Zöldség
Fizetett tartalom

Precíziós technikák, technológiák a hajtatásban

Agrofórum Online

A Délalföldi Kertészek Szövetkezete több, mint tíz éve szervezi meg az Országos Őszi Hajtatási Napot, amelynek elsődleges célja az, hogy felkészítse termelőit a következő szezonra. Az idei program központi eleme a környezeti fenntarthatóság zöldséghajtatásban történő biztosítása volt.

Ledóné Dr. Darázs Hajnalka szaktanácsadóval, a rendezvény egyik szervezőjével és előadójával többek között a fóliás hajtatásban alkalmazható precíziós technika bevezetésének lehetőségeiről beszélgettünk.

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy az Országos Őszi Hajtatási Nap immár komoly múltra tekint vissza és érzékelhetően egyre nagyobb iránta az érdeklődés. Miben látja a siker okát?

Valóban hosszú múltra tekinthet vissza -több, mint tíz évre- egyedül tavaly maradt el a szakmai nap a Covid járvány miatt. Ezen túlmenően évről-évre egyre nagyobb iránta az érdeklődés, jól érzékelhető, hogy komolyan igénylik azt az ágazat képviselői. Elsődleges célunk az, hogy felkészítsük a termelőinket a következő szezonra. Ez abban nyilvánul meg, hogy elősegítjük  számukra  fajták megismerését, hogy a megfelelőt tudják majd kiválasztani. Az évnek ez az időszaka, amikor a termelők szerződést kötnek a következő éves termelésükre, ekkor kell rögzíteni a kiválasztott fajtát, fajtákat is. Ezért a konferenciát mindig összekötjük a vetőmag forgalmazó cégek megjelenésével, illetve kiállítási lehetőséget is biztosítunk számukra. Természetesen ezek mellett más input forgalmazó cégek is részt vesznek a rendezvényünkön.

Kápia paprika hajtatás konténerben, kókuszrost közegen (Fotó: Ledóné)

A másodlagos cél az, hogy értékeljük a meglévő, tehát a még nem lezárult év tapasztalatait, elsősorban a termelést segítő, vagy korlátozó tényezőket. Mindezt azért tesszük, hogy termelőink minél jobban felkészülhessenek az előttük álló év kihívásaira és tudatosabb döntéseket tudjanak hozni. Ezentúl közel sem mellékes az, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) regisztrált szaktanácsadói számára akkreditált ez a rendezvény.

ezidáig jó-közepes évnek tekinthetjük

Az évértékelőn elhangzottakból mit emelne ki elsősorban?

Nagypéter Sándor, a  DélKerTÉSZ elnöke tartotta az összefoglalót. Először a termelési körülményeket elemezte. Az időjárásban, mint az tudott, voltak nehézségek, de ettől függetlenül a termelési szezon nem volt rossz, és ezidáig jó-közepes évnek tekinthetjük. Ennek oka az, hogy a napfényes időszak a korai hajtatáskor igen fontos, ez pedig biztosított volt, ennek következtében a tavaszi növényállomány jól indult, megfelelően meggyökeresedett, optimálisan fejlődött. A nagy meleg, a hőség visszavetette a növényállományt, az aszályos időben erősen felszaporodtak a kártevők, jelentős növényvédelmi gondot okozva. Az őszi időszak azonban napfényes volt, így hosszúra nyúlt a szezon, november legelején is szedtek termést a kollegák a hidegfóliákból.

Gazdasági szempontból a legnagyobb gondot az anyagköltségek jelentős emelkedése okozta, számítások szerint az előző évhez képest egyes műtrágyáknál (pld. kalcium nitrát, keserűsó) több, mint 200 %-os áremelkedés volt. A növényvédő szerek esetében is kb. 180 %-os emelkedést tapasztaltak. A fólialepel is 60 %-kal többe került, mint egy évvel ezelőtt. Az anyag áremelkedést részben tudja kompenzálni, hogy az idén az eladási árak is tudtak növekedni, 2021-hez képest kb. 40 %-kal. Az üzemanyag drágulása miatt kevesebb import zöldség érkezett be, így a hazai termékek iránti kereslet növekedett. A tész számára új export lehetőségek is nyíltak, így több hegyes erős paprikát szállítottak német piacra, a fehér töltenivaló paprika külföldi értékesítése is folyamatosan növekedett az utóbbi években. A paradicsom esetében főként a környező országokba történt kivitel, de a lengyel piacon is már megjelentek a fürtös paradicsommal. Összességében 2021-hez képest az exporttevékenységet 30 %-kal tudta a tész növelni.

Növénymérleg alkalmazása fűtött fóliás paprikahajtatásban (Fotó: Ledóné)

Nagypéter Sándor hangsúlyozta, hogy a nehézségek ellenére a tész biztosítja termelői számára az áru biztonságos értékesítését és jelentős fejlesztésekre készül. A 2023-ban induló új Uniós támogatási ciklusban öt területet kíván fejleszteni, mint az automata logisztikai rendszerek, a digitalizáció, a termelői beruházások támogatása, a telephely infrastrukturális fejlesztése és a környezetvédelem.

Precíziós technika bevezetéseinek lehetőségei a fóliás hajtatásában, a DélKerTÉSZ-nél, Uniós mentorprogram bemutatása.”- címmel tartott előadást. Miért ezt a témát választotta, és milyen aktualitással bír?

Olyan téma köré csoportosítjuk az előadásokat, amely az adott időben a termelőkön túl a szakma további szereplőinek az érdeklődésre is számot tart. A mi saját szaktanácsadóink, illetve rajtuk kívül más külső szakemberek, kutatók, oktatók is tartanak előadást. A magam részéről egy programot ismertettem. A szervezetünk több éve foglalkozik ezzel a témával, részekben már ismertettük a program eredményeit, szakmai cikkek és rövidebb előadások formájában. Most azonban eljutottunk odáig, hogy teljes összefoglalót tudtunk erről tartani. Egy partnerrel, a Campden BRI Magyarország Nonprofit Kft.-vel, a termelő vállalatoktól független, nonprofit K+F intézettel vettünk részt egy úgynevezett mentor programban. A szervezet keresett meg bennünket, felkért az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) regionális programjának hazai megvalósítására. Több téma között, mint pl. a digitális adatplatform használat, üzleti döntést támogató rendszerek mellett szerepelt a precíziós mezőgazdaság is. Így került tehát a Délalföldi Kertészek Szövetkezetének a szaktanácsadói hálózata kapcsolatba ezzel a programmal.

Három feladatunk volt, illetve van, hiszen még nem zártuk le mindegyiket: az egyik, a szakmai nap megrendezése a tagok számára, mely júniusban megtörtént. A másik, a kiválasztott termelők felkészítése a precíziós technikák, technológiák használatra, annak feltérképezése, hogy ennek milyen megvalósítási lehetőségei vannak, tehát egy felmérő és mentor program kidolgozása. A harmadik pedig, az eredmények két alkalommal történő ismertetése. Az első alkalom az Országos Hajtatási Nap volt, a második pedig egy nemzetközi online konferencia, ahol a projektbe bevont termelőink, illetve jómagam számolunk be a tapasztalatainkról.

a rendszerek alkalmazhatóak külön és együtt is

Bemutatná azokat a precíziós technikákat, technológiákat, amelyeket a termelők használhattak a program során?

Hat termelővel dolgoztunk együtt, kiválasztásuknál szempont volt az, hogy más-más termőterülettel, eltérő lehetőségekkel rendelkezzenek, és különböző fajtatípusokkal dolgozzanak. Tulajdonképpen az volt a cél, hogy megvizsgáljuk, hogy az ő körülményeikhez milyen lehetőségeket tudunk biztosítani. A projektben két céggel dolgoztunk együtt, az egyik a Fóliavezérlés volt, amely két éve jelent meg a piacon. A másik pedig a Plantacom elnevezésű rendszer, amelynek fejlesztését a kezdetektől nyomon követtük, ugyanis ez az egyik termelőnk munkájának az eredménye. Ő ezt a rendszert nem csak kifejlesztette, de használja is. Tehát ezt a két lehetőséget ajánlottuk a termelőinknek. Konkrét árajánlatot adtunk, összefoglaltuk ezeknek az eszközöknek a hasznát, elemeztük, hogy technológiai szempontból miért hasznosak. Emellett elemzést készítettünk, amelyből kirajzolódik, hogy milyen megtakarítást jelent alkalmazásuk a tápanyag, az öntözővíz esetében. A Plantacom rendszert a DélKertész termelői közül jó páran már három-négy éve fokozatosan bevezették, így felmérést készíthettünk velük a tapasztalatokról, ebből mutattam is be néhányat az előadásomban.

Plantacom kijelző fóliában (Fotó: Ledóné)

Összességben azt szűrtük le, hogy erre a termesztési módra nyitottak a termelők, még az idősebb generáció is, ezért szükséges ezzel a témával továbbiakban is foglalkozni, mentorálni őket. Erre alapozva az a határozat született, hogy két  referencia helyet hozzunk létre, ahol az eszközöket bevezetjük, használatukat támogatjuk. Az egyik helyen mindkét rendszert alkalmazza majd a termelő, míg a másik helyen a Plantacom-ot egyedül. A döntésnek az oka az, hogy két teljességgel eltérő rendszerről van szó, amelynek más és más a működési elve, ezért igen jól kiegészíthetik egymást. Abban azonban közösek, hogy mindkettő esetében talaj nélküli termesztésről van szó. Amíg a Fóliavezérlés elsősorban a közegnedvesség és EC értékének folyamatos mérése alapján mutatja az adatokat, így tud a termelő információhoz jutni, addig a Plantacom-ot a drén, túlfolyó tápoldat minőségéről, EC értékéről kap információt. Az utóbbi rendszer ezenkívül ún. növényi mérleget használ, ahol úgy jelenik meg az öntözés, mint együttes tömegváltozás a növénynél, illetve a közegnél. Ezentúl az adattovábbítás rendszere is eltérő, amíg a Fóliavezérlés rádió adó-vevő rendszerrel működik, amelyet külön telepíteni kell, a Plantacom mindössze wifi hálózatot igényel.

Érdekes lesz a két rendszer vizsgálata, elképzelhető, hogy egymás mellett is tudnak ’élni’, úgy, hogy a Fóliavezérlés a nagyobb, míg a Plantacom a kisebb termelők szükségleteire ad megfelelő megoldást.

A Fóliavezérlés 2014 óta fejleszti azokat az eszközöket, melyet a fóliás-, üvegházas, és szabadföldes gazdaságok is tudnak hasznosítani. A vállalat alapításának alapötlete, majd alapterméke a távvezérelhető szellőztető modul. Elsődleges célja, hogy a fólia vagy üvegház szellőztetése távolról is kényelmesen irányítható legyen. Előnye abban rejlik, hogy nem kell külön kiépíteni a gazdasághoz internet elérést, mivel a szellőztető modul tartalmazza azt az IoT technológiát, mely segítségével a világ bármelyik pontján, bármikor elérhető és irányítható, bármilyen okos eszközről. Előfeltétele a modul kiépítéshez, hogy a fóliasátornak előzetesen rendelkeznie kell már kiépített motorral és áramhálózattal. A felszerelést, az integrációt és a beállításokat követően az aktuális, valós értékek már le is olvashatóak az online felületen. Ezután már nincs más teendő, csak tanulmányozni kell a kapott adatokat. A terméket nemcsak a fóliás- és üvegházas gazdáknak ajánlják, hanem szabadföldön gazdálkodóknak is. Nagy előnye, hogy áramforrás csak az adó-vevő számára szükséges, maguk a szenzorok beépített akkumulátorral működnek, melyek akár tíz évet is kibírnak, illetve cserélhetőek is. A szenzorok a kihelyezett modultól 5 km-es sugárban közvetítik az adatokat. Az állomás képes mérni az EC, pH, talajnedvesség, fényerősség (lux), levélnedvesség, hőmérséklet, nátrium, foszfor, kálium, páratartalom ill. a besugárzás mértékét. A modul a gazdaság körüli aktuális időjárási körülményeket is tudja mérni, sőt összekapcsolhatóak más modulokkal is.

Plantacom

A Plantacom rendszer wifi alapon továbbítja a mért adatokat a felhőbe, ma már mindenütt, biztonságosan beszerezhető és beállítható, ahol áramforrás van (Modil internet vásárlás, rooter használata). A rendszer előnye, hogy olcsó, a termesztő berendezés belső körülményeit jól méri, valamint a drén tálcával és drén EC méréssel releváns és jól használható információt ad a termelőnek az öntözés és tápanyag kijuttatás helyességéről.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cékla helyes tárolása: így marad sokáig friss

2024. november 12. 16:10

Az optimális tároláshoz helyezzük a céklát fából készült ládákba, nedves homokkal vagy fűrészporral, ügyelve arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Egyéves vöröshagyma talaj- és tápanyagigénye, valamint trágyázása

2024. november 6. 09:40

A termesztés visszaesésének okait kutatva első helyen kell megemlíteni az öntözés hiányát, és az alacsony színvonalú tápanyagellátást.

Hogyan tároljuk helyesen a hagymát?

2024. november 5. 06:40

A hagymát nem elegendő bármilyen módon tárolni. Idővel büdösséget érezhetünk. A helyiség felforgatása után rájövünk, hogy a hagyma okozza azt.

Palántanevelésben használatos takaróföldek: perlit, zeolit, vermikulit

2020. február 8. 06:36

A takaróföld kiváló víztartó képességénél fogva óvja a magot, majd a csíranövényt a kiszáradástól, amíg a csíragyök nem fejleszt vízfelvételre alkalmas gyökereket.

Primőrök fényhiánnyal kapcsolatos minőségi hibái

2021. március 27. 03:36

Az extrém időjárás, a szélsőséges meleg, vagy a téli tartósan borult, fényszegény hónapok, mint a kései lehűlések is kiváltói lehetnek, a zöldségféléknél tapasztalható színhibáknak, amelyek gyakran megelőzhetők vagy mérsékelhetők lennének.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, VIII. – Uborka hajtatása

2024. március 4. 11:40

Az uborkahajtatásnak az ország délkeleti részén komoly hagyománya volt, kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy Békés, Csongrád és Bács-Kiskun vármegyék látták el az országot primőr uborkával.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XV. – Étkezési paprika hajtatása, I. rész

2024. március 26. 11:10

A megváltozott éghajlati viszonyok következtében biztonságosan csak fóliával vagy üveggel védett helyen lehet jó minőségű, a piaci elvárásoknak megfelelő paprikát előállítani.