4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Hogyan kell gondozni a lestyánt?

Agrofórum Online

Kérem szépen segítségüket! Hogyan kell gondozni a lestyánt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lestyán (Levisticum officinale) egy évelő növényfaj, melynek termesztésével már ősidők óta foglalkoznak gyógy- és fűszernövényként való hasznosítás céljából. Jellemző rá, hogy erős karószerű gyökerekkel rendelkezik, szára pedig csak a második évtől fejlődik, mely akár a két méteres magasságot is elérheti. Az első évben nagy tőlevélrózsáiból tőrózsát alkot, majd pedig a második évben alakulnak ki szórt állású szárlevelei. Levelei jellegzetes alakúak, sima felületűek és fényesek, virágai pedig sárga színűek, június-júliusban nyílók, összetett ernyővirágzatban állnak. Felhasználása sokrétű, hiszen gyökere és gyöktörzse, valamint termése egyaránt farmakológiai hatással rendelkezik. A növény minden része változó mennyiségű illóolaj-tartalommal rendelkezik, mely által fűszerként viszont házi körülmények között főként levelei kerülnek hasznosításra.

A lestyán magjait optimális esetben októberben vagy novemberben kell elvetni, de kora márciusban is vethetők még 1-1,5 cm mélységbe. Tőosztással, valamint palántázással egyaránt szaporítható még az ősz folyamán. A növény levelei nem hidegtűrők, viszont gyökerei áttelelnek, következő évben kihajtanak. A növények évelők, de ennek ellenére érdemes legalább 3-4 évente belőlük újat vetni vagy ültetni, hiszen a leveleinek a mennyisége az évek során fokozatosan csökken. Termőhely szempontjából a meleg fekvést, valamint a mélyrétegű, középkötött, tápanyagban és humuszban gazdag talajt kedveli, megfelelő vízellátás mellett.

A lestyán ápolása lényegében a körülötte található gyomok irtásából áll, valamint növényvédelmi kezelések elvégzéséből. Aszályos időszakban öntözéssel, valamint tavasszal trágyázással is elősegíthetjük fejlődését. Sajnos a növényeken gyakori vendégeknek számítanak a levéltetvek, valamint számos gombás betegség is fertőzheti leveleit, mint pl. a fuzikládiumos varasodás, a ramuláriás levélfoltosság, valamint az idősebb állományokban a tőrothadás egyaránt problémát okozhat. Jelentős mértékű károsításuk esetében érdemes növényvédő szeres kezelést alkalmazni, leveleit pedig az élelmezés egészségügyi várakozási idő letelte után begyűjteni.    

A szőlőlevelek és szerepük a szőlőtermesztésben

2018. október 18. 02:49

A jó szőlősgazda igyekszik kialakítani a fajta igényeihez a művelés- és metszésmódot, gondoskodik a szükséges tápanyagokról, s mindezt levélanalízissel ellenőrzi. A fitotechnikával, ezen belül a zöldmunkákkal termőegyensúlyt alakít ki a hajtások és a fürtök között.

5+1 tipp az eredményes kerti szezonért

2023. január 24. 05:36

Januárban a legfontosabb téma a kert tervezése, akár áttervezése és a tavalyi év átvezetése az ideire úgy, hogy kiküszöböljük a legtöbb hibát.

24. Tiszántúli Növényvédelmi Fórum - előtérben az új károsítók és a precíziós növényvédelem

2019. október 19. 08:37

Minden évben újabb és újabb károsítók, állati kártevők és korábban nem tapasztalt betegségek jelennek meg, ami nagy kihívás elé állítja a növényvédelmet.

Április végi SOS teendők a kiskertben

2022. április 30. 17:41

Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre például jobban oda kell figyelni.