Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Úttörő kertészeti műtrágyák: „A megtérüléshez a technológiából kell több, nem az inputanyagból!”

IKR Agrár Kft.

Mindegy, hogy a népszerű kertészeti kultúrák újbóli elültetéséről van szó, vagy már növekedésben lévők folyamatos táplálásáról, a jövedelmezőség nyitja a tápanyag-utánpótlásban ma már nem a mennyiség, hanem a minőség. Az úttörő kertészeti műtrágyatermékekkel ugyanis egyszerre több fronton körözhetjük le a versenytársakat. A modern, szabályozott tápanyagleadású műtrágyákkal a legmagasabb termésátlag garantálásához már elég egyetlen tápanyagutánpótlási kezelés, változatlan dózis mellett. Az új, vízoldható savazó műtrágyákkal úgy tarthatjuk karban a csepegtető öntözőrendszereket, korrigálhatunk a pH-értéken, hogy a kockázatok szinte nullára csökkennek. Ráadásul, ekkor még nem is beszéltünk az ökológiai trágyázásban elérhető termékekről, amelyek hasznos gombafonalakkal képesek akár „második gyökérzet” hatással felgyorsítani növényeink fejlődését.

Noel Gáborral, az IKR Agrár Kft. kertészeti üzletágvezetőjével a speciális műtrágyagyártásban piacvezető világvállalat, az ICL portfóliójából az IKR Agrár Kft. kínálatában itthon elérhető újdonságokat néztük át, amikkel kevesebb munkamenettel, kisebb ráfordítással érhetünk el nagyobb termést. Valamint az ökológiai trágyázás terén kitértünk arra is, hogy miként segítik a növények fejlődését, termésképzését az olyan gombafonalakat is tartalmazó újdonságok, mint a Mycoshell.

ICL szabályozott tápanyag-leadású műtrágyák – magasabb termésátlag, nagyobb termésbiztonság, kevesebb kezeléssel

A kertészeti munka sikerét nagyban befolyásolja, hogy ültetvényeinknek képesek vagyunk-e folyamatosan elérhető tápelemeket biztosítani. Ugyanis, ahogy Noel Gábor is kiemeli, a tápanyagok felvehető formájú állandó biztosítása sok esetben jelenthet kihívást.

A talaj pH értéke nagyban befolyásolhatja, hogy a növényeink mennyire képesek felvenni a növekedésükhöz elengedhetetlen foszfort, míg a nitrogénellátást veszélyeztetheti a kimosódás. Laza homoktalajokon káliumfelvételi problémák léphetnek fel, míg szikes talajoknál ugyanígy problémát okozhat a kalcium és magnézium pótlása. A bevett megoldást a gyakori, kis dózisú fejtrágyázás jelentheti, de ennek magas az erőforrásigénye, magasabbak a költségei, és a taposási kár is nagyobb. Fel kell ismernünk: a kertészetekben a megtérüléshez a technológiából kell több, nem az inputanyagból!” – fogalmaz Noel Gábor.

A vezető szakember szerint ilyen téren kimagasló ár-érték arányú megoldást jelentenek az itthon az IKR Agrár Kft. forgalmazásában elérhető ICL, szabályozott tápanyag-leadású CRF (Controll Release Fertilizer) műtrágyái.

“Az ICL a világ egyik vezető műtrágya gyártó- és fejlesztő cége, akikkel évek óta sikeresen működünk együtt az új megoldások felkutatásában, elérhetővé tételében a kertészeti növények tápanyag-utánpótlása terén. Az olyan újdonságokban, mint az Agromaster és az Agroblen tápanyagok, a legfontosabb tápelemek burkolt szemcsékben találhatóak, amelyek a talajhőmérséklet változásait követve szabadulnak fel. Mivel a feltáródás így a környezeti változásokkal szinkronban játszódik le, összhangba kerül a növény élettani folyamataival is. Akkor válik elérhetőbbé több tápanyag, amikor a talaj melegebb, ami egybeesik azzal az időszakkal, amikor a növény „megugrana” a növekedésben. Így igényli is ezeket a tápelemeket. A hatás optimális és tartós, akár 5-6 hónapos is lehet. Ráadásul a talajéletet, szerkezetet is óvjuk ezekkel a termékekkel, hiszen hidegebb időben kevesebb nitrogén szabadul fel, aminek hála nem képződik káros sókoncentráció a gyökérzónában.”

Az IKR Agrár kínálatában 3 ilyen ICL CFR műtrágya újdonság érhető el 2021 elejétől:

  • Agromaster

Ez az 1-2 hónapos hatástartamú termék korai szabadföldi vagy fóliás termesztéshez ideális, amikor a talaj még hideg (8-16 Celsius fokos). Saláta, hajtatott burgonya és káposzta esetében van elérhető 12-5-20+4MgO+2CaO+35SO3 szulfátos változata. Korai szabadföldi burgonya, zeller, káposztafélék esetében pedig MOP alapú 11-8-27+3CaO+13SO3 is.

  • Agroblen

Késő tavaszi, nyári káposztaféle, burgonya, csemegekukorica ültetésekhez a 2-3 hónapos hatóidővel a magasabb talajhőmérséklet miatt ez a változat ideális. Ebből is elérhető szulfátos változat: 10-5-23+5MgO+2CaO+29SO3, valamint MOP alapú is: 11-8-17+3CaO+1,7MgO+13SO3.

  • Agroblen total

5-6 hónapos hatóidejével ez olyan hosszú kultúrákhoz jó megoldás, mint a paprika, paradicsom, torma, tojásgyümölcs. Szulfátos termék, 16-8-16+5MgO+16SO3.

Nova PeKacid – táplálás és biztonságos öntözőcső-, csepegtetőkarbantartás egy termékkel

Szintén ICL termék a Nova PeKacid, amely száraz savtartalmával megszabadít a keményebb falú, hosszabb élettartamú csepegtetőrendszereknél a körülményes és veszélyes savazástól. A Nova PeKaciddal nemcsak a karbonátoktól, vízkőtől szabadulhatunk meg, magas foszfor- és káliumtartalmával tápoldatozáshoz, lombtrágyázáshoz is használható ez az újdonság. Savtartalma csökkenti a talaj pH értékét, így segíti más tápelemek hasznosulását is. A karbantartáshoz a 100%-ban oldható terméket 15 percen át kell kijuttatni, egy köbméter vízhez 5 kg-ot adagolva az újgenerációs műtrágyából.

Mycoshell – fejlődési előny természetesen, a gombafonalak erejével

Az IKR Agrár kínálatában szintén egy 2021-től elérhető újdonság a Mycoshell-család, ami természetesen, a növények gyökérzetén megtapadó hasznos gombákra építve képes megsokszorozni a kertészeti kultúrák növekedési erejét. A termékcsalád egy az Asfertglobál ökológiai trágyázó szer kínálatából. Működésük alapját egy hasznos növénytársulás jelenti. A bennük található mikroszkopikus mikorrhiza gombák képesek nagy távolságból is, 700-szoros hatékonysággal eljuttatni a növények számára a vizet és a tápelemeket. Cserében a gyökérzeten keresztül maguk is szerves tápanyagokhoz jutnak. Ez a „második gyökérzet hatás” éveken át aktív marad, ha nem mozgatjuk jelentősen a talajt. Növeli a stressztűrő képességet, növeli a kártékony gombafajtákkal szembeni ellenállóságot.

Noel Gábor szerint használata egyértelműen kedvező élettanilag, ráadásul természetes is. „A Mycoshellben lévő mikorrhiza megsokszorozza a gombafonalakkal átszőtt gyökér körüli talajtérfogatot. Javul a vízfelvétel, a nitrogénellátottság, de a gombafonalaknak hála a lassan, nehezebben mozgó tápelemek, foszfor is könnyebben elérhetővé válik. Nem beszélve arról, hogy magában a talajban is segíti a tápelemek feltáródását ez az együttélés.”

2021-től az Asfertglobál teljes ökológiai trágyázó szer kínálata elérhető az IKR Agrár kínálatában.

A Mycoshellel ezen belül négy formában találkozhatunk. A Mycoshell Tabs: ültetőgödörben beöntözve használható praktikus, tablettázott formula. A Mycoshell Dripper: vízoldható forma tápoldatozáshoz, csepegtető öntözéshez. A Mycoshell Tray: földbe keverhető forma magvetéshez, vetőtálcákhoz. Maga a Mycoshell pedig egy vízben oldható granulátum, ami beöntözéshez, vagy vetőgéppel direkt a mag alá juttatható.

Mikorrhizált és nem mikorrhizált gyökérzet. A Mycoshellben lévő endomikorrhiza (belső mikorrhiza, Glomeromycota) oltóanyag törzsekből fejlődő hasznos gombafonalak behálózzák és kolonizálják a gyökérzetet, azzal igen szoros kapcsolatot kiépítve.

Megrendelési tudnivalók, más kertészeti termékek az IKR Agrártól

A kertészeti műtrágya újdonságok 2021 tavaszától válnak elérhetővé az IKR Agrárnál, januártól indul a termékek beszállítása. A termelők a Kertészeti Üzletág központján keresztül tudnak érdeklődni az értékesítőktől. A Városföldön található új kertészeti telephelyen a modern tápanyagokon kívül minden további termék, kiegészítő elérhető a kertészeti munkákhoz. Talajtakaró fóliák, sátorfóliák, öntözési termékek, vetőmagok, mono- és komplexműtrágyák, alap-, fej- és lombtrágyacsaládok. A legjobb ár-érték aránnyal.

IKR Agrár kertészeti műtrágyával maximalizálná kertészete hozamát? A szakértők országos lefedettséggel várják megkeresését!

Noel Gábor kertészeti ágazatvezető

+36 20 337 3019; noelgabor@ikragrar.hu

Raffai Leila kertészeti szaktanácsadó (Demecser)

+36 20 353 7942; raffail@ikragrar.hu

Rojik Balázs kertészeti szaktanácsadó (Orosháza)

+36 20 287 9994; rojikb@ikragrar.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Milyen kártevő "fogta össze" a rózsa levelét?

2019. augusztus 31. 04:37

G. Nándor kérdése: Kertemben a rózsa levelét valamilyen kártevő félbehajtva károsítja. Mi okozhatja az érdekes jelenséget? Hogyan védekezhetek a kártevő ellen?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a betegségeknek kifejezetten kedvez a hideg idő

2023. április 5. 08:37

A fagyos éjszakák nem kedveznek a gyümölcstermő növényeknek, ugyanis többségük virágzik vagy virágzás előtt áll, néhány betegség számára pedig kifejezetten kedvező a hideg, kissé csapadékos idő.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: eljött a tavaszi metszési munkák ideje

2023. február 22. 08:38

A február végi tavaszt idéző időjárás megszakította a növények kényszernyugalmi állapotát, és több növényen megkezdődött a rügyfakadás.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: még mindig okoz fejfájást a zöld vándorpoloska

2023. augusztus 29. 17:10

Az elmúlt hét időjárását főként a hőség jellemezte. A nappali hőmérséklet rendre meghaladta a 30 Celsius-fokot, éjszakánként pedig nem süllyedt 20 fok alá. Csapadék alig hullott, elsősorban a Nyugat Dunántúlon, másutt a szántóföldi és kertészeti növények érése gyorsult fel.