Zöldség

A zöldhagyma hajtatása: fólia alatt a fagyot is elviseli

Agrofórum Online

Mint az egyik legkorábbi és legegészségesebb C-vitamin-forrás, a zöldhagyma – újhagyma néven is ismert – sokak által szívesen fogyasztott csemege. Fóliával rendelkező kisebb gazdaságokban egyszerű módszerekkel, fűtetlen körülmények között is megtermeszthető.

Rövid tenyészidejéből adódóan korán kikerül a fóliasátorból, utána még a melegigényes zöldségfélék (paprika, paradicsom, uborka, padlizsán) ültethetők.

A környezettel szemben, így a klimatikus tényezők és a talajtulajdonságok iránt is igénytelennek mondható. Optimális hőigénye kifejlett, lombleveles korban 18-19 °C, a viszonylag magas értékből esetleg azt a következtetést lehet levonni, hogy a hideget nem bírja, talán a fűtés nélküli termesztőlétesítményekben nem is hajtatható. (Más, a hagymafélék családjához tartozó fajok, így például a téli póréhagymafajták a -15-20 °C-t is elviselik.)

A hagyma a hideget is jól bírja, kifejlett állapotban a fagyot is elviseli. Február végétől fűtetlen fólia alatt hajtatható, vannak, akik már ősszel talajba duggatják, és a tél folyamán fóliát húznak rá, azaz a hideg, nagyobb fagyok beállta előtt fóliával betakarják.

Csírázása, kihajtása már nem sokkal fagypont felett (4-5 °C) megindul, a kikelt fiatal növény fagytűrő képessége is jónak mondható, még -4 -5 °C-on nem fagy el.

Napfény, víz, tápanyag

A hagyma hajtatásánál a jó megvilágítás, a napsütés nem kritérium, gyenge fényviszonyok mellett fejleszt hosszabb etiolált szárat.

Tél végén, kora tavasszal a zöldhagyma vízigénye nem jelentős, a talaj sekély 5-10 cm-es rétegét kell állandóan és egyenletesen nedvesen tartani, ez gyakori és kisadagú öntözéssel könnyen megvalósítható.

Tápanyagigénye nem nagy, mivel a hajtatás során a zöldhagyma az anyahagymából (dughagymából) táplálkozik. A gyors fejlődéséhez mindenekelőtt nitrogénre van szüksége, ami 1-2 dkg/m2 ammóniumnitrát vagy mészammon-salétrom műtrágyával biztosítható, de ha tápanyagban gazdag talajba, például paprika után ültetjük, úgy a tápanyag-kiegészítés el is maradhat.

Ültethető közönséges talajba, de az árutermelő kertészek sok esetben a könnyebb felszedés és jobb tisztíthatóság miatt perlitet, fűrészport és faforgácsot is használnak gyökérközegnek. Kifejezetten hajtató zöldhagymafajta a kereskedelemben nem kapható, a közönséges vöröshagymát szokás ilyen célra használni.

Kétféle módon szaporítják. Van, ahol a kifejlett hagymát ültetik sekélyen a földbe, azok közül az a jó, melyben több „csíra” található. (Csírának termesztők a hagyma kifejlett termésében található főrügyeket nevezik, amelyekből a hajtatás során a zöldhagyma fejlődik.) Lehetséges a nagyméretű dughagymákat is ültetni, a nagyobb méretű dughagymákból vastagabb szárú és korábban szedhető zöldhagymák fejlődnek.

A sekély ültetés jelentős mértékben megkönnyíti a szedést. Az ültetés – a hagyma nagyságától függően – 3-6 cm tőtávolságra és 20-25 cm tőtávolságra történik. Amennyiben nagyobb méretű (2,5 cm széles), úgynevezett piklesz hagymát duggatunk el, úgy négyzetesen, azaz 5×5 cm-re rakjuk, 10-15 sor után szélesebb kezelőutat hagyjunk (kb. 400 növény négyzetméterenként).

Rövid tenyészidejű növényről van szó, a hőmérséklettől függően 1-2 hónap alatt az etiolálódott hagymaszár kialakul és szedhető.

Erősebb lombozat (vastagabb szár) érhető el, ha az ültetést követően egy-két alkalommal nitrogéndús komplex műtrágyák 0,3-0,5 %-os oldatával beöntözzük. Az öntözés gyakorisága alapvetően a talaj (közeg) víztartó képességétől függ. Fontos, hogy a hagyma gyökere állandó jelleggel nedves, vizes talajjal érintkezzen.

Betakarítás

A betakarítás a hagymafejek kiemelésével történik, és a tönköt csak ezt követően távolítjuk el a zöldhagymáról. Az úgynevezett jól puhuló fajták esetében a tönkről a hagyma könnyen eltávolítható, a kemény tönköt képezők esetében késsel kell a leválasztást végezni. Amennyiben dughagymáról történik a szaporítás, ahol egy elduggatott hagymából mindössze egyetlen hajtás fejlődik, ott értelemszerűen könnyebb a pucolás, a piaci előkészítés.

Hajtatható hagymaféle még a téli sarjadékhagyma, amelyet magról és fiókhagymáról is lehet szaporítani. Magját kora tavasszal vetjük kb. 30 cm-es sortávolságra. Az ún. bulbilis változatot, vagyis fiókhagymás téli sarjadékhagymát augusztusban ültetjük el.

Októberben mind a két esetben olyan fejlett tövek képződnek, amelyeket fölszedhetünk és meghajtathatunk. A tövek ültethetők egészen sűrűn egymás mellé. 30-40 nap után, amikor a levelek elérték a 25 cm-t, szedhető. Felszedése, tisztítása és csomózása egyszerűbb, mint a vöröshagymáé.

Metélőhagyma hajtatásához nem szükséges fóliasátor vagy üvegház, mint ahogy korábbi írásunkban is ismertettük, lakásban, napfényes verandán is megnevelhető. A zöldhagymát magas vitamintartalma miatt télen és tavasszal sokan vásárolják, és egyszerű termesztése miatt házikertekben is egyre többen próbálkoznak hajtatásával.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vessem vagy ültessem a zöldségféléket? És mikor?

2025. január 13. 13:10

A vetőmagot és palántát vásárlók, akik egyben fogyasztók is, a legjobb genetikai tulajdonságokat és a legjobb minőségi paramétereket várják el a szaporítóanyagtól.

Értékes választékbővítő zöldségek: a szárzeller és a gumós édeskömény

2025. január 6. 08:40

Hogy zöldségek vagy fűszernövények, megoszlanak a vélemények, mindenesetre gyógyító hatásuk bizonyított.

Korai burgonyát a házikertből

2024. december 29. 08:10

Az elmúlt években továbbra is szívesebben vásárolták a fogyasztók a fólia alól szedett, részleges takarással termesztett és a csak előcsíráztatással, szabadföldön nevelt tavaszi zsenge burgonyát.

Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!

2024. december 11. 06:40

A hagyományos, felszín feletti üvegházakkal ellentétben a walipini üvegház a föld természetes szigetelését és a napenergiát használja.

Hajtatott paradicsom rossz termékenyülésének okai és megszüntetése II. - Megoldások

2020. január 15. 04:37

Napjainkban a korszerű, talaj nélküli és konténeres paradicsomhajtatás során tapasztalt kiemelkedő terméseredmények (50-70 kg/négyzetméter) elképzelhetetlenek valamilyen megtermékenyítést elősegítő eljárás hiányában.

Hónapos retek hajtatása

2020. január 22. 05:36

A hazai hajtatott retek sajátossága - amiben némileg eltér az áruházláncokban kapható importtól - nagyobb, átmérője meghaladja a 4-5 cm-t, és levelekkel együtt, csomózva kerül forgalomba.

Fóliák hasznosítása, IV. – Hajtatott karalábé termesztése

2024. február 13. 16:40

Főnövényként nem, vagy csak ritkán, de paprika, paradicsom és uborka előnövényeként gyakran hajtatják a káposztaféléket (kínai kelt, fejes káposztát, kelkáposztát, karfiolt), a legjelentősebb növénynek ilyen tekintetben karalábé számít. Területét tekintve a fejes saláta és a hónapos retek után a harmadik legnagyobb felületen termesztett előnövény a fóliák alatt.

Hajtatott paprika tavaszi ültetése

2020. március 5. 04:36

Kétségtelen, a jövő útja a vízkultúrás hajtatás, de az úgynevezett előnövények után (pl. hónapos retek, karalábé, fejes saláta, kínai kel stb.), helye lesz a kései ültetésű paprikáknak.