Szakcikkek

Vadkárok szemléje és megelőzésének lehetőségei Sipos gazda szemével

Agrofórum Online

A tavaszi vetésű növények baja nemcsak a talajlakó kártevőkkel gyűlik meg, hanem a vadkárral is. A nyulak, hörcsögök, madarak jelenléte és kártétele helyenként olyan nagy fokú lehet, hogy a gazdálkodó bizony meggondolja, hogy helyet adjon-e a napraforgónak a vetésforgóban.

A kelő napraforgót és kukoricát a mezei nyúl, hörcsög, örvös galamb, vetési varjú, majd később a nagyvadak is károsíthatják.

A vadkár felismerése a csírázási/kelési szakaszban nem nehéz. Ha a területet szemlézve azt tapasztaljuk, hogy sorban hiányzik a kelő növények sziklevele, le van rágva, ez vadak kártételére utal. Sajnos a korai kártevők közül például a mezei nyúl, akár nagyobb négyzetmétereket is képes kitakarítani. Nemcsak a gazdasági kár jelent veszélyt, hanem a térhagyás is, ugyanis a kultúrnövény hiánya teret ad a gyomok felszaporodásának.

A másik gyakran előforduló kártevő a hörcsög, amely védett állat. Ezt a védettséget meghatározott időtartamban azonban megszakítják, amikor kötelező ellenük védekezni. A mezei hörcsög a jogszabály szerint a növénytermesztésben keletkezett károk mérséklése érdekében március elseje és május 31. között gyéríthető, amennyiben a lakott kotorékok száma hektáronként meghaladja a kettőt.

Örvös galamb ellen riasztással tudunk védekezni. A vetési varjú szintén védett állat, kolóniákban élnek, csapatostul képesek hatalmas területet kigyéríteni. A fácán szintén képes a frissen kelő kukoricában hasonló kárt okozni, kis kráterszerű nyomot hagyva maga után.

Nagyon fontos dolog itt is a párbeszéd, a lehetőségeket a vadásztársaságoknak a gazdálkodókkal együtt kellene megtalálni. Hiszen rövid ideig több megoldás is működhet (ragadozó ürülék, emberi haj, káliszappan stb.). Hosszú távú hatásra azért nehéz megoldást találni, mert ezen kártevők nagy része (pl. a mezei nyúl) territoriális állat, ahol születik, ott éli le az életét.

Kémiai anyagok is elérhetőek manapság, ezek keserű anyagok, amelyet az állat megkóstolva otthagy.

Agrotechnológiával tudjuk segíteni még a megelőzést, hiszen ha robbanásszerű, gyors, egyöntetű kelést tudunk biztosítani az állományunknak, akkor „kinő a kártevő foga alól” a növény, azaz rövidebb lesz az az időszak, amíg károsítani tudja azt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Áprilisi fagyok: drasztikus terméskiesés várható

2025. április 21. 16:10

Az április eleji fagyok akár 100%-os termésveszteséget is okozhatnak, jelentős áremelkedésre számíthatunk a gyümölcspiacon.

Kalászosok védelme: figyelni kell a levélbetegségekre!

2025. április 21. 08:10

A tavaszi időjárás hullámzása eltérően befolyásolta a kalászosok betegségeit – a lisztharmat és más gombák újra megjelentek.

Kritikus időszak a repcében: most kell lépni!

2025. április 20. 11:10

A repcefénybogarak rajzása elindult – a virágzás előtti időszakban életbevágó a gyors és célzott védekezés.

Gyümölcsfaoltás okosan + videó

2025. április 19. 10:10

A gyümölcsfaoltás érdekes területe a kertészetnek. Szeretnénk megtámogatni nézőinket hasznos tippekkel e tekintetben is.

Taposástól a rágásig – Vadkár napraforgóban

2022. január 11. 08:58

A vad természetesen a napraforgót sem kíméli, a mezei nyúl, a fácán, a galambok kifejezetten kedvelik az olajos növényünket, amit a nagyvad fajaink is előszeretettel látogatnak, taposnak, rágnak az apró növényektől a tányérokig.

Növénytermesztés Képgaléria

Vadkárelhárítás: kémiai módszerrel is lehetséges!

2020. április 28. 10:49

Annak ellenére, hogy számtalan vadkár elhárítási módszer közül választhatunk, közel sem tartozik a „megoldott” feladatok közé a vadkárelhárítás. A hazai gazdálkodók továbbra is a hagyományos mechanikai védekezést részesítik előnyben, kevéssé élnek olyan alternatívákkal, mint pl. a kémiai vadkárelhárítás.

Középpontban a vadkárfelmérési útmutató

2018. november 30. 09:11

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos gazdatájékoztató rendezvénysorozatot szervez az új vadkárfelmérési útmutatóról.

Megemelték a támogatást, növekszik az erdőtelepítési kedv!

2020. február 6. 04:36

Mocz Andrást, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének Elnökét az eddigi tapasztalatokról kérdeztük.