3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Tápanyag-utánpótlás

Mikroelemek a talajban: molibdén (Mo)

Agrofórum Online

A molibdén a legtöbb mikroelemhez képest csekély mennyiségben van jelen a talajokban. A földkéreg átlagos molibdén-koncentrációja 1,2 mg/kg. Feljegyzések szerint vulkáni kőzetekben a Mo átlagos koncentrációja a kőzet típusától függően: 0,2 és 2 mg/kg tartományban mozog, az agyagos kőzetek: 2-2,5 mg/kg, a karbonátok: 0,2-0,4 mg/kg, a homokkövek: 0,2-0,8 mg/kg molibdéntartalommal rendelkeznek.

A molibdén nagyobb koncentrációban van jelen a réztartalmú és a bitumenes palákban, ugyanis a koncentrációja ezekben akár a 200 mg/kg-ot is elérheti. A molibdén átlagos koncentrációja a világ talajaiban: 1-2 mg/kg, viszont mennyisége talajtípusonként eltérést mutat. A homoktalajok molibdéntartalma: 1,3 mg/kg, a meszes talajoké: 2,8 mg/kg. Európai altalajok molibdéntartalma széles intervallumban változik.

Hazánk talajainak Mo-koncentrációja 0,3-4,0 mg/kg. A legkisebb a homoktalajok molibdéntartalma. Az ásványi talajok molibdéntartalma 1 mg/kg alatti, az erdőtalajok összes Mo-tartalma pedig széles intervallumban mozog hasonlóan a csernozjom talajokhoz. A talajok alacsony Mo-tartalma alól kivételt képeznek a rosszul szellőző hidromorf, vagyis a réti- és láptalajok. A láptalajok Mo-tartalma akár a 4 mg/kg-ot is elérheti.

A molibdén a talajainkban négy különböző formában fordulhat elő:

  1. vízoldható formában, a talajoldatban;
  2. kötött állapotban vas- és alumínium-oxidokhoz kapcsolódva;
  3. ásványokban (molibdenit, wulfenit, powellit);
  4. szerves kötésben.

Savanyú talajokban a molibdén jelentős mennyisége vas- és alumínium-oxidokhoz kapcsolódva található meg. A Fe- és Al-oxidok amfoter kolloidok, savas közegben pozitív töltésűek, és anionmegkötésre képesek, a lúgos közeg pedig kationfelvételt tesz lehetővé számukra. Savanyú talajok esetében a növények számára felvehető molibdén mennyisége csekély, mivel a pH 2 és 4 között a vas- és alumínium-oxidok ligandumcsere által erős kötésben tartják a molibdenát aniont. Az adszorpció mértéke pH 4-nél a legerősebb. Az adszorpció eredményeként, savanyú talajoknál a talajoldatban található molibdén mennyisége jelentősen lecsökken. A homokos agyagtalajok esetében a molibdén adszorpciós kapacitása 6 μg/g-ról, 267 μg/g-ra emelkedett, a pH érték 5,85-ról 4,40-ra történő csökkentésével. Lúgos talajoknál az adszorpció viszont már gyenge, a molibdén jelentős része a talajoldatban van jelen, így a Mo-felvétel lúgos kémhatású talajokból lényegesen nagyobb fokú. A molibdén vas- és aluminium-oxidokhoz való kötődésének erősségében viszont eltérés figyelhető meg.

A talajban a Mo különböző ásványokban is előfordul. Az ásványok közül a legfontosabb molibdénforrás a molibdenit (MoS2), de a powellit (CaMoO4), a wulfenit (PbMoO4), az ilsemanit (Mo3O8) és a ferrimolibdit (Fe2(MoO4)3) is tartalmaz molibdént. A molibdén ezenkívül az agyagásványokon adszorbeált állapotban is előfordulhat.  A talaj molibdéntartalmának egy része szerves kötésben, főként fulvo- és huminsavakhoz kötődve található meg a talajban. Mivel a talaj szerves anyagai a molibdént erősen adszorbeálják, a szerves anyagban gazdag talajok rendszerint magas molibdéntartalommal rendelkeznek.

Forrás:

Bocskainé Bódi Éva doktori dolgozat

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kis növényélettan: hogyan kerüljük el az „éhezésüket”?

2025. február 18. 13:10

Ne várjuk meg, hogy a növényünk hiánytünetekkel jelezze az „éhezést”, mert akkor már termésveszteséggel mindenképpen számolnunk kell!

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Mikroelemek a talajban: vas (Fe)

2022. április 21. 07:38

A vas a fotoszintézisben és a növényi anyagcserében, illetve a fehérjeképző folyamatokban fontos mikroelem.

Talajélet: fonálférgek

2022. január 11. 04:36

A fonálférgek, kis méretük miatt, önállóan csak lassan haladnak a talajban, így terjedésük korlátozott. Azonban a különböző földművelési eszközök használata során, de akár a cipőtalpon vagy a palántákkal is terjedhetnek.

Talajélet: egysejtűek

2021. december 30. 06:36

A mikrofauna szerepe elsősorban a nyers szerves anyagok elbontásában és a talaj felvehető nitrogénkészletének gyarapításában jut kifejezésre.

Magyarország talajtípusai V.: láptalajok

2022. február 3. 04:36

Az állandó vízhatás következményeként a növényzet - elsősorban a vízi növényzet, így a nád, a sás, a káka, tőzegmoha „elhalása” után a szerves maradványok a víz alatt vagy vízzel telítve, tehát levegőtlen viszonyok között bomlanak el. A humifikáció ilyen esetekben tőzegesedéssel társul.