Zöldség

Az elektromágneses energia serkenti a növények növekedését?

Agrofórum Online

Az üvegházi kertészeti ágazat fenntarthatósága és hatékonyságának növelése soha véget nem érő feladat a növénytermesztők és kutatók számára. Az elektromágneses energia akár áttörést is hozhat ezen a területen!

A Wageningeni Egyetem és Kutatási Központ (WUR) kutatása szerint az elektromágneses (EM) energia gyorsabb növekedésre ösztönzi a növényeket. A kutatást a közelmúltban tették közzé az „A ParXtra modulátor hatása a cserepes növények növekedésére” című jelentésben.

A kutatás szerint elektromágneses kezeléssel, ugyanazzal a fény- és hőmennyiséggel a növények kb. 30%-kal nagyobb növekedést érnek el, mint a hagyományos termesztési módszerekkel. Kutatók szerint ez a technológia elősegíti az üvegházi kertészeti ágazat fenntarthatóbbá tételét és a terméshozamok növelését. Mindazonáltal további kutatásokra van szükség a témában.

A növények elektromágneses energiával történő aktiválását még soha nem alkalmazták az ágazatban. A szabadalmaztatott technológia feltalálója, a LED-specialista Mark van der Ende véletlenül fedezte fel, hogy a növények nemcsak a fényre, hanem az elektromágneses hullámok bizonyos frekvenciáira is reagálnak.

Kifejlesztette a ParXtra modulátort, egy olyan eszközt, amely RF-EM (rádiófrekvenciás elektromágneses mezők) segítségével elektromágneses hullámokat bocsát ki 1-15 MHz sávszélességben. A „Par” a fotoszintetikusan aktív sugárzást jelenti, az Xtra pedig az ezzel járó extra lökést.

Megdöbbentő eredmények

Az EM-modulátorral végzett kísérletek különböző cserepes növények, zöldségek és fűfélék termesztésében szenzációs eredményeket mutattak. Az Anthuriummal és díszananásszal végzett WUR-kutatások megerősítették ezeket az eredményeket. 

A ParXtra használatával a díszanász szárazanyag-biomasszája 19%-kal nőtt a modulátorok nélküli termesztéshez képest, az Anthurium esetében ez az érték 47% volt. A díszananász esetében a növény ugyanakkor 20%-kal magasabbra nőtt. Az Anthurium esetében a levélméret 20%-kal nőtt, a gyökeresedés pedig körülbelül 10%-kal javult.

Az EM-hullámok aktiválják a növényeket

A WUR kutatása alátámasztja, hogy az elektromágneses hullámok elősegítik a termés növekedését, növelik annak méretét és súlyát, és biztosítják, hogy a virágzó Anthurium növények több és nagyobb virágot hozzanak.

A WUR első eredményei azt mutatják, hogy a növekedés megfelel a fiziológiai változásoknak ezekben a növényekben. Az EM-hullámok hatására a növények kevesebb fény és hő mellett aktív fotoszintézisbe kezdenek.

A WUR megállapította, hogy a sztómák szélesebbre nyílnak, a levél hőmérséklete csökken, és a fotoszintézis felgyorsul. A dolog magyarázata az lehet, hogy a növénynek kevesebb energiára van szüksége a levélhőmérséklet csökkentéséhez, így több energia marad a növény fejlődésére.

Úgy tűnik, hogy az alacsony fényszint és az asszimilációs világítás alkalmazása esetén a legnagyobb a különbség a hagyományos kezelésekhez képest. A pozitív eredmények mellett a WUR tudósai nem találtak bizonyítékot az EM-kezelés negatív hatására a termesztésben.

A nem hallható hanghullámok biztonságosak az emberek és az állatok számára egyaránt. A WUR nagy potenciált lát a technológiában, és rövidesen további és nagyobb teszteket fog végezni, most már paradicsomon és uborkán is.

30-40%-kal kevesebb energia

Mivel az EM-modulátorral a növények gyorsabban nőnek, 30%-40%-kal kevesebb energiára van szükség a fény és a hő előállításához. Ez a technológiát az ágazat számára valódi változást hoz. Az emelkedő energiaköltségek miatt sok vállalat számára veszélyben van a megtérülés. A jelentősen csökkentett energiaköltségekkel járó gyorsabb növénytermesztés jelentős bevételi lökést adhat.

Emellett a technológia hozzájárul a CO2-csökkentéshez, amelyet az ágazatnak el kell érnie. Mivel a ParXtra 3-5 wattos teljesítményű, magának a készüléknek az energiaigénye minimális. Hektáronként 200-400 modulátorra van szükség. A készülék még nem kapható kereskedelmi forgalomban, de 2024-ben már tervezik piacra dobja az alkalmazást.

(Fotó: stux/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az oltott növények jelentősége a zöldséghajtatásban

2025. április 2. 11:10

Az oltást eredetileg a monokultúra miatt kezdték el használni, hogy növényvédelmi problémákat kerüljenek el általa.

A magyar dinnyetermesztők átálltak a vöröshagymára is

2025. február 24. 08:10

A vöröshagyma termesztése csak profi termelés, és korszerű, magas hozamú fajták használata mellett jövedelmező.

Sárgarépák érzékszervi jellemzőinek vizsgálata

2025. február 17. 07:10

A termesztőket mindig foglalkoztatta, hogy a különböző földrajzi régiókban termesztett répák között milyen különbségeket lehet kimutatni.

Egyre nagyobb figyelmet kap a retek

2025. február 10. 09:40

Az ősi retekfajták gyökere hosszúkás és kúpos. Az új fajták ugyanakkor hengeresek, gömbölyűek vagy lapítottak.

Dinamikusan növekedett a Cargill Brazíliában

2020. május 4. 16:47

A COVID-19 világjárvány okozta hatás, amely látványosan csökkentette az élelmiszerigényt és akadályozta a gazdasági növekedést világszerte, még fontosabbá tette a Cargill brazil jelenlétét.

Miért nem növekednek a paprikapalánták?

2023. augusztus 18. 04:39

Május közepén kiültetett paprikapalántáim miért nem növekednek?

Növekedett a búza vetésterülete az unió legnagyobb termelőinél

2019. február 3. 04:47

A négy legnagyobb európai uniós búzatermelő országban növelték a búza vetésterületét, részben azért, mert a száraz időjárás megakadályozta a repce vetését.

Közel 11 milliárd forint támogatás jut a tejfeldolgozásra

2018. december 1. 17:07

Az Agrárminisztérium az ágazat versenyképességének növelése érdekében egy újabb, 50 milliárd forintos pályázatot írt ki az élelmiszeripar számára.