Talajélet

Nehézfémszennyezés a talajban: higany (Hg)

Agrofórum Online

Cikksorozatom következő nehézfémszennyező eleme a higany. Vegyjele: Hg. A higany természetes módon jelenik meg a környezetben, de általában biztonságos formában fordul elő az ásványokban és nem jelent komoly kockázatot. A probléma az emberi tevékenységek miatt merül fel, amelynek eredményeként a higany nagy mennyiségben jut a környezetbe, és ez a higany több ezer évig ott marad és szabadon mozog. A legnagyobb aggályt a vízben és üledékekben található higany jelenti, mivel erősen mérgező formában fordul elő és könnyen az állatok szervezetébe kerül, így találva magának utat az emberi élelmiszerláncba.

Az emberi felhasználásnak köszönhetően több százezer tonnányi higany került a környezetbe. Ebben a pillanatban a légkörben található higany szintje kb. 500%-kal a természetes szint fölött van. Az óceánokban a higany koncentrációja kb. 200%-kal a természetes szint fölött van – a tengeri halakban és egyéb tengeri táplálékforrásokban, az ökoszisztémákban és az élővilágban metilhigany formájában történő előfordulása is megfigyelhető –, világszinten jelentős veszélyt jelent az emberi egészségre és a környezetre nézve.

Európában és más helyeken a higanyszennyezés egyik legnagyobb forrása a szilárd tüzelőanyagok – mint a szén, lignit, tőzeg és fa – ipari, valamint háztartási égetése. Ezek a tüzelőanyagok kis mennyiségben higanyt tartalmaznak, és amikor elégnek, kibocsátják azt a környezetbe. Ez Európában a higanykibocsátások legfőbb forrása, és olyan tevékenységeket foglal magában, mint a villamosenergia-termelés, cementgyártás és fémek előállítása. A higanybányászat, a higany termékekben és ipari folyamatokban, valamint a kézműves és kisipari aranybányászatban való felhasználása, továbbá a szénégetés és a higanyhulladék kezelése veszélyes, a környezetre és az emberi egészségre nézve egyaránt ártalmas anyag kibocsátásának forrása lehet.

Kutatások többször bizonyították, hogy szennyvíziszapos kezelések hatására csökkent a nehézfémek mobilitása a talajban, a szerves anyagokhoz való kötődésük függvényében. Így a mobilis mennyiség az ólomnál 76%-kal, a kadmiumnál pedig 50%-kal csökkent. A kadmium és a higany igen erős hajlamot mutat a szerves anyagokkal való fém-organikus komplexek képzésére, melyek különösen savanyú közegben oldódnak vízben, ami jelentősen befolyásolja eloszlásukat a talajban.

Forrás:

https://www.eea.europa.eu/hu/articles/mercury-a-persistent-threat-to

https://www.consilium.europa.eu/hu/press/press-releases/2017/04/25/mercury-polution/

http://doktori.nyme.hu/265/1/disszertacio.pdf

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A salak mint talajjavító

2024. december 31. 09:10

Bár sokféle salak van, nem mindegyik alkalmas mezőgazdasági felhasználásra. A vas- és acélipari salakok megfelelők lehetnek.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Neosol talajaktivátor - avagy a szőke herceg fehér lovon

2022. július 17. 08:36

Mi a különbség a Neosol talajkondicionáló készítménnyel már három éve folyamatosan megtámogatott talaj, és a kezeletlen kontroll terület között?

Talajélet Videó

Az első lépés lehet az aszály és az erózió ellen - Új, innovatív megoldás az AGRO.bio–tól: AlgaTer

2019. január 28. 10:52

Az AlgaTer® által termelt nagy molekulatömegű anyag (EPS), óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédő szerek és a műtrágyák káros hatásaitól.

Lehet-e talajt javítani vetés után vagy állományban?

2022. szeptember 26. 07:34

Gyakran merül fel, hogy lehet-e és érdemes-e állományban a talajokat javítani.

Nehézfémszennyezés a talajban: ólom (Pb)

2022. december 4. 08:37

Az ólom talajban történő mozgásáról elmondható, hogy a legerősebben lekötött fém, szerves komplexekben, specifikus adszorpciós folyamatok révén kötődik, lemosódása igen kismértékű.