Tápanyag-utánpótlás

Hogyan gondoskodjunk a rózsa tápanyag-utánpótlásáról ősszel?

Agrofórum Online

A rózsa tápanyagigényes növény, ezért folyamatos tápanyag-utánpótlásra van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon. Különösen igaz ez a vegetációs időszakban.

Ám, ahogy az egyes fajtáknak sem feltétlenül van szükségük ugyanarra a tápanyagra, ugyanabban a mennyiségben és időben, úgy az újonnan ültetett növények tápanyagigénye is eltérhet a többéves egyedekétől.

Végezzen talajvizsgálatot!

A rózsák a semleges vagy enyhén savanyú, 5,5-6,5 pH-értékű talajt kedvelik. A túl savas vagy túlzottan lúgos talaj csökkenti a rózsák tápanyagfelvevő képességét, ami a növekedés elmaradásához, gyenge virágzáshoz, rosszabb esetben a növény elhalásához vezet. Végezzen talajvizsgálatot, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a talaj pH-értéke megfelelő-e a rózsák számára, és szükség esetén növelje vagy csökkentse a talaj pH-értékét.

A rózsák számára szükséges tápanyagok

  • A nitrogén elengedhetetlen makrotápanyag a rózsa lombozatának egészséges növekedéséhez.
  • A foszfor a gyökerek fejlődését segíti. A legtöbb rózsatrágya magas foszfortartalommal rendelkezik.
  • A kálium elengedhetetlen a bőséges virágképződéshez.
  • A fent említett makrotápanyagokon kívül a rózsáknak mikrotápanyagokra is szükségük van, többek között vasra, kalciumra és magnéziumra.

A rózsák trágyázásában mutatkozó különbségek

Az, hogy mikor kell trágyázni a rózsákat és mennyi műtrágyát használjunk, a rózsa típusától és korától, valamint a virágzástól is függ. A többször virágzó rózsák több tápanyagot igényelnek. A tudatos tápanyag-utánpótlás érdekében célszerű a kezelés idejét naptárban vagy alkalmazásban feljegyezni magunknak.

Hogyan és mikor kell trágyázni az új rózsákat?

  • Már ültetéskor érdemes tápanyagban gazdag környezetet teremteni a rózsa számára. Célszerű lehet az ültetőgödör földjébe gilisztahumuszt keverni, ezzel is segítve a növény megerősödését.
  • Az új rózsák trágyázását körülbelül egy hónappal az ültetés után kezdjük el, amikor a rózsák már némi növekedésnek indultak, ami azt jelzi, hogy kezdenek meghonosodni.
  • Óvatosan juttassunk ki magas foszfortartalmú, lassan oldódó műtrágyát a használati utasításban javasoltak szerint, egy maréknyi csontliszttel kombinálva, hogy elősegítsük a gyökérfejlődést.
  • Folytassuk a műtrágyázást 3-4 hetente, amíg a rózsák meghonosodnak, de csak kíméletes hatású műtrágyával, például halemulzióval.
  • Figyelmeztetés: Kerüljük a teljes értékű műtrágyák használatát az újonnan ültetett rózsabokrokon. Azok ugyanis kiszáríthatják a növényt, és a levélszélek és a gyökércsúcsok megéghetnek.

Hogyan és mikor kell trágyázni a meghonosodott rózsákat?

  • Akkor trágyázzunk, amikor az első levelek megjelennek, és már nem áll fenn a kemény tavaszi fagyok veszélye. Ezt követően a trágyázási ütemtervet annak függvényében kell összeállítani, hogy a rózsa mennyi ideig és milyen gyakran virágzik, általában havonta egyszer-kétszer.
  • Minden egyes virágzási ciklus után trágyázni kell, a műtrágya mennyiségét minden alkalommal fokozatosan a felére csökkentve. Hat-nyolc héttel az első átlagos fagyok időpontja előtt hagyjuk abba a trágyázást, hogy megakadályozzuk, hogy a növény nagy mennyiségű új, zsenge hajtást hozzon létre késő nyáron, amely ősszel és télen ki van téve a hideg okozta károsodásoknak.
  • Trágyázzuk akkor a rózsákat, ha már nyugalmi állapotba kerültek. A műtrágya hozzáadása ekkor még nem árt a növényeknek, de felkészíti őket a következő tavaszra.

Szerves rózsatrágyák

  • Az érett vagy komposzttal elkevert trágya, körülbelül 5-8 centiméter mélyen a talajba dolgozva, kiváló NPK-trágya. (Csak mindig győződjünk meg arról, hogy a trágya „érett”, azaz nem friss. Ellenkező esetben a trágyának magas lesz a nitrogéntartalma, ami megégeti a növényeket).
  • A csontliszttel pedig foszfort adunk a talajhoz. Keverjük mélyen a talajba, nemcsak azért, mert öntözéssel nem jut be könnyen a talajba, hanem azért is, hogy a vadon élő állatokat ne vonzza a szaga, és ne ássák fel a talajt. Adjunk hozzá rózsatövenként körülbelül egy-egy evőkanálnyi mennyiséget.
  • A szárított vérliszt szintén jó nitrogénforrás. Körülbelül egy evőkanálnyit vigyünk fel minden egyes növény köré. A túl sok nitrogén megégeti a gyökereket, ezért ne használjunk a szükségesnél többet.
  • Ha nem zavar minket a szaga, a folyékony haltrágya vagy halemulzió a termék címkéje szerint vízzel hígítva gyorsan felszabaduló szerves nitrogénforrás.

Egyéb szerves trágyák közé tartoznak:

  • A káliumot és a mikrotápanyagokat tartalmazó zöldhomok.
  • Foszfor, kalcium és mikrotápanyagokat tartalmazó kőzetfoszfát.
  • Lucernaliszt, mint kiegyensúlyozott műtrágya,
  • Hínár a nitrogén és a foszfát pótlására.
  • A bokrok tövébe szórt kávézacc a nitrogénszint növelésére.

Tipp: Az Epsom-sót (keserű só, magnézium-szulfát) gyakran alkalmazzák szerves trágyaként a talaj magnéziumtartalmának pótlására.

Szervetlen rózsatrágyák

Léteznek speciális, a rózsák speciális, magasabb foszforigényére szabott tápok. Ezeknek a műtrágyáknak az N-P-K aránya olyan, hogy a második szám a legmagasabb, például 18-24-16.

Nem feltétlenül kell azonban speciális rózsatrágyát beszereznünk. Használhatunk általános, magas foszforarányú teljes értékű műtrágyát is, például 5-10-5, 4-8-4 vagy 4-12-4. Egy másik lehetőség, hogy olyan műtrágyaszámmal ellátott növénytápot használ, mint például a 6-12-6, mivel ez 24 százalékban tartalmaz teljes tápanyagot és 76 százalékban töltőanyagot.

A mennyiséget illetően kövessük a címkén található utasításokat. A teljes értékű műtrágya esetében az alapszabály szerint növényenként fél csészényit kell alkalmazni.

Mivel a szervetlen műtrágyák koncentráltabbak, mint a szerves trágyák, ne halmozzuk fel őket a száraz talajra, mert ez égési sérüléseket okoz. Ehelyett vékonyan és egyenletesen oszlassuk el a műtrágyát a növény körül, és enyhén gereblyézzük be a nedves talajba. A műtrágya kijuttatásának legjobb ideje az eső vagy öntözés előtt van. A műtrágyát tartsuk távol a vesszőktől és az oltványkötéstől, és a trágyázás után jól öntözzük meg a növényeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Hogyan szaporíthatom a rózsát?

2021. november 28. 06:47

A rózsa egy sokak által kedvelt, ezáltal számos kertben megtalálható dísznövényünk. Nemesítésükkel több ezer éve foglalkoznak már, mely napjainkban is folyamatos, így számtalan fajta áll rendelkezésre, melyek különböző formával és színnel gazdagítják a választékot.

Növény-folklór: a kertben élő növényekkel kapcsolatos mítoszok, legendák és babonák II.

2022. december 28. 14:34

Cikksorozatunk első részében a fákhoz köthető mítoszokat, babonákat vettük sorra, ezúttal pedig a dísz- és fűszernövények világába kalauzoljuk az olvasókat.

Sisi kedvenc virágai és az ibolyás parfüm

2023. március 16. 05:36

Ha már Sisi és a virágok, akkor muszáj megemlíteni a fenséges parfümöket, melyeket virágillatok ihlettek még Sisi idejében. De ezeket ma már magunk is elkészíthetjük, ha egy kis kézügyességünk van.

Mi fertőzi a rózsákat?

2018. július 26. 06:47

Z. Ilona kérdése: Egyik rózsabokrom levelein sárga rajzolatok, cikk-cakkos vonalak láthatók. Mi okozza és megfertőzheti a többi rózsámat is?