Hogyan ajánlott az őszibarack levélfodrosodása ellen védekezni?

Agrofórum Online

F. Mária kérdése: Mikor, hányszor ajánlott az őszibarack levélfodrosodása ellen védekezni? Vannak-e új szerek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

Az őszibarack levélfodrosodása betegség, melyet a Taphrina deformans nevű gomba okoz, minden évben visszatér és különböző súlyosságú. Őszibarackon kívül a mandulát és a nektarint is fertőzi.

Feltűnő tüneteit kora tavasszal a leveleken idézi elő. A levél megnagyobbodik, megvastagszik, húzottá, ráncossá, majd görbültté válik. Hajlékonyságát elveszti, megkeményedik, törékennyé válik. Színe is változik, sárgul, majd vörös, bordó színeződést nyer. Az alakváltozást mutató leveleken hamvas, deresnek látszó finom bevonat fejlődik párás időjárási körülmények között. Később a levél elhal, elszárad és lehullik, a beteg levelek eltűnnek a fáról. Erre szokták mondani, hogy meggyógyul, de ez nem gyógyulás, csupán a beteg levelek elvesztése.

Taphrina deformans súlyos kártétele

Amikor a leveleken megjelennek a szembetűnő tünetek a permetezés már csak a következő fertőzés megelőzésére alkalmas. A gomba alacsony hőmérsékleti igényű, már 4 °C-os átlaghőmérsékletnél aktív, optimális fejlődését 4-14 °C közötti körülmények biztosítják. Enyhe téli, hűvös tavaszi napokon szaporodik, szórja spóráit és fertőzi a fiatal, még csak pár mm-es nagyságú leveleket. Fertőzéséhez nedves levélfelületre van szükség, mely a tartósan esős, párás, ködös és hűvös időjárásnál fordul elő. Átlagos időjárásnál ezek a feltételek március közepétől április végéig adottak, ebben az időtartamban kell megelőző védekezést folytatni ellene. A lehullott tünetes még zöld levelekről a gomba a fa lombját visszafertőzi.

Védekezés ellene a fák nyugalmi időszakában lemosó permetezéssel szükséges, erre alkalmasak a réz tartalmú gombaölő szerek. Rügypattanástól piros-bimbós állapotig a tribázikus rézszulfát is felhasználható. A levélkezdeményeket, amikor azok csak néhány mm-es méretűek, már fertőzi a kórokozó, ezt a fejlődési állapotot nevezi a szakirodalom a levelek egérfül állapotának. A gombaölő szerek sorozatos forgalomból kivonása után jelenleg a difenokonazol (szabadforgalmú) és a tebukonazol (II. forgalmi kategóriájú) felszívódó hatású gombaölő szerek alkalmazhatók ellene. Márciustól április végéig, amikor a felmelegedés vet véget a járványnak, 2-3 permetezés szükséges lehet a védekezésre.

Deres bevonat a fertőzött leveleken

Házi kertekben a tünetes levelek folyamatos eltávolítása a fáról és a területről segít a járvány megfékezésében. A peszticidterhelés csökkentése érdekében kertekben az alábbi, nem engedélyköteles anyagok is használhatók a betegség ellen: fűzfa kéreg kivonata pirosbimbós állapotig, lecitin gyümölcsnövekedésig, mezei zsurló oldata egérfüles állapottól sziromhullásig.

 

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

Jó kajszibarack termés elé nézünk az idén

2019. június 3. 07:47

Tavaly a rekord gyenge termés miatt mindkét barack ára magas volt, így azok idén jelentősebben csökkenhetnek.

A nektarinok is őszibarackfajták? Milyen nektarinfajták ajánlhatóak termesztésre?

2021. január 26. 13:32

A nektarinok céltudatos nemesítése az 1930-as években indult el, jobb áruminőséget adó fajtáik pedig az 1950-es évektől kezdtek elterjedni. Magyarországon az őszibarack termésmennyiségéből jelenleg kb. 15–20%-kal részesednek a nektarinok.

Vajon lisztharmat fertőzte meg az őszibarackfáimat?

2024. június 13. 04:40

Honnan tudhatom, hogy lisztharmat fertőzte meg őszibarackfáimat? Köszönöm a választ!