Az üvegházi kertészeti ágazat fenntarthatósága és hatékonyságának növelése soha véget nem érő feladat a növénytermesztők és kutatók számára. Az elektromágneses energia akár áttörést is hozhat ezen a területen!
A Wageningeni Egyetem és Kutatási Központ (WUR) kutatása szerint az elektromágneses (EM) energia gyorsabb növekedésre ösztönzi a növényeket. A kutatást a közelmúltban tették közzé az „A ParXtra modulátor hatása a cserepes növények növekedésére” című jelentésben.
A kutatás szerint elektromágneses kezeléssel, ugyanazzal a fény- és hőmennyiséggel a növények kb. 30%-kal nagyobb növekedést érnek el, mint a hagyományos termesztési módszerekkel. Kutatók szerint ez a technológia elősegíti az üvegházi kertészeti ágazat fenntarthatóbbá tételét és a terméshozamok növelését. Mindazonáltal további kutatásokra van szükség a témában.
A növények elektromágneses energiával történő aktiválását még soha nem alkalmazták az ágazatban. A szabadalmaztatott technológia feltalálója, a LED-specialista Mark van der Ende véletlenül fedezte fel, hogy a növények nemcsak a fényre, hanem az elektromágneses hullámok bizonyos frekvenciáira is reagálnak.
Kifejlesztette a ParXtra modulátort, egy olyan eszközt, amely RF-EM (rádiófrekvenciás elektromágneses mezők) segítségével elektromágneses hullámokat bocsát ki 1-15 MHz sávszélességben. A „Par” a fotoszintetikusan aktív sugárzást jelenti, az Xtra pedig az ezzel járó extra lökést.
Megdöbbentő eredmények
Az EM-modulátorral végzett kísérletek különböző cserepes növények, zöldségek és fűfélék termesztésében szenzációs eredményeket mutattak. Az Anthuriummal és díszananásszal végzett WUR-kutatások megerősítették ezeket az eredményeket.
A ParXtra használatával a díszanász szárazanyag-biomasszája 19%-kal nőtt a modulátorok nélküli termesztéshez képest, az Anthurium esetében ez az érték 47% volt. A díszananász esetében a növény ugyanakkor 20%-kal magasabbra nőtt. Az Anthurium esetében a levélméret 20%-kal nőtt, a gyökeresedés pedig körülbelül 10%-kal javult.
Az EM-hullámok aktiválják a növényeket
A WUR kutatása alátámasztja, hogy az elektromágneses hullámok elősegítik a termés növekedését, növelik annak méretét és súlyát, és biztosítják, hogy a virágzó Anthurium növények több és nagyobb virágot hozzanak.
A WUR első eredményei azt mutatják, hogy a növekedés megfelel a fiziológiai változásoknak ezekben a növényekben. Az EM-hullámok hatására a növények kevesebb fény és hő mellett aktív fotoszintézisbe kezdenek.
A WUR megállapította, hogy a sztómák szélesebbre nyílnak, a levél hőmérséklete csökken, és a fotoszintézis felgyorsul. A dolog magyarázata az lehet, hogy a növénynek kevesebb energiára van szüksége a levélhőmérséklet csökkentéséhez, így több energia marad a növény fejlődésére.
Úgy tűnik, hogy az alacsony fényszint és az asszimilációs világítás alkalmazása esetén a legnagyobb a különbség a hagyományos kezelésekhez képest. A pozitív eredmények mellett a WUR tudósai nem találtak bizonyítékot az EM-kezelés negatív hatására a termesztésben.
A nem hallható hanghullámok biztonságosak az emberek és az állatok számára egyaránt. A WUR nagy potenciált lát a technológiában, és rövidesen további és nagyobb teszteket fog végezni, most már paradicsomon és uborkán is.
30-40%-kal kevesebb energia
Mivel az EM-modulátorral a növények gyorsabban nőnek, 30%-40%-kal kevesebb energiára van szükség a fény és a hő előállításához. Ez a technológiát az ágazat számára valódi változást hoz. Az emelkedő energiaköltségek miatt sok vállalat számára veszélyben van a megtérülés. A jelentősen csökkentett energiaköltségekkel járó gyorsabb növénytermesztés jelentős bevételi lökést adhat.
Emellett a technológia hozzájárul a CO2-csökkentéshez, amelyet az ágazatnak el kell érnie. Mivel a ParXtra 3-5 wattos teljesítményű, magának a készüléknek az energiaigénye minimális. Hektáronként 200-400 modulátorra van szükség. A készülék még nem kapható kereskedelmi forgalomban, de 2024-ben már tervezik piacra dobja az alkalmazást.
(Fotó: stux/Pixabay)