Zöldség

Retek frissen az ágyásból

Agrofórum Online

A retek ideális zöldség a kezdők számára: magjai gyorsan és megbízhatóan csíráznak. A retek frissen, ágyásból a legjobb ízű. Ne várjuk meg, amíg teljesen kifejlődik, de különösen a korai fajtákat szedjük le, mielőtt elérnék a jellemző méretüket.

Vetés

A korai retekfajták, amelyek jól bírják a kevés fényt és a hűvös hőmérsékletet, február végétől/március elejétől vethetők fóliában vagy üvegházban. A szabadföldbe márciustól vethet retekmagot, amint a talaj jól kiszáradt és fagymentes. A magok 12-15 Celsius-fokos hőmérsékleten különösen gyorsan és megbízhatóan csíráznak.

A vetéshez hasznos, ha először néhány egyenes barázdát készítünk az ágyásban. A magokat csak egy centiméter mélyre vesse el, és két mag között körülbelül három-öt centiméternyi helyet hagyjon.

A magsorok közötti távolságnak körülbelül 15 centiméteresnek kell lennie.

Ha a távolság nagyon szűk, akkor a kelés után érdemes lehet a palántákat újra szétválasztani öt-nyolc centiméterre, hogy elegendő helyük legyen a fejlődéshez. Ezután soronként takarjuk be vékony földréteggel és finom permetezéssel öntözzük meg a magágyat. Az utolsó retket szeptember elejéig vethetjük a szabadföldbe.

A retek gyenge növekedésű. Jó szomszédai az ágyásban a paradicsom, a bab és a saláta. Az uborka és a keresztesvirágú zöldségek azonban nem.

Hónapos retek

Betakarítás

Nyáron a retket már három-négy héttel a vetés után betakaríthatja. Tavasszal és ősszel a termesztési idő körülbelül nyolc hét.

A gumókat egyenként húzzuk ki az ágyásból, és frissen fogyasszuk el. A retket úgy tárolhatjuk a legjobban, ha nedves ruhába csomagoljuk. Így a hűtőben néhány napig eláll.

Apró lyukak a levélen

Ha a retek levelein lyukak jelennek meg, az földibolhák jelenlétére utal. Az imágókat már kora tavasszal megfigyelhetjük a növények mozgatásával. Kártételük következtében a növények fejlődésükben visszamaradhatnak. A kémiai védekezés mellett rendszeres öntözéssel és megfelelő tápanyag-utánpótlással az általuk okozott kár mérsékelhető.

Kukacos retek

A gyökérlégy (Phorbia radicum) rajzása akár már március elején is megindulhat. Évente 2-3 nemzedékük is kifejlődhet. Tojásaikat a növény tövéhez helyezik el a talaj repedéseibe. A lárvák a gumóba hatolva – növekedésükkel arányosan – egyre nagyobb járatokat készítenek. A fehér színű, egy cm-nél alig kisebb nyüvek végül visszahúzódnak a talajba bábozódni.

A másik kártevő, ami hasonlóan él és hasonló nyomokat hagy maga után, a káposztalégy (Phorbia brassicae). Szintén a talajban telel báb alakban. Három nemzedéke van.

A védekezés – mindkét kártevő ellen – főként a vetésváltás betartásán alapul. A kikelt lárvák ugyanis tápnövény hiányában elpusztulnak. Ezt kiegészítendő, érdemes vetés után fóliával takarni a területet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Melyik paprikát mire használjuk? Segítünk választani!

2025. július 22. 11:10

A paprikafajták rendkívül sokfélék, megjelenésükben, ízükben és csípősségükben is jelentősen eltérhetnek egymástól.

Mi okozza az uborka keserűségét, és mit tehet ellene?

2025. július 20. 08:10

Miért lesz keserű az uborka? Mutatjuk a leggyakoribb okokat, és azt is, hogyan előzheti meg ezt az ízhibát a kertben!

Virágzik, de nem terem a cukkini? Segítünk!

2025. július 18. 16:10

Hiába virágzik a cukkini, termés nem fejlődik? Mutatjuk a lehetséges okokat, és hogyan serkentheti kézzel is a beporzást!

Így ismerheti fel, ha a paprika szenved – mentse meg időben!

2025. július 16. 16:10

A kánikula a paprikatermés ellensége: mutatjuk, hogyan ismerheti fel a hőstresszt, és mit tehet, hogy megmentse növényeit!

Palántázás kisokos I. – Milyen zöldségfajokból ne neveljünk palántát?

2024. február 29. 05:40

Itt az ideje, hogy beszerezzük a család és a magunk örömére a vetőmagokat, hogy elindíthassuk a szezont a veteményeskertben. Palántákat is bőszen nekiállunk nevelgetni, de egyvalamit tudnunk kell: vannak olyan zöldségfajok, amiket azonnal szabadföldbe, a végleges helyükre kell vetni, nem pedig palántázni.

Mit mikor ültessünk a magaságyásba? – A siker kulcsa az ideális sorrend

2024. március 21. 14:10

A vetési és ültetési szezon márciusban kezdődik és – egy jól átgondolt ültetési tervvel – egész szezonban tart. Az alapos tervezés kiemelt jelentőségű magaságyás esetén, hiszen kis területből szeretnénk kihozni a maximumot.

Milyen zöldségfajokat vethetünk még a nyár közepén?

2024. július 10. 04:37

Milyen zöldségfajokat vethetek másodvetésben, akár még most, a nyár közepén is? Válaszukat köszönöm!

Bőséges a kínálat, de közel sem mindegy, hogy melyiket választjuk!

2025. május 31. 14:10

Csírázóképesség, tisztaság, csomagolás – 22 hónapos retekvetőmagot vizsgált a Nébih, meglepő eredményekkel és tanulságokkal.