November végén a Tisza-tó mellé, Tiszaderzsre vitt az utam, ahol Urbán Zsombor családi gazdálkodóval beszéltem meg egy interjút.
Megérkezésemkor a mezőgazdasági gépek mellett egy gumijavítóba botlottam. Mint kiderült, a fiatal gazdálkodó több lábon áll, pályázat segítségével épített műhelyt néhány éve. De műszaki irányú érdeklődését a növénytermesztésben is kamatoztatja, valamit mindig bütykölnek, átalakítanak a gazdaság gépein. Urbán Zsombor a forgatás nélküli talajművelés híve, de a sávos művelés is érdekli. Folyamatosan keresi az új, hatékony megoldásokat, legyen szó növényvédelemről vagy éppen tápanyag-utánpótlásról. Tiszaderzsi beszélgetésünk középpontjában az utóbbi téma állt.
Mit lehet tudni a családi gazdaságról? Mekkora területen gazdálkodsz, pontosan milyen kultúrákkal foglalkozol?
Mint családi gazdaság, körülbelül 300 hektárt művelünk Tiszaderzs és a környező települések határában, ami mellett Egerben van még néhány hektár szőlőnk is. Jövőre már palackozni is szeretném a saját borunkat. Foglalkozunk állattartással is, juhaink vannak.
Ami a vetésszerkezetet illeti, egy átlagos évben őszi búzát, takarmánykukoricát, hibridkukoricát, napraforgót és repcét termelünk, bár egy-két éve ez utóbbi elhagytuk. Lehet, hogy jövőre újra vetünk repcét, viszont korábban mindig gondom volt a szklerotíniával, nem tudtam megfogni az állományban. Emiatt aztán hiába volt szép a tábla, a végén alig értük el a 3 tonnás termésátlagot. Kicsit hasonló a helyzet a takarmánykukoricával, de ott az a probléma, hogy nincsen szárítónk, így nagyon el kell húznunk a betakarítást. Emiatt aztán egy csapadékos őszön sokat szenvedünk, néhány évvel ezelőtt is többször elakadtunk, lánctalpat kellett használnunk… egyszóval nyűg volt az egész, bár a terméseredmények jellemzően nem rosszak. Úgy döntöttem, hogy takarmánykukoricával akkor foglalkozunk újra, ha nedvesen is el tudjuk adni a tiszapüspökiben átadott izocukorgyárnak. Emellett van némi lucernánk, és zöld ugarunk is.
Milyenek a talajviszonyok itt, Tiszaderzs térségében?
Az öntéstalajaink egészen jók, de nagyon sok a ragadós, agyagos, kötött rétitalaj, amit nehéz művelni. Érdekes egyébként, hogy van 5 aranykoronás földünk, ami nem is olyan rossz, de akad 20-25-ös, amin viszont alig lehet hatékonyan termelni. Ami komoly gondot okoz, az a belvíz, a területünk nagy része ilyen szempontból érzékeny. Ezzel párhuzamosan viszont aszályra hajlamos a vidék.
Öntözés van a területen?
A hibridkukoricát már most is öntözzük, de ezt fejleszteni akarom, jelenleg két pályázatom is elbírálásra vár. Alapvetően eléggé elaprózódott a gazdaságunk, de akad egy akkora táblánk, ahova önjáró lineár rendszert szeretnénk létesíteni, emellett pedig a dobos öntözés lenne a megoldás. Azt látom, hogy nagy szükség van a víz kijuttatására, ezzel tudnánk stabilizálni a termelésünket.
Mielőtt részletesen beszélnénk a tápanyag-utánpótlásról, nem mehetek el szó nélkül amellett, hogy amikor megérkeztem, elbizonytalanodtam, hogy jó helyen járok-e. Volt ugyanis kombájn, traktor az udvaron, de egy gumis műhely is. Ezzel is foglalkozol?
Pontosan, méghozzá a „Nem mezőgazdasági tevékenységek elindításának támogatása” révén. Részt vettem a diverzifikációs pályázaton, így született meg a műhely, amely segít több lábon állni.
Ha jól tudom, már jó ideje kapcsolatban állsz az EuroChem Agro Hungary-val, rendszeresen használod műtrágyáikat. Hogyan alakult ki a kapcsolat?
Egyedi összeállítású műtrágyára volt szükségem, és ebben ők tudtak segíteni. Először az őszi búzánál használtam a FertiSol folyékony műtrágyájukat. Ebben a kultúrában sokáig 50 mázsás hektáronkénti termésátlag volt a határunk, de technológiát váltottunk, és duplázni tudtunk. Fajtát is váltottunk, elindultunk a bőtermő változatok irányába; most már inkább takarmánybúzát termelünk, és ehhez folyékony műtrágyát kezdtünk használni. Az első alkalommal a nitrogén mellé foszfort és cinket is rendeltünk a kijuttatandó anyagba, ami nagyon jó indítónak bizonyult, hiszen hideg talajban még korlátozott a foszforfelvétel, így levélen keresztül próbáltuk kijuttatni azt. Bár hangsúlyozom, hogy teljes technológiai váltás történt, a tápanyag-utánpótlásnak hangsúlyos szerepe volt abban, hogy tavaly helyenként 10 tonnát, idén pedig 9 tonnát is arathattunk hektáronként. Az új módszer ugyan megnövelte az önköltséget, az eredmények jócskán visszahozták a ráfordítást.
Hol használsz még EuroChem terméket?
Hibridkukorica esetében ugyancsak a FertiSol folyékony műtrágyát használtuk, ám a foszfor mellé cinket kértünk bele. A tápanyagot egy saját fejlesztésű injektálóval jutattuk ki a mag mellé, amiben az RTK robotkormányzás is nagy segítségünkre volt. Ezt a kijuttató-rendszerünket idén tovább fejlesztettük, így kompatibilissé vált a szemenkénti vetőgépünkkel.
Az eredmények itt is biztatóak?
Igen, de ennél árnyaltabb a válasz. Nem egyszerű ugyanis hibridkukoricát termelni, a nemesítőházak által előírt, számunkra új technológiai elemekhez kell alkalmazkodni szinte azonnal. Az előző évben kiugró eredményt értünk el, idén kicsit visszaestünk, de ezt inkább az évjárat számlájára írom, az ugyanis jelentősen befolyásolja a termésátlagot.
Akkor tehát az EuroChem folyékony műtrágyája bevált a tiszaderzsi határban.
Nem csak a folyékony, hiszen hibridkukoricában az UMG MICRO ZeaStart mikrogranulált starter-műtrágyát is alkalmaztuk, méghozzá talajfertőtlenítővel kombinálva. Ez nagyon hasznos, mert úgy tudok költséget spórolni, hogy egy menetben el lehet végezni a vetést és a mikrostarterezést, valamint a talajfertőtlenítő szer kijuttatását, miközben nincsen szükségem osztott granulátum tartályra.
Emellett pedig az idei évben 5-20-20-as Gramix NPK műtrágyát is rendeltem tőlük, amit lazítás előtt, a jövő évi kukorica alá szórtam ki 3 mázsa/hektár dózisban, tápanyagfeltöltés céljából. Sokkal olcsóbb megoldás, mint a vízoldékony termékek tavaszi kijuttatása, ezen kívül, mire a vetőmag a földbe kerül, feltáródik a talajban a most kiszórt tápanyag. Itt jegyezném meg, hogy a területeinket nem szántjuk. Egyrészt az AKG miatt, másrészt azért, mert hiszek a forgatásnélküli talajművelésben.
Ezek szerint a jövőben folyamatosan, talán még bővülő termékkörrel is jelen lehet nálatok az EuroChem?
Úgy gondolom, hogy igen. Szeretnék évről évre egyre több terméket vásárolni tőlük, mert nagyon beváltak a műtrágyák. A minőség és az egyediség meggyőzött. Olyan összetételű szilárd, illetve folyékony nitrogénműtrágyát is kapok, amit máshol nem.
Végezetül nem hagy nyugodni a kérdés, hogy mennyire általános nálatok az, hogy a gépeket átalakítjátok, megbütykölitek? Említetted a folyékony műtrágyát kijuttató injektálót, amit vetőgépre szereltetek fel.
Ez nálunk mindennapos, folyamatosan átépítjük az eszközeinket. Idén például a hibridkukoricához vettem egy címerező adaptert, de az nem jó a gépemre, így át kell tervezni, meg kell oldani a meghajtását és a vezérlését. De említhetem a 24 méteres vontatott permetezőgépünket, aminek a keretét meghosszabbítottuk 27 méteresre, a nyomtávját kiszélesítettük 210 cm-esre, illetve magasabb és szélesebb kereket kapott. Nemrég átalakítottuk a Kondor ekénket is. Az ekefejek helyére szárnyas lazítókéseket rögzítettünk, így lett egy speciális lazítónk, amely szinte átfedésben dolgozik. A jövőben pedig ki szeretném próbálni a sávos művelést is, de azt is saját elképzelésű munkaeszközzel. Láthatod, hogy mindig keressük az új, hatékony megoldásokat, a lehető legjobb technológiát. Ezért is használjuk az EuroChem Agro Hungary műtrágyáit.
(Gribek Dániel – Agrofórum Online)