A 2022-es FeHoVa Fegyver, Horgászat és Vadászat Nemzetközi Kiállításon a szokásosnál is nagyobb figyelmet fordítanak a természetvédelemre, azon belül is madarak védelmére. Erre a diorámák is felhívják a figyelmet, de Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöke megnyitóbeszédében szintén részletesen foglalkozott a témával.
Nem tolerálható
“Ez nem tűrhető, nem tolerálható” – hangsúlyozta a tavaly kifejezetten nagy méreteket öltő ragadozómadár-mérgezésekkel kapcsolatban a politikus a FeHoVa nyitónapján. Mint fogalmazott: a Nemzeti Nyomozóiroda, az Agrárminisztérium, az Országos Magyar Vadászkamara és az Országos Magyar Vadászati Védegylet kéri a vadászokat és a tájegységi fővadászokat, hogy tegyenek meg mindent a mérgezések ellen.
Semjén Zsolt felhívta a figyelmet arra, hogy 2021-ben sok védett és fokozottan védett madár pusztult el a tiltott módszer miatt, amit a szakmának véleménye szerint nem szabad tolerálnia.
Külön kitért a mérgezések miatt elpusztult, sétáltatott kutyákra, amelyeknél nagyon komoly érzelmi kérdést is jelent egy állat elvesztése. “Ezek a mérgek láncszerűen hatnak, és az emberéletre is rendkívül veszélyesek. A gondviselés különös kegye, hogy eddig nem vesztette életét senki” – fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.
Stratégia készül a fogoly védelme érdekében
Nagy István agrárminiszter beszédében köszönetet mondott a magyar vadászoknak és horgászoknak, hogy a természetért, a természeti környezet minőségének javításáért dolgoznak. „Akik a városi létből a természetbe menekülnek, ők minőségi környezetbe mehetnek. Igazi aktív természetvédelem, nincs ehhez fogható ma Magyarországon” – fogalmazott.
Beszédéből kiderült, hogy a vadgazdálkodás hazánkban egy 30 milliárd forintos ágazat. A kormány ezért ismételten életre hívja az Országos Vadgazdálkodási Tanácsot, amelyeknek megyére lebontott egységei is lesznek. 2022. márciusában várhatóan már alakuló ülést fognak tartani.
A közelmúltban az ágazatok közötti együttműködés érdekében egységesítették a vadkárbecslést, elkészítették a vadkár-felmérési útmutatót. Nagy István szerint ennek köszönhetően csökkentek a vitás esetek a vadgazdálkodók és a mezőgazdasági termelők között. Hozzátette: 5 éve vannak tájegységi fővadászok, és szintén nagy eredmény, hogy lehetővé tették a magyar agárral történő vadászatot.
Az agrárminiszter külön kitért arra is, hogy a fogoly hazai állomány csökken. Ezért tavaly februártól a fogolyrepatriációs program részeként kutatásokba kezdtek, amikből eredmények is vannak. Erre alapozva stratégia készül a faj érdekében.
Nagy István ezután gratulált a Vadászati Világkiállításhoz, ami szerinte is rendkívül sikeres volt. „Gazdászemberként mondom, hogy tudatosítani kell a városi emberekben, hogy a természet a jövőnk záloga, és ezért tennünk kell. A vadászok és a horgászok pedig aktív részesei a természetvédelemnek!” – húzta alá.