Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Itt a következő szezon!

Minden évben, amikor a repce apropóján a következő év alaptrágyázását elindítjuk, meglepődve állapítjuk meg, hogy eltelt egy év, itt az újabb szezon.

Természetesen tudom, hogy még mindenki javában az előző év termését aratja, az akkor elvégzett munkának a következményeit értékeli, miközben egy-egy rövid időre már a 2018/2019. év megalapozásán is gondolkodik. Ehhez adunk egy-két gondolatnyi segítséget, elsősorban alaptrágyázás vonatkozásában.

Amikor romlik az ágazat jövedelmezősége, csökken a realizálható összeredmény, akkor általában a tápanyagellátás tervezése az első, ami anyagi szempontból górcső alá kerül és a termelők nagy része itt csökkenti a kiadásra fordított összeget. Az alaptrágyázás esetében még inkább megjelenik ez a gondolkodás. Az alaptrágyázás elhagyásának, vagy csökkentésének hatása nem fog azonnal látszani. Azonban, ha valaki a repce tápanyag felvételi dinamikáját, illetve azt a tényt is figyelembe veszi, hogy mennyire kényes, szakmailag igényes dolog elindítani a repce fejlődését, akkor azért árnyaltabban látja ezt a kérdést.

Kezdjük a fizikai tulajdonságoknál: A melegen granulált, komplex műtrágyától várható el az egyenletes szemcseméret, a kiemelkedő granula keménység, és természetesen az ezekből következő pormentesség és a jó minőségű szóráskép. Ez utóbbiról kevés szó esik, klasszikus „látens” tulajdonság, amely nem látszik, viszont a gyenge minőségű, egyenetlen kiszórás következményeként átlagosan 5-8% termésveszteséggel számolhatunk. A kiemelkedő fizikai paraméterekkel rendelkező Yara termékek a magas foszfor- és káliumtartalom mellett az induláshoz szükséges nitrogént is tartalmazzák, valamint ezen kívül mezo- és mikroelem kiegészítéssel is rendelkeznek, ami a kezdeti fejlődés szempontjából nélkülözhetetlen. A fizikai tulajdonságok mellett kiemelném a benne lévő foszfor kedvező oldékonyságát, illetve a különböző foszfor formák optimális arányát, ami mind a kezdeti gyors felvételt, mind a vegetáció teljes ideje alatti ellátást biztosítja.

Ezeket figyelembe véve a következő jól bevált termékeket ajánlom mindenki figyelmébe:

Az NPK piacon meghatározó összetételű a YaraMila 8-24-24, amely egyrészt a legmagasabb PK tartalommal, valamint rendkívül kedvező ár/érték aránnyal bír. Nem véletlenül igyekeznek a kereskedők megegyező, vagy hasonló összetételeket beszerezni különböző forrásokból, ami ha összetételében hasonlít is, a minőséget már nem feltétlenül tudja garantálni. Ettől kissé eltér a YaraMila 7-20-28, amelyet káliumban gyengébben ellátott területeken hatékonyan alkalmazhatunk, míg a YaraMila 9-12-25 foszforral igen jól ellátott területek ideális alaptrágyája. Mindegyik termék esetében az ajánlott dózis a 250 kg-tól a 350 kg-ig terjed. Fontos megjegyeznünk, hogy mindegyik összetétel az egyéb mikroelemek mellett tartalmaz még ként, amely a növény kezdeti fejlődéséhez elengedhetetlen.

Bár még nem aktuális, de egy mondat erejéig mégis csak említsük meg, hogy a sikeres alapozás után a minőség és a télállóság növelése érdekében ne feledkezzünk meg a lombtrágyázásról se! A repce minden igényét kielégítő, minden szükséges tápelemet – Mg, Ca, B, Mn, Mo, N – megfelelő arányban tartalmazó speciális lombtrágyája, a YaraVita Brassitrel Pro, amelyet 2 l/ha dózisban ajánlunk kijuttatni.

Gyuris Kálmán
+36-30-3839-341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Az exportadatok hatására drágultak az agrártermékek

2020. február 5. 09:02

A vírus kitörése a kereskedelmi háborúra is kihathat, Kína már szinte biztosan nem fogja tudni tartani az első fázisban tett ígéretei egy részét, hiszen most kellene megérkeznie az első cseppfolyós földgáz állománynak.

A repce őszi fejlődésének veszélyei

2019. október 27. 06:36

A repce korai vetése esetén a gazdálkodók mesterségesen megnyújtják a repce vegetációs időszakának őszi szakaszát. Ennek eredményeként hatalmas, akár 13-17 levéllel rendelkező repcenövények állománya alakulhat ki.

RAPOOL-REPCÉK 2020: FRANKLIN

2020. május 29. 16:02

A FRANKLIN magas terméshozamú, korai érésű hibrid, kiváló szárazságtűréssel. Kezdeti fejlődése intenzív, őszi fejlődése erős, télállósága jó.

Többfelé ritkásak a repceállományok, az akácnak is rosszul jött a hűvös idő

2024. április 26. 16:10

A kalászosok intenzíven növekednek, egyre többfelé a kalászhányás fázisában járnak, az őszi káposztarepce pedig virágzik.