A termésre a legnagyobb hatással a nitrogén van. Ez különösen igaz a búza esetében, amely a szántóföldi növények közül a legérzékenyebben reagál a nitrogénellátásra. Az optimális nitrogén arány beállítása stratégiai kérdés, mert akár termésmeghatározó tényező is lehet a kora tavasszal kijuttatott mennyiség.
A búza tavaszi nitrogénfejtrágya mennyiségét érdemes két részletben megosztani. Első alkalommal a növény kritikus időszakában, a bokrosodáskor. Ilyenkor a tervezett nitrogén 2/3-át javasolt kijuttatni. A növény eddig a fejlődési stádiumig a nitrogén 15-20%-át építi be. Ekkor már megkezdődik a növényben a kalászdifferenciálódás, a kalászonkénti kalászka szám kialakulása. Az ekkor kiadott nitrogén a termés mennyiségére van hatással. Második alkalommal a szárbaszökkenéskor javasolt kivinni a nitrogén maradék 1/3-át. Ekkor dől el a kalászkánkénti virágszám. A növény ennek a fenológiának végén a nitrogén 40-50%-át építi be. Az ekkor kiadott tápelem a minőséget határozza meg.
Vizsgálatok azt mutatják, hogy a tervezett termésszint eléréséhez kiadott nitrogénen felül a virágzáskor kiadott 20-30 kg/ha nitrogén mennyiség pozitívan hat a búza minőségére. Azonban ebben a vegetációs időszakban sokszor nem áll rendelkezésre elegendő talajnedvesség a szilárd műtrágya feloldódásához, ezért ennek hatékonysága kérdéses. Fejtrágyázásra a YaraBelaTM Extran 27% nitrogén és 4% MgO-tartalmú granulált műtrágyát javasoljuk. A műtrágya 50%-os nitrátion-tartalma azonnal a növény rendelkezésére áll. Másik 50%-a ammónium-ion formában lassabban táródik fel, így folyamatos nitrogénforrást biztosít. Pozitív hatása van a talaj tulajdonságaira is, nem savanyít, szemben a karbamiddal és az ammónium-szulfáttal.
A búza tápanyag-gazdálkodása szempontjából számos mezo- és mikroelemnek jelentős szerepe van. Ezek közül emelném ki a másodlagosnak tekintett, de elsődleges szerepű ként. A kéntartalmú gombaölő szerek használatának háttérbe szorulása, valamint a légköri inputok csökkenése miatt egyre nagyobb szerepet kap a kénpótlás a minőségi búzatermesztésben. A búza kénigényes növény, kénigénye kb. 20-30 kg/ha. A kén a termés malom- és sütőipari tulajdonságait befolyásolja pozitívan. A kénfelvétel 60%-a bokrosodástól a zászlós levél kiterüléséig megtörténik, ezért javasolt a tavaszi fejtrágyázást kéntartalmú nitrogénműtrágyával elvégezni. Erre kiválóan alkalmas a YaraBelaTM Sulfan termékünk: 27%-os nitrogéntartalma (50:50=CAN:AN) mellett 18% SO3-ot tartalmaz.
Amennyiben ősszel az alaptrágyzás (N, NP, vagy NPK hatóanyaggal) elmarad, a tavaszi első fejtrágyázást érdemes magasabb nitrogéntartalmú, jó vízoldható komplex (NPK) műtrágyával elvégezni. Ehhez nyújt segítséget az YaraMilaTM Actyva, idéntől kapható termékünk. A műtrágya kémiai összetétele lehetőséget ad arra, hogy az őszi alaptrágyát kiválthassuk egy tavaszi komplex tápanyag-utánpótlással és fejtrágyázással egy menetben. A 18-11-13 NPK-tartalmú műtrágya nitrogén (7% nitrát + 11% ammónium) és foszfor (20% vízoldható polifoszfát) tartalmának kémiai tulajdonságai miatt a búza kora tavaszi állapotában gyorsan felvehető tápanyagot biztosít a bokrosodáshoz és az erős gyökérképzéshez, valamint a búza az intenzív foszorfelvételi és beépülési időszakában kaphatja meg a „friss” foszfort. Magnézium (1,7 % MgO), bór (0,02%) és kén (6,5% SO3) kiegészítése is kedvező hatással van a korai fejlődés időszakában.
A bokrosodás és a szárbaszökkenés közötti időszakban a mikroelem pótlásról is gondoskodni kell. A mikroelem-szükségletet leghatékonyabb lombtrágyázással biztosíthatjuk. A mikoelemek többek között enzimaktivátorként betöltött szerepük miatt is segítik a makroelemek felvételét, hasznosulását. A termésnövelő anyagok piacán a magas hatóanyag-tartalmú, kiváló esőállóságú, jól keverhető, ár-érték arányban kedvező, a növények speciális igényeit maximálisan kielégítő terméket válasszon! Ezen paramétereknek tökéletesen megfelel a YaraVitaTM Gramitrel. Javasolt dózisa a kezelés számától függően 2-4 l/ha. Összetétele g/l-ben: N-64, MgO-260, Cu-50, Mn-150, Zn-80.
A kalászhányástól a betakarításig történik a maradék kén 40%-nak felvétele. Az ekkor felvett kén 100%-a a szemtermésbe épül be. A kénpótlás ebben a fázisban lombtrágyával oldható meg a leghatékonyabban. Erre a fülecske teljes kifejlődésétől a szemek tejes érésének időszaka alatt 5 l/ha dózisban kijuttatott YaraVitaTM Thiotrac magas kéntartalmú termékünk ajánlott. A termék egy literében a 950 g hatóanyagból 200 g N-t és 750 g SO3-t tartalmaz.
A későn vetett, gyenge, rosszul telelt vetések különösen nagy odafigyelést igényelnek. Az első, jól időzített és a növény fejlettségének megfelelő nitrogénadag nagy mértékben meghatározza a betakarítható termés mennyiségét.
Tóth Milena
Yara szaktanácsadó
+36 30 883 0731