Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

A megfelelő trágyázási stratégia kiválasztása mindig kihívást jelent – őszi búzánál is

Borealis L.A.T

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztjük. A különböző felhasználási célú fajták minőségi paraméterei eltérőek. Annak érdekében, hogy ezeket a megkövetelt paramétereket elérjük, kiemelt figyelmet kell fordítanunk a nitrogén fejtrágyázások időzítésére és mennyiségére.

A magas termés eléréséhez nagyon fontos a tavaszi fejtrágyázás és annak megfelelő megtervezése. A helyes tavaszi fejtrágyázási stratégia közvetlenül a növény egyes fejlődési szakaszaihoz kötődik. Ez azt jelenti, hogy a fejlődésnek azon a szakaszaiban, amelyek a termésképzés és a termésminőség szempontjából különösen jelentősek, az őszi búza több nitrogént igényel. Az összes nitrogénmennyiség több adagra történő felosztásának célja az, hogy folyamatos és megfelelő nitrogénellátást biztosítsunk a teljes vegetációs időszakban. Emellett pedig ily módon elkerülhető a nitrogén kimosódása, felszíni vizekbe kerülése, így e technológia környezetvédelmi szempontból is indokolt.

Első tavaszi fejtrágyázás

Az első tavaszi fejtrágyázás alapvető fontosságú a gyors és korai fejlődés érdekében. Ez az adag kulcsfontosságú a bokrosodáshoz és befolyásolja a későbbi négyzetméterenkénti kalászszámot is. A kora tavaszi körülmények között fontos, hogy a növények számára könnyen felvehető nitrogént, illetve ként – ha szükséges – juttassunk ki. Ilyen körülmények között erre a legalkalmasabb a nitrát forma, ami gyorsan felvehető. Az ammónium nitráttá alakulása 5 °C-os talajhőmérsékleten több hétig is tarthat, így ez biztosítja majd a folyamatos nitrogén ellátást a növények számára.

Általában 50-70 kg/ha azonnal felvehető nitrogén-hatóanyag (nitrát és ammónium) egy jó kiindulási támpont. Ha a búzanövények jól fejlettek, és az elővetemény repce vagy hüvelyes volt, alacsonyabb mennyiség is elegendő lehet.

Nagyobb adagot kell alkalmazni, ha a búza bokrosodása megkésett (pl. késői vetés miatt); ha a talaj ásványi nitrogén-tartalma alacsony, vagy ha az elővetemény napraforgó, illetve kukorica volt.

Ha valamilyen okból elmaradt az őszi alaptrágyázás, akkor ez a megfelelő időszak a hiányzó NPK műtrágyák pótlására. Ebben az esetben az első tavaszi fejtrágyázás során érdemes NPK-t alkalmazni nitrogénműtrágya helyett, de nagyon fontos, hogy az alkalmazott termék vízben jól oldódó (foszfor) és könnyen felvehető (nitrát) tápanyagokat tartalmazzon.

Pontos, táblára és fajtára szabott műtrágyázási javaslatot kaphatunk az N-Pilot® készülék használatával. Az N-Pilot® készülékkel meghatározható a növények aktuális nitrogén-ellátottsági állapota, és ennek alapján az eszköz javaslatot tesz a következő fejtrágyázással kijuttatandó hatóanyag mennyiségére. Azok, akik az N-Pilot® készülékünket alkalmazzák a búza aktuális nitrogénigényének megállapításához, itt ideje a referencia zóna kialakításának. Erről többet megtudhat erre a linkre kattintva.

A kénes nitrogénműtrágyák használata az első tavaszi fejtrágyázáskor további termésnövekedést jelent, ahogy a 2019-es szántóföldi kísérleteink eredményei is mutatják:

A második fejtrágyázás

Az őszi búza esetében a második nitrogénműtrágya adagot a szárbaindulás kezdetétől a 2 nóduszos állapotig kell kijuttatni (EC 30-32). Ebben a fázisban már kialakul a kalászkezdemény, ezért ez a fejtrágyázás kulcsfontosságú ahhoz, hogy megfelelő számú szem fejlődjön a kalászban. A túl sűrű állományokat érdemes egy kicsit később műtrágyázni (leghamarabb a két nóduszos állapotban). Így a búzának elegendő ideje lesz arra, hogy az átmeneti nitrogénhiány miatt csökkentse a hajtások számát. Ezzel ellentétben, ha az állomány túlságosan gyér, minden egyes hajtásnak kalászt kell hoznia. Ebben az esetben a második adagot korábban (EC 30, már a szárbaindulás kezdetén) kell kijuttatni, hogy minden hajtás kifejlődhessen. Az EC 31 és EC 39 (zászlóslevél megjelenése) fejlettségi állapotok között a búza minden nap nagy mennyiségű nitrogént vesz fel (ez akár 5 kg N/ha/nap is lehet!).

A második nitrogén fejtrágya adagját nagyban meghatározza, hogy milyen a növények fejlettségi állapota, mekkora a már kiadott műtrágya mennyisége, milyen a talaj állapota és nitrogénszolgáltató képessége, mekkora az elvárt terméshozam és milyen a kijuttatott nitrogén hatóanyag formája. Az állománysűrűséget leginkább nitrát-nitrogén alkalmazásával lehet szabályozni, mert ennek kijuttatására gyorsan reagálnak a növények. Általánosságban az 1. és 2. fejtrágyázás során összesen 120-140 kg nitrogén hatóanyagot javasolt kijuttatni hektáronként. Amennyiben az első fejtrágyázás során kialakításra került a referencia zóna, ekkor van itt az ideje az N-Pilot® első alkalmazásának. Használatával fajtára és termőhelyre specifikusan lehet meghatározni a búzanövények aktuális nitrogénigényét.

Az N-Pilot® használata több termést eredményez kevesebb nitrogén felhasználásával

Kísérletünkben a legtöbb termést az a parcella adta, ahol a második fejtrágyázás során az N-Pilot® által javasolt 60 kg N/ha adagot juttatunk ki 1-2 nóduszos állapotban. Így ez a parcella érte el a legmagasabb termést, amihez viszont kevesebb nitrogén (140 N/ha) volt szükséges, a többi parcella 160 N nitrogénszintjéhez képest. A digitális eszközök használata nemcsak a nagyobb termés elérésében segít, hanem a túltrágyázás megakadályozásával hozzájárul a környezet védelméhez is.

Harmadik tavaszi műtrágya-kijuttatásA kalászfejlődéshez szükséges adag

Az utolsó fejtrágyázás a zászlóslevél megjelenése (EC 37) és a kalászhányás kezdete (EC 51) között esedékes. Ebben a szakaszban a nitrogén kijuttatás jelentős hatást gyakorol az ezermagtömegre és a fehérjetartalomra. Amennyiben a terméshozam növelése a cél, például takarmánybúza esetében, érdemes már a zászlóslevél fázisban trágyázni (EC 37-39). Ha elegendő nitrogént juttattunk ki már az első és a második adagban, és nem várható nagyon magas hozam, a takarmánybúza esetében el is lehet tekinteni a harmadik adagtól. Amennyiben viszont magas minőségű malmi búza előállítása a cél, a harmadik fejtrágyát a kalászhányás kezdetén (EC 49-51) vagy még később javasolt kijuttatni. Ebben az esetben nem a terméshozamot befolyásolja, hanem a fehérjetartalmat. A javító minőségű búzát érdemes ebben a fejlődési stádiumban fejtrágyázni. Alapvetően minden nitrát-nitrogéntartalmú monoműtrágya alkalmazható nitrogénforrásként (NAC 27 N, AN 34,4 N).

Természetesen szárazabb időjárás esetén, ha a tavasz túlságosan csapadékszegény, a harmadik fejtrágyázás elhagyható, vagy csak nagyon kis mennyiséget kell kiszórni.

Összefoglalva:

  • A kijuttatás időpontját és mennyiségét a “Helyes Gazdasági Gyakorlat” irányelveinek és a hatályos rendeleteknek megfelelően kell megállapítani.
  • A nitrogén-hatóanyagot érdemes megosztva kijuttatni a búzanövények fejlettségi állapotának megfelelően, ezzel biztosítva a folyamatos nitrogénellátást.
  • A nitráttartalmú nitrogén-műtrágyák (AN 34,4 N: ammónium-nitrát, NAC 27 N: mészammon-salétrom, MAS) hatékonyabbak.
  • A kénes nitrogénműtrágyák (mint pl. a VARIO 23 N+30SO3) alkalmazása magasabb termést és fehérjetartalmat eredményez.
  • A pontos aktuális nitrogénigény megállapításához rendelkezésre állnak digitális eszközök, mint pl. az N-Pilot®.

Andrei Buznea
Borealis L.A.T

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Őszi búza: minőség vagy mennyiség?

2021. augusztus 2. 09:53

A termesztési cél megválasztása nehéz döntés elé állítja a gazdákat. De kell-e egyáltalán választani?

Véget ért az aratás Békés megyében

2020. augusztus 4. 12:47

Az őszi repce az utóbbi évek egyik legrosszabb termését produkálta, 2,2 tonna lett a hektáronkénti átlag.

Őszi búza termesztés a mezőhegyesi Ménesbirtokon

2025. március 19. 13:10

Egyes meteorológiai modellek szerint, egyre kedvezőtlenebb klimatikus viszonyok között tudunk búzát termeszteni Európában, így hazánkban is.

Melyik búzafajtát válasszam?

2022. augusztus 8. 13:43

A szempontok tisztázása után portfóliónkban Ön is megtalálja az optimális megoldást.