Talajművelés

Nem mindegy, hogy milyen talajművelési rendszert alkalmazunk

Agrofórum Online

Talajvédelmi technológiákkal, komplex talajművelési rendszerekkel, a szélsőséges környezeti viszonyoknak is jobban ellenálló fajtákkal, valamint jövőbemutató megoldásokkal várta a termelőket a KITE Zrt. a mezőfalvai NAK Szántóföldi Napokon. Hogyan lehet hatékony a fenntarthatóság? - többek között erre a kérdésre próbáltak választ adni a vállalat szakemberei a Green Deal kapcsán is.

Első hallásra a fenntarthatóság és a hatékonyság nem tűnik összehangolhatónak, sokak szerint ezek nehezen ötvözhetőek. A precíziós gazdálkodási rendszerek segítségével azonban mindkettő egyszerre valósítható meg a gyakorlatban

– tudtam meg Mészáros Gábortól a KITE mezőfalvai bemutatójának végén, ahol két napon keresztül várták a termelőket önálló programokkal.

A rendszerfejlesztési igazgató meggyőződése szerint a precíziós gazdálkodás magában foglalja a legjobb környezetvédelmi megoldásokat – elég csak az inputanyag-kijuttatás hatékonyságára gondolni. Már önmagában a robotkormányzás megjelenése is csökkentheti a termelők ökológiai lábnyomát a kevesebb üzemanyagnak, kisebb talajtaposásnak, csökkentett szerkijuttatásnak köszönhetően, de a digitalizáció magasabb foka ezeknél is több lehetőséget rejt magában.

A hatékonyságot fokozza például, hogy a PGR, vagyis a Precíziós Gazdálkodási Rendszere segítségével a termelők nemcsak tervezni tudnak egy adott szezonban, de a terveiket módosíthatják is a folyamatosan beérkező adatok segítségével. Így aztán menetközben is be lehet avatkozni bármely technológiai lépésbe. A növényvédelem esetében például a rovarölő szeres kezelések időpontját lehet optimalizálni az adatok segítségével. Az előrejelzésekre alapozott művelet ugyanis jelentősen csökkenti a rossz időpontban, tehát sokszor feleslegesen, de mindenképpen kisebb hatásfok mellett környezetbe jutó permetezőanyag mennyiségét.

Mindenki számára elérhető technológiák

A KITE rendezvényein idén egyre több szó esik a jövőbeli kihívásokról a Green Deal, vagyis az európai zöld megállapítás kapcsán, így nem meglepő, hogy a téma Mezőfalván is központi szerepet játszott.

Nyilván lesznek megoldandó kérdések, hiszen többek között 50 százalékkal kell majd csökkenteni a növényvédőszer-kijuttatást, 20 százalékkal pedig a termésnövelő anyagok alkalmazását, de már most is számos eszköz áll a rendelkezésünkre, hogy ezeket a célokat teljesíteni tudjuk

– hívta fel a figyelmet Mészáros Gábor, aki példákat is említett interjúnkban.

A vetőgéppel, kultivátorral elvégezhető sávgyomirtással például jelentősen csökkenthető a szerkijuttatás. Ez a technológia pedig már most mindenki számára elérhető. De hasonló a helyzet a drónokkal is. Bár a gyakorlati szempontból lényeges jogi szabályozás még enyhén szólva is hiányos, a rendszer alapvetően már most is működőképes lenne. A monitoringra felkészített légieszközökkel ugyanis évek óta detektálhatók a növényvédelmi problémák. A szükséges kezeléseket a permeteződrónok pedig akár 2-3 órán belül is elvégezhetnék foltszerűen, ami szintén jelentősen csökkenti a szerkijuttatás mértékét.

Középpontban a talaj

A Közös Agrárpolitika legfontosabb céljai között jelenleg is megtaláljuk a talaj védelmét, ami a következő ciklusban még hangsúlyosabb lesz. Ezért a mezőfalvai technológiai bemutatón a KITE is végigvette azokat a megoldásokat, amiket termelőpartnereinek ajánl. Mivel nincs két egyforma terület, így megoldásból sem lehet egyfélét ráhúzni az ország minden gazdaságára.

A bemutatónkon különböző talajművelési rendszerekkel ismertetjük meg a termelőket. A tarlóhántástól indultunk, ami kapcsán arra hívtuk fel a figyelmet, hogy a műveletet úgy kell elvégezni, hogy az ne szárítsa ki a talajt. Fontos, hogy legyen szármaradvány, ami egyenletesen van elkeverve a talajban és a talaj felszínén egyaránt. Így védelmet biztosítunk a nappal, de az esővel szemben is, közben pedig fenntartjuk a talajéletet is

– magyarázta Sojnóczki István, a KITE Zrt. technológia fejlesztési igazgatója a beszélgetésünk elején.

A bemutatóterületen a szakember felhívta a figyelmet a takarónövények előnyeire is, amelyek javítják a talaj szerkezetét, fenntartják a már említett talajéletet, és tápanyagot is szolgáltatnak. Mindehhez a KITE Mezőfalván eszközöket is ajánlott a termelőknek a vetéstől egészen a terminálásig. Utóbbinál egy száraprító hengert láthatott a közönség.

Ezt követően az alapművelések esetében szintén az volt a KITE célja, hogy bemutassák, hogyan lehet a különböző műveleteknél megőrizni a nedvességet, óvni a talajéletet, miközben a leendő kultúrnövények igényeit is kielégítik.

Míg a precíziós gazdálkodás és a digitalizálás egy összetett, bonyolult folyamat, addig a talajművelésnél szerintem nagyon egyszerű üzenetek vannak: amikor egy feladatot végzünk, akkor azt a mai viszonyok között a lehető legsekélyebben érdemes megtenni. Ma már egyre fontosabb, hogy minél kevésbé bolygassuk a talajt. Vannak világrészek, ahol no-tillben gondolkodnak, de magyar viszonylatban már az is előrelépés lenne, ha mindig a megfelelő géppel, minél kevesebb menetszámmal, a talajt azonnal lezárva dolgoznánk. Ez a szemlélet már önmagában is sokat segítene

– fogalmazott Sojnóczki István.

Talajművelési rendszer és fajtaválasztás

Mezőfalván a KITE kísérleti parcelláin fajtabemutató is zajlott. A szakemberek a bemutatott növénykultúrák kapcsán is arra hívták fel a figyelmet, hogy milyenek az adott repce, kukorica vagy kalászos fajták képességei, azoknak milyen gyökérzete lesz, milyen nagyra fognak nőni, milyen talajigényeik vannak, illetve mekkora hőmérsékletre van szükségük a dinamikus keléshez. De az is elhangzott, hogy milyen a tápanyag-hasznosító képességük. Ezek mind olyan fontos kérdések, amik meghatározzák, hogy mely talajművelési rendszerhez mely fajtákat érdemes használni.

Mindebből jól látható, hogy a KITE mezőfalvai bemutatóján valóban komplex, gyakorlati megoldásokkal és gondolatébresztő témákkal várták a látogatókat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

12% feletti lejtőkön történő gazdálkodás technológiai megoldásai

2024. február 9. 11:10

Magyarország 32%-a 200 méternél magasabban fekvő dombság. A dombvidékeken elhelyezkedő szántóföldek az eróziónak kitettek. Hazánk művelt területének mintegy 40%-án fennáll az erózió pusztításának veszélye, mely jelentősen rontja a termőföldek minőségét és ezáltal a gazdálkodás sikerességét.

5 ok, amiért érdemes a szenzoros technológiát előnyben részesíteni

2023. április 3. 13:41

Az intelligens mezőgazdasági piac gyorsan fejlődik, mivel a növénytermesztés egyre automatizáltabbá válik, és ennek szerves részét képezi az érzékelő- és adatvezérelt technológia.

Továbbra is sokszínű és sikeres az AXIÁL

2018. január 26. 08:51

Egyre nagyobb jelentőséget kapnak a gépekbe integrálható digitális megoldások, mint például a különböző automatikus és feladatoptimalizáló rendszerek vagy a precíziós lehetőségek.

A siker feltétele az agráriumban a digitalizáció - Agrofield 4.0 konferencia

2018. február 6. 12:08

Filozofálhatunk azon, hogy a precíziós gazdálkodás a múlt, a jelen vagy esetleg a jövő, de itt van.

Változásban a jövő

2018. szeptember 14. 06:02

A technológiai fejlődés teljesen állva hagyta az agronómiai fejlesztést. Most hiányoznak azok az input agronómiai információk. Beszélgetés Lajos Mihállyal, az Agrofil SZMI Kft. ügyvezetőjével.