4℃ -4℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Tápanyag-utánpótlás

Jutalmazzuk a megbízhatóságot, avagy megtérül a napraforgó műtrágyázása!

Agrofórum Online

Az elmúlt években a napraforgó volt az egyik legmegbízhatóbb növényünk, értve ez alatt az ökológiai stressztűrést, illetve a pénzügyi megtérülést. (Természetesen a kettő között szoros összefüggés van.)

 

A napraforgó technológiáját végig nézve azt látjuk,  hogy minden egyes elemben nagyon komoly fejlődés történt az elmúlt években. Magas termőképességű hibridek, sikeres gyomirtási technológiák, rendkívül hatékony fungicidek segítik a termelők munkáját.  Ebben a sorban helye van a megfelelő tápanyagellátásnak, az alaptrágyázástól a lombtrágyázásig.  A következőkben röviden megmutatjuk, hogy a Yara termékek és technológiák milyen pluszt adhatnak hozzá a napraforgó-technológiához és a sikeres termesztéséhez.

Alaptrágyázás

Az alaptrágyázás bír a legnagyobb hatással a termés mennyiségére, minőségére. Tudnunk kell, hogy a későbbiekben ezt már nem lehet pótolni, vagy mással helyettesíteni. Alaptrágyázásra a Yara NPK termékeit, a YaraMilaTM termékcsaládot javasoljuk.  A melegen granulált, komplex termékek kielégítik a legmagasabb igényeket. A magas hatóanyag-tartalom mellett kiváló fizikai tulajdonságok segítik a pontos és egyenletes kijuttatást, akár teljes felületre, akár vetéssel egy menetben történik.  A magas káliumtartalom mellett fontos kérdés a foszfor aránya. A YaraMilaTM 8-24-24 esetében ez az arány kiegyenlített, amit  talajaink egyre csökkenő foszfortartalma is indokol. Ha bátrabban nyúlunk a kálium-túlsúlyos termékekhez, akkor jöhet a YaraMilaTM 7-20-28, vagy a YaraMilaTM 9-12-25.  Mindhárom termék esetében a teljes felületre történő kijuttatáskor 300-350 kg/ha mennyiséget javaslunk, vetéssel egy menetben pedig 150-200 kilogrammot. A különböző összetételeket eltérő mezo- és mikroelem-kiegészítés kíséri. Fontos megemlíteni még a foszfor minőségét! A fent említett termékek foszfortartalma 85-90%-a víz-, a fennmaradó rész pedig citrátoldható.  Ez azt jelenti, hogy a jelentős része könnyen és gyorsan felvehető, valamint biztosak lehetünk benne, hogy az összes foszfor hasznosul. Külön szeretném megemlíteni a YaraMilaTM 14-14-21 összetételt, melynek makroelem aránya eltér az eddigiektől.  Itt hívnám fel a figyelmet a polyfoszfátot tartalmazó új termékünkre, a YaraMilaTM Actyva 18-11-13 használatára. A polyfoszfát forma miatt a csökkentett foszfor mennyiség is hatékonyan hasznosul (300-350 kg/ha). Pozitív hatással bír a többi elem felvételére is, a mikroelemek esetében ez 30-50% is lehet.

Mikro starterezés

A starterezés fogalma önmagában félreérthető lehet, ezért fontos kiemelni, hogy ez esetben mikrostarterezésről beszélünk. A YaraMilaTM NP Starter ideális arányban tartalmazza a gyökérképződés kezdeti időszakában szükség foszfort (47%), nitrogént (10,5%) és cinket (1,8%). Bár mikrogranulátumról van szó, természetesen a granulátumszórók igényének tökéletesen megfelel. Hideg tavaszokon jobb oldódásával, apróbb szemcseméretével segíti a növények gyorsabb, egyenletesebb fejlődését. Ilyenkor 10-15 kg/ha mennyiségben is kifejti pozitív hatását, a vegetáció későbbi időszakában viszont nagyobb mennyiségben sem ez a jó megoldás.

Fejtrágyázás

Általánosságban elmondható, hogy 60-90 kg/ha nitrogén hatóanyag elegendő. A számításkor vegyük figyelembe a tavaszi NPK nitrogéntartalmát. Lehetőség szerint használjunk kénes nitrogént, az olajos növények ezt fokozottan meghálálják. A YaraBelaTM Sulfan esetén 200-250 kg általában elegendő.

Lombtrágyázás

Bár a lombtrágyázás még nem aktuális a napraforgó esetében, előzetesen mégis megemlítenék két terméket, amelyek fontos pillérei lehetnek ennek a technológiai elemnek. A YaraVitaTM Brassitrel Pro növényspecifikus lombtrágya korai alkalmazása döntő lehet a növény fejlődése szempontjából. Mivel a napraforgó bórigénye jelentős, ezért később, a szármegnyúlás időszakában érdemes YaraVitaTM Bortracot kijuttatni.  A lombtrágyázás szerepéről, a technológiába való beillesztéséről később bővebben írunk.

Gyuris Kálmán
Yara Hungária Kft.
+36 30 383 9341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kis növényélettan: hogyan kerüljük el az „éhezésüket”?

2025. február 18. 13:10

Ne várjuk meg, hogy a növényünk hiánytünetekkel jelezze az „éhezést”, mert akkor már termésveszteséggel mindenképpen számolnunk kell!

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

2018. május 15. 08:38

Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.

Új hatóanyag biztosítja a tiszta, gyommentes állományt

2023. július 18. 10:10

A klímaváltozás hatásai, a hektikus input árak és a jelenlegi gazdasági helyzet a magyar gazdákat is arra ösztönzi, hogy maximalizálják a terméshozamot és a nyereséget. A hatékony, korszerű növényvédő szerek gondos kiválasztása jelentősen hozzájárulhat a gyomkonkurencia megszüntetéséhez, mely során a kultúrnövényeknek versenyezniük kell a gyomnövényekkel a vízért, a tápanyagokért, a fényért és a rendelkezésre álló területért.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.

Bemutatták a Pioneer® vetőmag márkanév új arculatát

2020. december 10. 04:37

Az új arculat tükrözi a cég elkötelezettségét a gazdálkodás előmozdítása mellett.