Zöldítő
Zöldítő

Hivatalosan is regisztrálták Magyarországon az ázsiai lódarazsat

Hivatalosan is regisztrálták Magyarországon az ázsiai lódarazsat

Agrofórum Online

Az ázsiai lódarázs egyik alfaja közel 20 évvel ezelőtt került Franciaországba, idén pedig elérte hazánkat is. Mit kell tudnunk erről a darázsfajról? Melyik fajokkal lehet összetéveszteni?

Augusztus 25-én közleményben hirdette ki a Magyar Természettudományi Múzeum, miszerint megjelent az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) Magyarországon is. Dr. Vas Zoltán biológus, főmúzeológus szerint a faj hazai megjelenése várható volt.

Az elmúlt napokban Győr-Moson-Sopron vármegyében megfigyelte és befogta az első hazai példányokat Márta Tamás kimlei méhész. Ezekből az egyedekből két bizonyítópéldány az Országos Magyar Méhészeti Egyesület segítségével máris a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményébe került. Emellett folyamatban van a faj hazai megjelenésének hivatalos, tudományos folyóiratban való publikálása is.

Az ázsiai lódarázs kisebb az európainál, potroha sötétebb, lábainak vége sárga színű

Az ázsiai lódarázs terjeszkedése

Az ázsiai lódarázs egyik alfaját (Vespa velutina nigrithorax) 2004-ben hurcolták be Franciaországba, azóta folyamatosan terjeszkedik Európában, és idén hivatalosan is elérte hazánk területét. Érdekesség, hogy Franciaország területéről a behurcolását követően évente mintegy 60 km-t “haladt” szerte az európai országokban.

Fontos tudni!

A szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a lakosság részéről nincs ok az aggodalomra, ugyanis ez a faj valamivel kisebb termetű (2-3 cm), mint a nálunk élő európai lódarázs (Vespa crabro), és nem agresszívabb, mint az őshonos társas darázsfajaink. Lakossági és közegészségügyi szempontból tehát a hazai faunában való jelenléte lényegi különbséget nem fog okozni, és váratlan, kedvezőtlen következményekkel sem kell számolnunk.

Az európai lódarázs potrohának nagyobb része sárga, termete nagyobb

Leginkább a méhészek számára fontos tisztában lenni a jelenlétével, mert sajnos az ázsiai lódarázs előszeretettel vadászik háziméhekre. Reménykedjünk, hogy a faj megjelenése minél kevesebb kárt fog okozni a méhészeknek és a beporzó rovaroknak.

Ne keverjük össze más lódarázs-fajokkal!

A félelemkeltés elkerülése érdekében fontos, hogy ezt a lódarázs-fajt (tehát az ázsiai lódarazsat, tudományos nevén Vespa velutina) ne keverjék össze az ázsiai óriás lódarázzsal (Vespa mandarinia), amely szintén Ázsiában él, és tényleg hatalmas (elérheti a 4-5 cm-t is), de sosem telepedett meg Európában!

Az ázsiai óriás lódarázs királynője akár 5-6 cm is lehet

Az alábbi táblázatban összehasonlíthatjuk a három darázsfaj jellemzőit, így könnyebben felismerjük, ha összefutunk velük.

 Európai lódarázs
(Vespa crabro)
Ázsiai lódarázs
(Vespa velutina)
Ázsiai óriás lódarázs (Vespa mandarinia)
MéretMax. 2,5 cm, a királynő 3,5 cm.Kb. 2 cm, a királynő 3 cm.Kb. 3,5-4 cm, a királynő 5 cm.
FejÍzelt csápok, nagy rágó szájszerv, barna összetett szem.A csápostorának felső oldala és a fejtető feketés.Narancssárga árnyalatú, sötétebb mint a magyarországi darázsfajoké.
TorSötétbarna-fekete.Fekete.Sötétbarna.
PotrohSárga-fekete színű. A potroh nagyobb része sárga!Feketés-sötét árnyalatú. Jellegzetes, hogy a potrohán egy narancssárga színű gyűrűbe egy fekete háromszög ékelődik.Sötétbarna, erőteljes, hangsúlyos narancs színű sávokkal.
SzárnyakBarnás-sárgás árnyalatúak.Sötétek, barna árnyalattal.Sötét-narancssárgás.
FullánkVisszahúzható, egyenes, üreges, a hímeknek nincs.Visszahúzható, egyenes, üreges.6 mm hosszú.
LábakSötétbarna-fekete.Feketék, de a lábfejízek sárgák.Első lábai sötétebbek mint a hátsó lábai.
ÉlőhelyEurópa, Afrika, Észak-Amerika.India, Kína, Indokína, Jáva, Európa.Dél- és Kelet-Ázsia.
ÉletmódTársas életű faj, a kolóniák tavasztól késő őszig aktívak. A darázsfészkek télire kiürülnek. A dolgozók elpusztulnak, csak a megtermékenyített királynők telelnek át.Tavasszal minden királynő saját kolóniát alapít február és május között. A lerakott petékből kelnek ki a fiatal dolgozók. Júniustól kezdve a kolóniát már a kifejlett dolgozók alkotják.A kolóniák létrehozásában nagy szerepet játszanak az összefüggő zöld területek (erdő, városi parkok), ugyanis ezeken a helyeken szeret megtelepedni.
TáplálkozásFák nedvével táplálkoznak, de kiváló ragadozók.Ragadozó. Fejlődő lárváit elsősorban ízeltlábúakkal táplálja.Ragadozó (elsősorban méhek).
Jó tudniA lerombolt fészket a megmaradt kolónia többnyire az eredeti helyen megpróbálja újjáépíteni, ezért annak eltávolítását csak szakértők végezzék. A lódarázs fullánkján nincsenek horgok, így az emlősök bőréből is képes visszarántani anélkül, hogy a fullánk kiszakadna. Tavasszal készítik a fészküket, amely az egy méteres magasságot és a nyolcvan centis szélességet is elérheti Egy fészekben kb. 2000 ázsiai lódarázs él.A világ legnagyobb darazsa, a legnagyobb veszélyt a méhekre jelenti, de erős mérge az emberekre is veszélyes.
Az ázsiai lódarázs potrohának jellegzetes a mintázata

Tehát nagyon fontos, hogy hazánkban ezen a nyáron az ázsiai lódarázs egyik alfaja (Vespa velutina nigrithorax) jelent meg, amely az európai lódarázsnál is kisebb, de az ázsiai óriás lódarázsnál lényegesen kisebb, illetve potrohának mintázata, a lábak színe is árulkodó!

Kapcsolódó cikk:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A füstifecskecsalád, amely rozsdafarkúak fészkébe költözött

2024. június 16. 12:10

A Kiskunsági Nemzeti Park honlapján jelent meg a szokatlan költőhelyet választó füstifecskék története.

Ültethetek fát a nyáron?

2024. június 10. 13:10

A feladat látszólag egyszerűnek tűnik, ám mégsem az, hiszen az eredményes faültetésnek is megvan a maga megfelelő időszaka.

Egy mesterséges menedék megháromszorozta a méhállományt

2024. június 6. 11:40

„Menedékházat” épített egy cég a méheknek. A konstrukció remekül működik, ezért most további méhmenedékek építését tervezik.

Barátkozzunk meg a tőrösdarázzsal!

2024. május 26. 14:10

Májusban jelentek meg az első tőrösdarazsak a kertekben. Fontos felismerni ezeket a hatalmas rovarokat és megkülönböztetni a lódarazsaktól.

Bővülő lehetőségek a rovarok felhasználhatóságában

2018. február 26. 14:29

Napjainkban egyre nő az igény a gazdasági állatok takarmányozásában az alternatív fehérjeforrások felhasználása iránt a hagyományos fehérjeforrások kiváltására.

Nyilvántartásba veszi a Bizottság a rovarok élőhelyeinek javítását célzó kezdeményezést

2019. május 15. 14:32

Javaslatot tesz a növényvédő szerek használatának jelentős csökkentésére, a káros növényvédő szerek kivétel nélküli betiltására és a támogathatósági kritériumok megreformálására.

Készítsünk vagy vásároljunk rovarhotelt? Melyik tartósabb?

2023. január 5. 04:36

Szeretnék az erkélyre rovarbölcsőt, készítsek vagy vásároljak? Melyik tartósabb? Mit tanácsolnak?

Hogyan segíthetjük a kertünkben élő hasznos rovarokat? I. rész – építsünk rovarhotelt!

2020. október 31. 08:07

A rovarok jelenléte létfontosságú a kertünkben, hiszen a növényeink számára nélkülözhetetlen segítséget nyújtanak. Mit tehetünk, hogy tartósan segítsék a kert egészségének fenntartását? Milyen célt szolgál a rovarhotel? Hogyan építsük meg?