Betegség okozza a barnás vonalakat a burgonyagumóban?

Agrofórum Online

Érdeklődöm, hogy a mellékelt képeken is látható elváltozás a burgonyán valamilyen betegség jele-e, és hogy az elváltozás ellenére a burgonya bátran fogyasztható-e? A héj alatt párhuzamosan barnás vonalak hálózata látható. A gumót merőlegesen vágva barna kört képez a héj alatt, míg párhuzamosan vágva hálós vonalrendszert.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az Ön által felvázolt problémát több kórokozó is kiválthatja. A burgonyanövényt és annak gumóját nagyon sok kórokozó fertőzi, termesztett növényeink közül szinte a legtöbb, és azok többsége a gumóval, a szaporítóanyagával is terjeszthető.

Burgonyagumó elváltozása (fotó: a kérdező felvétele)

A héj alatt helyezkednek el a gumóban a szállító edények, amik egészséges növénynél nem látszanak. Ellenben, ha azokban kórokozók élnek, megszínesednek: sárgás vagy barna színűvé válnak. Ezek hosszirányú átmetszésnél gyűrű alakban helyezkednek el. Ilyen elváltozást okozhatnak vírusok, baktériumok és gombák is. Pontos azonosításukhoz, illetve szétválasztásukhoz több információ és a kórokozó tenyésztése lenne szükséges. Érdekesség, hogy az ilyen fertőzött gumót, ha felszeletelik és utána megsütik, a barnás gyűrű alakú tünet is megjelenik, láthatóvá válik. A gumó húsában a finom, vékony, barna színű hálózatos elszínesedés is ezzel van kapcsolatban.

Barna edénynyalábgyűrű sültburgonyán

Tekintettel, hogy leírása alapján nem lehet pontosan azonosítani a kórokozót, az egészségre káros hatásáról sem tudok biztos kijelentést tenni. Vannak gombafajok (Furasium spp.), amik a burgonyát is fertőzik, melyekről ismert, hogy olyan anyagcseretermékeket (mikotoxint) képeznek a növényben, melyek emberre és más melegvérű állatra is mérgezők. Sajnos ezek az anyagok hőre sem érzékenyek, főzés, sütés után sem bomlanak le, érintetlenül fennmaradnak. Elővigyázatosságból nem javaslom, hogy ezeket a burgonyagumókat elfogyasszák. Egyébként is, étkezésre feldolgozott zöldségeket, gyümölcsöket, melyben színesedő elváltozás, „romlás” fordul elő, nem ajánlott megenni.

Edénynyaláb elszíneződése sültburgonyán

Kérdéséből nem tudható, hogy ezeket a burgonyákat kertjében termesztette vagy vásárolta. Ha saját termésről van szó, azon a területen 3 évig sem burgonyát, sem paradicsomot, sem tojásgyümölcsöt ne termesszen, mert azokat is megfertőzik, azok is gazdanövényei. Értelemszerűen ezeket a gumókat még véletlenül se használja fel ültetésre, vetőgumónak.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Csomagolt burgonyát gyűjtött be a Nébih az áruházláncok polcairól

2022. december 13. 09:34

A Szupermenta program legújabb tesztjében csomagolt burgonyákat vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.

Egyre kisebb területen, egyre kevesebb burgonya terem

2023. november 9. 10:10

A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő tendenciát mutat: 2022-ben 17 százalékkal kevesebb (199,2 ezer tonna) burgonya termett, mint egy évvel korábban. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint 2023-ban 5,83 ezer hektárról 161,5 ezer tonna burgonyát takarítottak be.

Nem számít a burgonyatermés visszaesésére a terméktanács

2023. február 26. 05:32

Idén várhatóan nem csökken a burgonya belföldi termőterülete; a téli csapadék jót tett az ültetvényeknek- közölte az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács.

Szuperkrumplit állítanak elő, ellenállóbb lesz a betegségekkel és környezeti stresszel szemben

2023. szeptember 4. 14:40

Magyarországon is egyre kevésbé gazdaságosan megtermelhető és egyre csökkenő termőterületen vetett termény a burgonya. Kutatók éppen ezért keresik a módját, hogyan fokozhatnák az ellenálló képességét és egyben javíthatnák a minőségét.