Zöldség

A sok csapadék sok gombabetegséget hozott – Heves megyei dinnyekörkép

Agrofórum Online

Míg az előző években a 40 °C-os, forró nyári nappalok jelentették a legnagyobb kihívást a dinnyetermelőknek, addig idén a sok csapadék miatt kellett a szokottnál is jobban odafigyelni a zöldségnövényre. Heves megyében a kolletotrichumos betegség és a didimella is nagy területeken jelent meg. Mindeközben az árak szokás szerint nyomottak, bár vannak csatornák, ahol a megszokott 30-35 forintos kilogrammonkénti árnál jelentősen többért is lehet dinnyét értékesíteni.

Erdőteleken a jég is nagy kárt okozott

Somogyiné Rita és családja évtizedek óta foglalkozik dinnyével a Heves megyei Erdőteleken, de igazán komolyan 2000-ben kezdték a dinnyetermesztést 5 hektáron. Minden évben 5-6 fajtával foglalkoznak, van köztük hosszúkás és kerek típusú is, a termelők a kereskedők igényeihez igazítják a vetésüket. Ezúttal a Syngenta Rubin, Topgun, Arashan és Karistan mellett a ZKI Nosztalgia és Grizzly vetőmagjai kerültek a földbe.

„Az idei év rosszul indult. Általában eltolva, három különböző időpontban ültetjük ki a palántákat, hogy az érés nyáron folyamatosan legyen. A legkorábban kihelyezett dinnyéket azonban elverte a jég, a későbbieket pedig a hideg károsította” – fogalmazott az Agrofórum kérdésére Somogyiné Rita. A palántanevelés egyébként februárban indul, a magok ekkor kerülnek a földbe, a kiültetés pedig április elejétől május 15-éig történik meg. „Sokan letakarják a dinnyét fátyolfóliával, vagy fóliaalagút alá teszik, ennek előnye a korai szüret, ami akár 100 forintos felvásárlási árat is eredményezhet.”

Idén nagyon korán kezdődött a dinnyeszezon, már július első napjaiban nagy mennyiségben szedni lehetett az ízletes zöldséget, az ára Heves megyében ekkor 35 forint volt a felvásárlóknál, ami azóta is csökken, várhatóan 30 forint lesz a legalacsonyabb kilónkénti ár. Pedig országos jelenség, hogy egy átlagos évhez képest sokkal kisebb a termés.

Somogyi Rita szerint az elmúlt években nagyon komoly károkat okozott a klímaváltozás, amire minden termelőnek oda kell figyelnie. A 40 °C-os kánikulák ellen ugyanis az öntözés sem nyúlt védelmet. A növény napszúrást kap, hiszen a dinnye gyorsabban beérik, és a piac egyszerre nem tud felvenni akkora mennyiséget, ami hirtelen képződik. Idén a dinnyeszezon csúcsáig ezek a forró napok elmaradtak, helyette a rengeteg csapadék állította kihívás elé a gazdálkodókat. „Ezúttal a gombabetegségek okoztak jelentős gondot, a fenésedés nagyon gyakori volt az állományban, és minél többet esett az eső, annál inkább terjedt. A Syngenta Cidely Top és Flint Max növényvédő szerekkel védekeztünk ellene” – fogalmazott a dinnyetermelő, aki hozzátette: a hatóanyagok folyamatos kivonása sem könnyíti meg a helyzetüket, a leghatékonyabb anyagok ugyanis eltűnnek a piacról, az újak pedig egyre drágábbak, ami anélkül növeli a költségeket, hogy a felvásárlási árak emelkednének.

Erdőteleken a technológia fontos részét képezi a tápanyag-utánpótlás is. „Ültetéskor foszfor-túlsúlyos műtrágyát szoktunk kijuttatni, majd nitrogént és kalciumot, hogy masszívabb, erősebb legyen a növény. Ezt követően a növények káliumot is kapnak, és nem maradhat el a fejtrágyázás sem”.

Az első évben sikeres volt a talajoltás Csányon

Mák Zsolt a Heves megyei Csányon szintén 5 hektáron termeszt dinnyét, és szintén több időpontban, elcsúsztatva helyezi ki a palántákat. A koraiakat már le is szedték, a szezon végére várhatóan 4-500 mázsa lesz a hektáronkénti termés. A fajták között megtalálható többek között a Lady, a ZKI Nautilus, Grizzly, de a Seminis Colosseo típusa is.

A csapadékos időjárás Csányon is segítette a gombabetegségeket, Mák Zsolt területén a didimella jelent meg nagyobb mennyiségben. „Szerencsésnek mondhatom magamat, mert így is csak egyszer kellett permeteznem, ami véleményem szerint annak is betudható, hogy idén először Natur Terra talajoltó gombákat juttattam ki a területre. Emiatt a növények ellenállóbbak lettek Ez volt a kísérleti év, és engem meggyőzött, működik” – fogalmazott a gazdálkodó, aki Csányon nem csak dinnyével foglalkozik. Fólia alatt uborkát termeszt, ezzel kezdődik a betakarítási szezon, nagyjából 100 hektáron pedig a klasszikus szántóföldi kultúrákat veti. A dinnye szedése idején is folyamatosan zajlik az aratás a szántóterületen. Idén egyébként Csányon is a szokottnál jóval korábban kezdődött a dinnyeszezon, június 25-én már 15-20 mázsát lehetett begyűjteni a földről.

Az árak az idei évben is nagyon alacsonyak, miközben egy kilogramm dinnye önköltsége nagyjából 25-30 forint. „Most is láttam, hogy van olyan áruház, ahol 89 forintért árulják. Induljunk ki abból, hogy egy szem mag 28 forint, ebből egy hektárra kell 5000 darab, ami majdnem 150.000 forint. Csepegtetőből két tekercs szükséges egy hektárra, ami további 80.000 forint. Egy 1000 méteres fólia 20.000 forint, amiből öt tekercsre van szükség, és akkor még nem szántottunk, nem vegyszereztünk, nem juttattunk ki tápanyagot” – magyarázta a szakember.

A csányi termelő az értékesítést jelenleg kereskedőkön keresztül végzi, akik viszont csak 5, 10 legfeljebb 20 mázsa dinnyét vásárolnak fel egyszerre, és a szállítást is meg kell oldani. Az is igaz, hogy így az ár magasabb, július közepén még 80 forintot is adtak kilogrammonként. „Nem könnyű a helyzet, de nem tudunk mit csinálni, ehhez értünk, nem kereshetünk más mesterséget holnaptól” – fogalmazott Mák Zsolt beszélgetésünk végén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, I. rész

2024. november 18. 12:40

A trágyázás ideje és a trágyamegosztás szorosan összefüggő két tényező, nehezen választhatók el egymástól, amelyeket számos környezeti tényező és technológiai elem módosíthat.

Nyugodtan a földben lehet hagyni télire ezeket a zöldségeket

2024. november 16. 14:10

Megfelelő takarással ezek a növények a talajban hagyva is frissek maradhatnak, így akár télen is folyamatosan fogyaszthatók.

A cékla helyes tárolása: így marad sokáig friss

2024. november 12. 16:10

Az optimális tároláshoz helyezzük a céklát fából készült ládákba, nedves homokkal vagy fűrészporral, ügyelve arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.