Talajélet

Talajszennyezés

Agrofórum Online

A talajszennyezés sajnos „örökzöld téma”. Szennyezettnek mondjuk azt a talajt, amelybe az emberi tevékenység miatt bármilyen anyag került (többnyire toxikus anyagok).

Ez történhet közvetlenül vagy közvetve, és előfordulhat, hogy a szennyezés már nagyon hosszú ideje történt, de történhet éppen most is. Nagy probléma, ha a földterületet olyasmire használják, ahol az emberek a talajt szennyező anyagoknak lehetnek kitéve. A talajszennyezést nehéz eltávolítani, a költsége pedig gyakran nagyon magas. Nagy terhet jelent egy nemzedék számára a korábbi nemzedékek által felhalmozott problémák rendbetétele. 

Ezek a kémiai anyagok hatással vannak a környezetre, amely hatás függ:

  • a szennyező anyagok talajban lévő mennyiségétől,
  • a szennyezőanyag mennyiségtől, ami a gyökér számára hozzáférhető,
  • a növénynek attól a képességétől, hogy átengedi a fémeket a talaj-gyökér érintkezési felületen.

A talajban lévő ásványi vegyületek elsősorban természetes forrásokból származnak, de mennyiségük nőhet az ember ipari és mezőgazdasági tevékenysége miatt. Nem mindig könnyű különbséget tenni, melyek származnak természeti folyamatból (pl.: málási folyamat) vagy környezetszennyezésből.

A talajnak egyik ismert tulajdonsága a puffer-képessége. Képes bizonyos talajba jutó szennyező anyagok kedvezőtlen hatását tompítani, azaz pufferolni. Megakadályozza azok mozgását, ezáltal felszíni vagy felszín alatti vizekbe jutását, illetve azok növény által felvehetőségét, a növény-állat-ember táplálékláncba kerülését. Bizonyos koncentráció felett sok elem toxikussá válhat. Például mangán (Mn), bór (B), réz (Cu), szelén (Se) vagy úgynevezett tápanyagterheléssel fenyegetheti a felszíni és felszín alatti vízkészleteinket.  Leggyakoribb forrásai a szemét- és hulladéklerakók és azok csurgalék vizeiből is származó, a növényeket kezelő anyagok (érés gyorsítók, rovarirtó és növényvédő szerek stb.). Ha nem tartják be a környezetvédelmi előírásokat, veszélyes anyagok (mérgeknehézfémek) szivárognak a talajba.

A talajszennyezés fő forrásai az ólom (Pb), a kadmium (Cd), a higany (Hg), a cink (Zn) és a hasonló típusú fémek bányászata, kohászata, finomítása, feldolgozása. A talaj szennyezését fokozzák az olyan események, mint a hulladéktárolók bezárása, az erdőirtás és az azzal járó talajerózió illetve az intenzív mezőgazdaság során alkalmazott növényvédő szerek és műtrágyák alkalmazása.

A talaj pufferképessége véges, ezért oda kell figyelnünk mind a talajra, mind a hétköznapi életből származó végtermékekre is, amiket kibocsátunk és szabályoznunk kell. Továbbá az egyéb jogi intézkedéseket be kell tartani.

A megelőzés továbbra is a leghatékonyabb és legolcsóbb módja az egészséges talaj hosszú távú biztosításának. Minden, a szennyezés megelőzését és csökkentését célzó kezdeményezés, valamint a hatóságok támogatása a hatékony intézkedések végrehajtásában, hozzájárul a létfontosságú ökoszisztémák terhelésének enyhítéséhez. Számos meglévő, a helyi hatóságoknak nyújtott segítségek, plusz az Európai Zöld Megállapodás keretében, küszöbön álló szakpolitikai kezdeményezés (például: körforgásos gazdaság, „termőföldtől az asztalig” stratégia, biodiverzitás stratégia, vegyi anyag stratégia, új talajvédelmi stratégia, szennyezőanyag-mentességi cselekvési terv) európai keretrendszert biztosít és támogatja a nemzeti hatóságokat, a földhasználókat a föld- és talajszennyezés elleni védekezésben.

A legnagyobb problémát az okozza, hogy bekerül a táplálék láncba, így nem csak a ragadozó főemlősök, hanem mi is megesszük ezeket a szennyezett alapanyagokat, amik az asztalainkon kötnek ki. Nagyon sok egészségügyi problémát okoz, amely nem feltétlenül azonnal, de később fejti ki hatását. Lásd szív és érrendszeri problémák, daganatos megbetegedések.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Talajélet: összefüggések a talajélet-javítás mentén

2025. május 4. 05:40

A talajélet a talajban élő mikroorganizmusok - baktériumok, gombák, egysejtűek, fonálférgek -, valamint makroorganizmusok, például földigiliszták, rovarok tevékenységét foglalja magában.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

Talajszennyezés: az arzén (As)

2021. november 4. 04:36

Az arzén az esetek túlnyomó többségében geológiai eredetű, a talaj mélyebb víztartó rétegeiben fordul elő és onnan kerül az ivóvízbe.

Nehézfémszennyezés a talajban: kadmium (Cd)

2023. január 2. 12:08

Cikksorozatunkban a legfőbb nehézfémszennyezők közül a kadmium (Cd) ismertetése következik.

Talajszennyezés: a réz (Cu)

2022. február 11. 04:36

Amennyiben a talajban megnövekszik a réztartalom, akkor a növények szervezetében is megfigyelhető a réz feldúsulása. Erősen szennyezett talajon akár fitotoxicitást is tapasztalhatunk.

Tudnivalók a réztartalmú gombaölő szerek okszerű használatáról, figyelemmel a talajszennyezésre

2019. január 31. 04:38

A réz már több mint 150 éve használt hatóanyaga a növényvédelmi permetezéseknek. Ez a hatóanyag több helyen támadja a gomba szervezetét, először is a mitokondriális elektrontranszporton keresztül. A réz ellen rezisztencia nincsen. A kontakt gombaölő szer viszont csak megelőző jelleggel hatékony, azaz a gomba támadásakor már a növény felületén kell lennie.