Tápanyag-utánpótlás

A napraforgó helyes tápanyagellátása

Agrofórum Online

A napraforgó hazánkban az olajipari növények közül leginkább elterjedt és termesztett növény. Jó tápanyaghasznosító képessége miatt gyakran kerülhet számára nem túl optimális termőhelyi körülmények közé.

A növényvédelem mellett nagy hangsúlyt kell fektetni ennél a növénynél a megfelelő tápanyagellátásra. Ez magában foglalja az alaptrágyázást, a vetéssel egymenetben kijuttatott startertrágyázást és a lombtrágyázásokat is.

A napraforgót talajzsaroló növényként is szokták emlegetni, ezzel szemben tápanyagigénye mérsékeltnek mondható. 1 tonna terméshez nitrogénből 35-45 kg, foszforból 25-30 kg, káliumból 65-70 kg kalciumból 25-30 kg, míg magnéziumból 10-15 kg szükséges.

Jó terméseredményekhez nélkülözhetetlen a megfelelő minőségű és mennyiségű lombfelület. Ezt csak kielégítő nitrogéntrágyázással tudjuk biztosítani. A nitrogénhiány azonban átlagos vagy jó tápanyagellátást biztosító talajoknál csak kevés esetben okoz problémát.

Fontos elmondani, hogy ennél a növénynél a túlzott nitrogéntáplálás nem javasolt. A túlzásba vitt nitrogén-hatóanyag ugyanis rontja a kaszatok olajtartalmát, illetve rontja a növény gombás betegségekkel való ellánállóképességét.

A foszfor élettani hatása a napraforgó növény esetén is a gyökerek fejlődésénél, a virágzási és termékenyülési folyamatoknál, illetve a termés mennyiségi és minőségi paramétereinek kialakulásánál fontos. Sokszor a hiánya csak a termésmennyiség csökkenésében mutatkozik meg látens módon.

A kálium a növény által legnagyobb mennyiségben felvett makroelem. Kedvező ellátottság esetén javul az aszálytűrő képesség, jó sejtszerkezet alakul ki, így a betegségekkel szembeni ellenálló képessége növekszik. Fontos szerepe van sejtszintű transzport folyamatokban és a szénhidrát anyagcserében. Ki kell emelni, hogy mind a kalcium mind pedig a magnézium ellátásnak szerepe van az olajtartalom kialakulásában. A kalcium szerepet játszik a sejtmembránok áteresztő képesség szabályozásában, valamint a sejtfalak stabilitását is biztosítja.

A magnézium a klorofill alkotóelemeként részt vesz a fotoszintézisben, az aminosavak és fehérjék bioszintézisében, illetve enzimreakciók katalizátora is. Hiánya túlzott mangán, kálium, ammónium, kalcium ellátottság esetén léphet fel.

A kén a zsírsavak szintézisében játszik nagy szerepet, növeli a zöldtömeget, a klorofilltartalmat, serkenti a növekedést. A kén fokozza egyes tápelemek felvételét, különösen a nitrogénét.

A makroelemek (NPK) hasznosulását a mikroelemek nagy mértékben segítik. Mivel sok mikroelemet a talajon keresztül nem tud a növény felvenni a szélsőséges pH környezet, esetleges tápanyag antagonizmus, rossz talajvíz és levegő háztartás (stb…) miatt, ezért fontos a lombon keresztüli visszapótlásra alapozni ezeknek a tápanyagoknak a kijuttatását.

A bór esszenciális mikroelem. Szerepe sokrétű a terméskötés és a virágzásban is, de hiánya esetén nem csak termésdepresszió lép fel, hanem tányér és levéltorzulási tünetek is jelentkeznek.

Kiemelném még a mangán és a vas szerepét, hiányukban klorotikus tünetek lépnek fel.

Gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy az NPK hatóanyagok közül a PK hatóanyagok jelentős részét ősszel érdemes a területre kitenni. A nitrogént pedig megosztva a magágy készítése előtt, illetve az esetleges fejtrágyázás alakalmával.

Sokan alkalmaznak az alaptrágyázáson kívül vetéssel egymenetben kijuttatott startertrágyákat. Ezzel a módszerrel friss NPK tudunk adni a növények számára, ami a tavaszi fejlődésnél gyorsan hasznosul. Így az erőteljes gyökérfejlődéssel a növény a mélyebben lévő tápanyagokat is el tudja érni. A gyorsabb kezdeti fejlődés miatt, jobb lesz a napraforgónk kondíciója. Ez alapja lehet a megfelelő mennyiségű és minőségű termésszint elérésének.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Szükséghelyzeti engedélyt adott a NÉBIH a Reglone Air készítményre

2020. március 12. 13:38

A Reglone Air felhasználása 2020. május 25-től 2020. szeptember 21-ig terjedő időszakra engedélyezett.

Közel a 6 tonnás napraforgó terméshozamhoz Nyírderzsen

2024. február 8. 10:10

A Syngenta 6 tonna programját azzal a céllal hívtuk életre, hogy termelőinkkel együtt, üzemi szinten, az ország egész területéről gyűjthessünk minél több adatot és tapasztalatot, valamint tovább bővítsük tudásunkat a napraforgó termesztéstechnológiájában.

Fellélegezhetnek Békésben: a napraforgó és a kukorica hozama is tisztességes lett

2023. október 4. 17:10

Rekordtermés is születhetett volna idén napraforgóból és kukoricából, de Békésben alighanem az átlagos hozammal is elégedettek a gazdák. Már csak a felvásárlási ár csüggesztő.

A napraforgóra is exportadót vethetnek ki az oroszok

2021. március 12. 04:46

Moszkva december óta azzal fenyegetőzik, hogy valamilyen típusú exportadót vet ki a napraforgóolajra is.