Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Nitrogént a búzának…, de mikor és mennyit?

Borealis L.A.T Hungary Kft.

A növények nitrogénigénye nem állandó, az a tenyészidőszak során folyamatosan változik. A műtrágyával kijuttatandó szükséges mennyiség a talaj nitrogénszolgáltató képességének és a növény igényének ismeretében egyszerűen kiszámolható. De mikorra is érdemes időzíteni a kijuttatást?

Néhány leveles állapotban, illetve a bokrosodás kezdetén a kalászosok nitrogénigénye még alacsony, amit sok esetben a talajban lévő nitrogénből fedezni tudnak. Ezt követően rohamosan növekszik a szükséglet, melyet a megfelelő nitrogéntartalmú műtrágya kijuttatásával, és a növények nitrogénigényének mérése alapján (N-Pilot®) pótolni lehet (1. ábra).

A különböző nitrogénműtrágyák között lényeges különbségek vannak, mivel azok a nitrogént eltérő formában tartalmazzák. A növények a legnagyobb mennyiséget nitrát-nitrogén (NO3) formában tudják közvetlenül felvenni, ezért a műtrágyának is ebben a formában kell azt magában foglalnia. A MAS (NAC 27 N) és az ammónium-nitrát a nitrogént fele-fele arányban tartalmazza nitrát- és ammónium-nitrogén (NH4+) formájában. A nitrát-N-tartalom azonnal felvehető, így biztosítja a gyors kezdeti elérhetőséget. Az ammónium-nitrogén szintén közvetlenül felvehető, azonban lassabb mozgása miatt először többnyire nitrát-nitrogénné alakul, ebben a formában hasznosítják a növények. Ez az átalakulás a talajhőmérséklet függvényében néhány hétig is eltarthat, a két eltérő nitrogénforma tehát együttesen rövid és hosszabb távon is megfelelő nitrogénhasznosulást biztosít.

A szilárd nitrogénkijuttatás megfelelő kiegészítője az L.A.T SUPREMO 275 N + S + Mg-mal történő lombtrágyázás, mely a megfelelő lombfelület kialakulását követően, a perzselés veszélye nélkül, bármikor használható. A termék kéntartalma javítja a fehérjetartalmat, és segíti a nitrogén hasznosulását.

A kalászosok tápanyag-utánpótlásával és termékeink elérhetőségével kapcsolatban keresse bizalommal értékesítő kollégáinkat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

Hogyan tudunk 4800 forintból 84 000 forintot csinálni hektáronként?

2018. március 17. 15:37

A Dr. Szabó Agrokémiai Kft. standján Dr. Szabó Balázs válaszolt erre a nem mindennapi kérdésre. A válasz kiderül az AGROmashEXPO-n készített videónkból.

Olajos növények tápanyag-utánpótlása

2018. február 26. 09:52

A kéntrágyázás fontosságát jelzi az a tény, hogy a növények által a vegetációs időszakban a talajból felvett kén mennyisége alig marad el a foszforétól.

Lombtrágyázás, aminosavak - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (III. rész)

2018. március 17. 15:35

Az álló kultúrák lombon keresztül történő tápanyagellátása és a legfontosabb aminosavak és azok növényélettani szerepe.

Megéri precíziós gazdálkodással foglalkozni? Megéri!

2020. január 21. 04:36

Az általunk használt térinformatikai program segítségével összehasonlítottuk, hogy a változtatott mennyiségű tápanyag-kijuttatás (VRA) a homogén kijuttatással szemben realizálhat-e többlet jövedelmet?