Tápanyag-utánpótlás

A napraforgó helyes tápanyagellátása

Agrofórum Online

A napraforgó hazánkban az olajipari növények közül leginkább elterjedt és termesztett növény. Jó tápanyaghasznosító képessége miatt gyakran kerülhet számára nem túl optimális termőhelyi körülmények közé.

A növényvédelem mellett nagy hangsúlyt kell fektetni ennél a növénynél a megfelelő tápanyagellátásra. Ez magában foglalja az alaptrágyázást, a vetéssel egymenetben kijuttatott startertrágyázást és a lombtrágyázásokat is.

A napraforgót talajzsaroló növényként is szokták emlegetni, ezzel szemben tápanyagigénye mérsékeltnek mondható. 1 tonna terméshez nitrogénből 35-45 kg, foszforból 25-30 kg, káliumból 65-70 kg kalciumból 25-30 kg, míg magnéziumból 10-15 kg szükséges.

Jó terméseredményekhez nélkülözhetetlen a megfelelő minőségű és mennyiségű lombfelület. Ezt csak kielégítő nitrogéntrágyázással tudjuk biztosítani. A nitrogénhiány azonban átlagos vagy jó tápanyagellátást biztosító talajoknál csak kevés esetben okoz problémát.

Fontos elmondani, hogy ennél a növénynél a túlzott nitrogéntáplálás nem javasolt. A túlzásba vitt nitrogén-hatóanyag ugyanis rontja a kaszatok olajtartalmát, illetve rontja a növény gombás betegségekkel való ellánállóképességét.

A foszfor élettani hatása a napraforgó növény esetén is a gyökerek fejlődésénél, a virágzási és termékenyülési folyamatoknál, illetve a termés mennyiségi és minőségi paramétereinek kialakulásánál fontos. Sokszor a hiánya csak a termésmennyiség csökkenésében mutatkozik meg látens módon.

A kálium a növény által legnagyobb mennyiségben felvett makroelem. Kedvező ellátottság esetén javul az aszálytűrő képesség, jó sejtszerkezet alakul ki, így a betegségekkel szembeni ellenálló képessége növekszik. Fontos szerepe van sejtszintű transzport folyamatokban és a szénhidrát anyagcserében. Ki kell emelni, hogy mind a kalcium mind pedig a magnézium ellátásnak szerepe van az olajtartalom kialakulásában. A kalcium szerepet játszik a sejtmembránok áteresztő képesség szabályozásában, valamint a sejtfalak stabilitását is biztosítja.

A magnézium a klorofill alkotóelemeként részt vesz a fotoszintézisben, az aminosavak és fehérjék bioszintézisében, illetve enzimreakciók katalizátora is. Hiánya túlzott mangán, kálium, ammónium, kalcium ellátottság esetén léphet fel.

A kén a zsírsavak szintézisében játszik nagy szerepet, növeli a zöldtömeget, a klorofilltartalmat, serkenti a növekedést. A kén fokozza egyes tápelemek felvételét, különösen a nitrogénét.

A makroelemek (NPK) hasznosulását a mikroelemek nagy mértékben segítik. Mivel sok mikroelemet a talajon keresztül nem tud a növény felvenni a szélsőséges pH környezet, esetleges tápanyag antagonizmus, rossz talajvíz és levegő háztartás (stb…) miatt, ezért fontos a lombon keresztüli visszapótlásra alapozni ezeknek a tápanyagoknak a kijuttatását.

A bór esszenciális mikroelem. Szerepe sokrétű a terméskötés és a virágzásban is, de hiánya esetén nem csak termésdepresszió lép fel, hanem tányér és levéltorzulási tünetek is jelentkeznek.

Kiemelném még a mangán és a vas szerepét, hiányukban klorotikus tünetek lépnek fel.

Gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy az NPK hatóanyagok közül a PK hatóanyagok jelentős részét ősszel érdemes a területre kitenni. A nitrogént pedig megosztva a magágy készítése előtt, illetve az esetleges fejtrágyázás alakalmával.

Sokan alkalmaznak az alaptrágyázáson kívül vetéssel egymenetben kijuttatott startertrágyákat. Ezzel a módszerrel friss NPK tudunk adni a növények számára, ami a tavaszi fejlődésnél gyorsan hasznosul. Így az erőteljes gyökérfejlődéssel a növény a mélyebben lévő tápanyagokat is el tudja érni. A gyorsabb kezdeti fejlődés miatt, jobb lesz a napraforgónk kondíciója. Ez alapja lehet a megfelelő mennyiségű és minőségű termésszint elérésének.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása

2024. október 2. 17:10

A hiányos makroelem-ellátás 50–60%-kal, a nem megfelelő mikroelem-ellátás 10–25%-kal is csökkentheti a búzatermést, és rontja a minőséget is.

Nagyobb lehetett az idei napraforgó-termés Európában

2021. november 2. 06:47

A legfrissebb becslések szerint a többnyire ősszel betakarított napforgó-magtermés most 16,8 százalékkal haladja meg a 2020-as 9,95 millió tonnás termelést.

Legyünk éberek, terjed a hamuszürke szárkorhadás!

2024. augusztus 23. 13:10

Ez a kórokozó nemcsak esztétikailag okoz meglehetősen csúf látványt, hanem igencsak jelentős termésveszteséget is képes okozni.

Termésstabilitás biztosításának lehetőségei – KWS Innovation Farm bemutató

2023. szeptember 19. 18:10

A KWS Magyarország Kft. szeptember 14-én Szentgáloskéren tartotta Innovation Farm elnevezésű szántóföldi bemutatóját. Az eseményre, a borongós idő ellenére, szép számban gyűltek össze gazdálkodók, egyetemi hallgatók, érdeklődők, hogy megismerkedhessenek a modern KWS hibridekkel és a jövő kihívásaihoz szükséges új megoldásokkal.

Országszerte megnőtt a bogáncslepke egyedszáma

2019. június 20. 08:02

Mivel a hernyók fejlődésük során nagy mennyiségű lombozatot fogyasztanak el, erős fertőzés esetén, rövid idő alatt akár tarrágást is okozhatnak.