Szakcikkek

Vetésfehérítő vagy kukoricabogár?

Agrofórum Online

Nem túl szerencsésen alakul a kukorica szempontjából ez az év, sok stresszhatás érte máris az állományokat, amelyekhez most a rovarkártevők fokozódó kártétele is társul.

A kukoricatáblákat járva a leveleken sokszor találunk rovarkártételre utaló hámozgatásokat, amelyek beszáradt „csíkjai” messziről is jól láthatók. Ilyenkor a kártevők a levél szöveteit elfogyasztják, azonban a kártétel felől nézve „alsó” bőrszövetet többnyire érintetlenül hagyják. Ez később szárad, amivel feltűnővé válik a szemlélő számára, majd sok esetben át is szakad. Ezek a hámozgatások akár a levélfelület nagy részére is kiterjedhetnek, jó lenne tehát egyértelműen tudnunk, szükség van-e növényvédelmi beavatkozásra a további kártétel megelőzésére, vagy sem. Ehhez szeretnék egy kis segítséget nyújtani.

Az ilyen típusú levélkártételért főként két kártevő okolható, a vetésfehérítő bogarak (a legtöbbször a vörösnyakú árpabogár-1. kép), valamint a kukoricabogarak.

1. kép: Vetésfehérítő bogár (vörösnyakú árpabogár) a kukoricalevélen

A vetésfehérítő bogarak esetében gyakran előfordul, hogy a kalászosok érése, a táplálkozásra alkalmas levélfelület megfogyatkozása miatt betelepülnek a kukoricatáblákba. Az idei évben ez különösen intenzíven történt, az időjárási körülmények miatt gyorsan felszáradó kalászosokból tömegesen történt meg a betelepülésük. Bár más években inkább a szélső sorokra korlátozódik a kártételük, ebben az évben egyes táblák belsejében is rábukkanhattunk erre. Ez főként az alsó, esetleg a középső leveleken megjelenő keskeny, inkább egyenes, enyhén kanyargó hámozgatásnyom (2. kép), ami időnként nagyobb levélfelületre is kiterjedhet (3. kép). Egy jó kondícióban lévő kukoricán a kártétel nem okoz különösebb problémát, de pl. egy megkésett vetés, vagy egy későbbi csemegekukorica-szakasz, amely a veszélyes időszakban esetleg csak néhány leveles állapotban van, komolyan károsodhat. Ilyen helyzetekben szükség lehet arra, hogy ezeket a területeket rovarölő szeres kezeléssel óvjuk meg a kártételtől.

2. kép: Vetésfehérítő bogár jellegzetes kártétele a kukoricalevélen
3. kép: A vetésfehérítő bogár kártétele időnként nagyobb felületre is kiterjedhet

A kukoricabogár (4. kép) esetében már komolyabban kell vennünk a kártételt, amely eltérő képet mutat a vetésfehérítő bogár kártételétől.

4. kép: Kukoricabogár

A fentiekben leírtakkal szemben a kukoricabogár levélkártétele széles, kanyargós, zegzugos hámozgatás (5. kép), amely sokkal nagyobb levélfelületet érinthet. Ennél a kártételnél gyakrabban fordul elő az, hogy a levélvég, de akár egy teljes levél is száradásos tüneteket mutasson (6. kép). Nagy egyedszámnál jelentős levélfelületet veszíthet a kukoricaállomány, amelynek megtörténtét meg kell akadályoznunk, így védekeznünk kell, bár azt célszerű nem célzottan a kukoricabogár kifejlett egyedei ellen irányítanunk, hanem olyan hatóanyagot érdemes választani, amely egyben a molykártevők ellen is védelmet biztosít.

5. kép: A kukoricabogár jellegzetes levélkártétele
6. kép: A kukoricabogár kártétele gyakran nagy levélfelületet érint

A kukoricabogár esetében főként nem a levélkártételt kell figyelemmel kísérnünk, hanem a virágzó állományokban a bibeszálakat érő rágás mennyiségét, amely súlyos esetben közvetlenül is befolyásolhatja a terméskötődés mértékét. Ebben a helyzetben vagyunk most, virágzik a kukorica és egyre több kukoricabogárral találkozhatunk az állományokban. Erről viszont beszéljünk egy következő „Határszemle” alkalmával.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az őszi árpa állományokban.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

Új rovarölő hatóanyagot jelentett be a Syngenta

2020. december 30. 08:38

A hatóanyagot először a világon 2020 szeptemberében Guatemalában jegyezték be. Néhány éven belül a tervek szerint a világ 60 országában is elérhető lesz.

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

Inváziós kártevők: az ázsiai lombfacincér

2019. január 26. 08:36

Az Inváziós kártevők sorozatban e hónapban az ázsiai lombfacincér és a citruscincér földrajzi elterjedésével, életmódjával és tápnövénykörével ismerkedhetnek meg. E rovarok egyelőre még nem jelentek meg hazánkban, de érkezésükre számítanunk kell.