Széles körű, rovarokkal szembeni rezisztenciát eredményező géneket fedeztek fel
A növények egyes betegségekkel szembeni rezisztenciáját eredményező gének azonosítása meglehetősen bonyolult folyamat. Egyetlen gén általában egy betegség vagy kártevő elleni védelmi mechanizmust képes kódolni.
A Wageningen Egyetem kutatói azonban a lúdfű (Arabidopsis thaliana) esetében olyan géneket tártak fel, amelyek a zöld őszibarack-levéltetűn (Myzus persicae) kívül egyéb levéltetvek és liszteskefélék (Aleyrodidae) családjába tartozó fajok ellen is hatékony védelmet nyújtanak, de közel sem az összes faj ellen.
A növényi nedvekkel táplálkozó levéltetvek széles körben elterjedt kártevők és vírusvektorok. A mezőgazdaságban használatos növényvédő szerek alkalmazásának csökkentésére irányuló törekvéseknek szerves része a növények természetes védelmi mechanizmusaival kapcsolatos kutatások is.
Karen Kloth, az Egyetem Rovartani laboratóriumának kutatója erre a területre specializálódva találta meg azt a gént a lúdfűben, amely a zöld őszibarack-levéltetűvel szemben ellenállóbbá teszi a növényt. A Plant, Cell & Environment folyóiratban bemutatott új kísérletben ő és kutatótársai bizonyítják, hogy ez a gén megtalálható a növény minden részében (a gyökerekben, levelekben, szárban és rügyekben), de csak az úgynevezett phloem-sejtekben aktív, amelyek a cukorban gazdag nedvet a növényen keresztül szállítják. Azt is felfedezték, hogy a gén más levéltetű- és lepkefajok ellen is működik, amelyek a zöld őszibarack-levéltetvekhez hasonlóan a phloem-nedvből táplálkoznak.
Forrás: https://www.wur.nl/en/news-wur/Show/New-broad-type-of-resistance-against-insects-found-in-plants.htm