Zöldség

A hibák betakarításkor derülnek ki (I.)

Agrofórum Online

Sajnos az elmúlt években a gyökérzöldségfélék termőterületének csökkenése mellett sok kifogás volt a megtermelt áru minőségével kapcsolatban, ami egyrészt növényvédelmi, másrészt termesztéstechnológiai hibákból adódott.

Abban a néhány nagyüzemben, ahol ipari feldolgozás és tárolás céljából, jól gépesített körülmények között folyik a sárgarépa, a petrezselyem és a paszternák termesztése, kevesebb gond adódott az értéktelen áruból, annál több volt a minőséggel kapcsolatos kifogás a kisebb gazdaságokban, ami többnyire a betakarítás során derült ki.

A hibák okait vizsgálva, kétségtelenül első helyre kívánkozik a rossz talaj-előkészítés. A gyökérzöldségféléket – ellentétben a burgonya- és káposztafélékkel – ugyan nem soroljuk a talaj minőségével szemben kifejezetten igényes, magas humusztartalmú talajokat megkívánó fajok közé, mégis számos fejlődési rendellenesség vezethető vissza a termesztő közegre, mindenekelőtt a felületesen, sekélyen elvégzett talajművelésre.

A petrezselyem esetében gyakrabban (1. kép), de a sárgarépánál is előforduló terméstorzulás, elágazó termés (2. kép), amit ritkábban okozhat rosszul adagolt vegyszer (gyomirtós szer), gyakrabban fonálféreg fertőzés is (vetésváltás hiánya), de döntően a rögös, sekélyen művelt talajnak, a felületesen elvégzett talajápolásnak tulajdonítható.

1-2. képek: A rossz talajszerkezeten kívül a fonálféreg és a szárazság is okozhatja a petrezselyem és a sárgarépa termések deformálódását

A későn betakarításra kerülő gyökérzöldségfélék esetében Győrffy Béla, a növénytermesztők körében jól ismert tudós-szakember, aki tartamkísérletekben a vetésforgó, a monokultúra, a trágyázás és a talajművelés összefüggéseit tanulmányozta, 12 pontban foglalta össze az őszi talajművelés fontosságát. Ezekből a korai vetésű, aprómagvú zöldségfélék termesztésére, így a gyökérzöldségfélékre is három szabály különösen érvényes:

  • Csökkenti a gyökerek energiaveszteségét, elősegíti a gyökerek mélyre-hatolását, a mélyebb talajréteg kialakulását, ezáltal hozzájárul a nagyobb gyökértömeg képződéséhez. A nagy gyökértestet képező sárgarépánál, petrezselyemnél és paszternáknál (ipari és tárolási fajták) döntő hatású a termésminőségre és -mennyiségre.
  • Javítja a talaj vízgazdálkodását, elősegíti a nedvességtárolását és annak megőrzését. Ebből adódóan egyenletesebb talajnedvesség, és kisebb a termésrepedések előfordulásának a valószínűsége.
  • A talajrétegek átforgatásával az alsó regenerálódott réteget a felszínre hozza, ezzel javítja a felső réteg szerkezeti tulajdonságait, ami a mélyen gyökeresedő gyökérzöldségeknél fontos a szabályos alakú termésképződés miatt.

Az őszi mélyszántás idejét, módját és eszközeit sokan vitatják, de szükségességét termesztési viszonyaink között nem vonják kétségbe. Időpontjának helyes megválasztása több ok miatt is nagyon fontos. Míg a lazább talajok a fagyott állapotot leszámítva mindig művelhetők, addig az ipari és tárolási célra termesztett gyökérzöldségfélék számára alkalmas kötöttebb talajok csak a vízkapacitás 40–60%-os intervallumában szánthatók, ami megfelel a lényegesen könnyebben mérhető nedvességtartalom 30% körüli értékének.

Száraz talaj, szántás rögössé válik. Annak ellenére, hogy a fagy az így képződött rögök jelentős részét szétszívja, az ilyen talajból nehezebb tavasszal jó minőségű magágyat készíteni. Csapadékos ősz esetén – több termőkörzet az idei évben is ide számít, ahol a talajnedvesség jóval meghaladja a 30%-ot – ugyancsak nem szabad a kötöttebb talajok szántásával próbálkozni, mert „elkenődnek”. Nedves talajon a talajmarós és rugós kultivátorokkal történő művelés előnyösebb, az így előkészített talajt nem szükséges elmunkálni, rajta tavasszal a magágy könnyebben kialakítható. 

A művelt réteg kialakításánál – a mélyen gyökeresedő tárolási és ipari répák miatt törekedni kell a 35-40 cm-es mélységre. A mélyebben művelt talajrétegben szabályosabb termések fejlődnek, arról nem is beszélve, hogy az így kialakított talajnak a nagyobb a hézagtérfogata, ebből adódóan jobb a vízgazdálkodása, és az ilyen táblán kisebb az eróziós és a belvíz veszély is.

A szántás kapcsán a helytelen időzítés mellett, olyan művelési hibákkal is találkozhatunk, mint a gyors szántás következtében kialakuló túlforgatás vagy a vakbarázda, amit csak tavasszal a sávos gyomosodásról, az egyenetlen kelésről és fejlődésről veszünk észre.

Az őszi szántást a téli csapadék jobb befogadása érdekében, általában nem zárjuk le, de az aprómagvú, korai vetésű gyökérzöldségek ilyen szempontból kivételnek számítanak. Mint kivétel ide sorolható az egyre szélesebb körben alkalmazott bakhátas termesztés is, ahol már ősszel megkezdik a profilírozást. 

Száraz évjárt esetén, 40-50 KA -értéknél kötöttebb talajokon ugrásszerűen megnő az úgynevezett szegletes termés”-ek aránya, ilyen esetben a répatest keresztmetszete nem kör alakú, hanem lapos, „szegletes” lesz. Ipari répák esetében kisebb, de friss fogyasztásra és tárolásra szánt árunál ez az alaktorzulás jelentősebb értékcsökkenéssel jár. 

Néhány esetben az öntözés, az időjárás is oka a minőségi hibáknak. A sok víz – különösen, ha későn adott nitrogéntrágyával párosul – a répa felrepedését eredményezi (3. kép). A vízhiány, ami gyakoribb oka a rossz minőségnek a kötött, rosszul előkészített, sekélyen művelt talajhoz hasonló alakváltozást, torzulásokat, a répatest elágazását váltja ki (1-2. kép).

3. kép: A csapadékos őszi időjárás (sok helyen az idén is), a túlöntözés, valamint a későn adott víz és nitrogéntrágya együttes hatásaként jelentkezhet a termések felrepedése

A kis tenyészterület, a sűrű növényállomány (soron belüli nagy tőszám), többnyire a kisüzemekben szokott gondot okozni, ahol kézi vetést alkalmaznak, vagy a vetőgépet rosszul állítják be. A sűrűn kelt répa termései összetekerednek (összecsavarodnak) (4-5. kép). A megelőzést jelentő egyelést, vagy ahogy szaknyelven szokás mondani a tőszámbeállítást – ami a kézi vetésű termesztés nélkülözhetetlen része – akkor célszerű végezni, ha a növények vastagsága eléri az 2-3 mm-t, de nem fejlettebbek.

4-5. kép: A sűrű vetés (soronkénti nagy tőszám), a termések összetekeredését okozza (korai stádium – bal oldali kép, kifejlett termések betakarítást megelőzően – jobb oldali kép)

Az apró olajos magvak, mint a petrezselyem vagy a sárgarépa, csak megfelelő talajnedvesség, azaz optimális csírázási feltételek mellet duzzadnak meg, és még úgyis lassan kelnek. A rossz minőségű magágy, a cserepesedésre hajlamos talajfelület, nem egyszer a túl mély vetés tovább rontja a csírázást. 

Korábbi írásainkban javasoltuk a gyengébb minőségű (kötöttebb) talajokon a bakhátas termesztés alkalmazását, elkerülve ezzel a termések deformálódását (6. kép). A 25 cm magas és koronaszélességben 15-20 cm-es, egymástól 30-35 cm-re elhelyezkedő bakhátak (koronájuk középpontja 70-75 cm-re van egymástól).

6. kép: Bakhátas sárgarépa termesztés

Az így kialakított bakhátra ikersorba (10-12 cm) vethető a répa, 5-6 cm-es tőtávolságra. A laza bakhát gyorsabban átmelegedik (koraiság fokozása), és a termések kifejlesztéséhez ideális feltételeket nyújt. Előnye a módszernek, hogy még sekélyebb és gyengébb minőségű talaj esetében is a bakhátban szabályos répatestek fejlődnek, ugyanakkor hátránya, hogy az ilyen termesztés esetén gyakrabban előfordul a répafejek zöldülése (7. kép).

7. kép: A napfénynek kitett sárgarépa termések idővel bezöldülnek

Ennek megelőzése – ami a minőséget nagymértékben rontja – a tenyészidő folyamán történő töltögetéssel lehetséges. A kötöttségétől függően gyakrabban vagy ritkábban a bakhát oldaláról lecsúszott talaj felhúzása, azaz a levelek tövének, a termésfej takarása szükséges. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A csicsóka őszi gondozása

2024. szeptember 16. 08:10

Ősszel a csicsóka gondozása különösen fontos a sikeres betakarításhoz és a következő szezon előkészítéséhez.

A legnagyobb tömegben felhalmozódó növényi tápelem, a szén pótlása a primőrtermesztésben

2024. szeptember 3. 08:10

A szenet, az oxigént elsősorban a levegőből veszik fel a növények, míg a hidrogént vízből hasznosítják, vagyis a szárazanyag-képzéshez szükséges elemek döntő többségét a levegő szolgáltatja.

Foszfor: most kell adni, később nehezen pótolható tápanyag

2024. szeptember 1. 08:10

A három fő növényi tápanyagként emlegetett nitrogén, foszfor és kálium közül a foszfor az, amelynek hiánytünete a zöldségfélék levelén csak lassan válik felismerhetővé.

Termesszünk ősszel kínai kelt!

2024. július 2. 10:10

A kínai kell tenyészideje igen rövid és a felszedést megelőzően a hideget is jól bírja, így másodvetésre kifejezetten alkalmas.

Ukrajnában betakarították az első 14 700 tonna gabonát

2022. június 18. 14:34

Ukrajna déli odesszai régiójában a mezőgazdasági termelők betakarították az első 7000 hektáron az őszi árpát és 14 700 tonnát tett ki a mennyiség.

Miért kell a kombájnt átrakó kocsival kiszolgálni? - Mit kínál a Fliegl erre a célra?

2018. június 22. 10:55

A kombájn hasznos idejét, vagyis amikor arat, dolgozik a kasza, az átrakó kocsi használata, a menet közbeni ürítés, a folyamatos elszállítás jelentősen megnöveli.

Európában egyértelműen Németország számít a burgonya otthonának

2021. augusztus 21. 12:01

Németországhoz tartozik az Európai Unió burgonyabetakarításának több mint 21 százaléka.

A New Holland bemutatja a CH CROSSOVER HARVESTING kombájnokat

2020. július 27. 10:48

A New Holland bemutatja a CH ‘CROSSOVER HARVESTING’ kombájnokat, amelyek új alapokra helyezik a középkategóriás kombájnokat kapacitás és sokoldalúság szempontjából.