Hogyan kell gondozni a lestyánt?

Agrofórum Online

Kérem szépen segítségüket! Hogyan kell gondozni a lestyánt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lestyán (Levisticum officinale) egy évelő növényfaj, melynek termesztésével már ősidők óta foglalkoznak gyógy- és fűszernövényként való hasznosítás céljából. Jellemző rá, hogy erős karószerű gyökerekkel rendelkezik, szára pedig csak a második évtől fejlődik, mely akár a két méteres magasságot is elérheti. Az első évben nagy tőlevélrózsáiból tőrózsát alkot, majd pedig a második évben alakulnak ki szórt állású szárlevelei. Levelei jellegzetes alakúak, sima felületűek és fényesek, virágai pedig sárga színűek, június-júliusban nyílók, összetett ernyővirágzatban állnak. Felhasználása sokrétű, hiszen gyökere és gyöktörzse, valamint termése egyaránt farmakológiai hatással rendelkezik. A növény minden része változó mennyiségű illóolaj-tartalommal rendelkezik, mely által fűszerként viszont házi körülmények között főként levelei kerülnek hasznosításra.

A lestyán magjait optimális esetben októberben vagy novemberben kell elvetni, de kora márciusban is vethetők még 1-1,5 cm mélységbe. Tőosztással, valamint palántázással egyaránt szaporítható még az ősz folyamán. A növény levelei nem hidegtűrők, viszont gyökerei áttelelnek, következő évben kihajtanak. A növények évelők, de ennek ellenére érdemes legalább 3-4 évente belőlük újat vetni vagy ültetni, hiszen a leveleinek a mennyisége az évek során fokozatosan csökken. Termőhely szempontjából a meleg fekvést, valamint a mélyrétegű, középkötött, tápanyagban és humuszban gazdag talajt kedveli, megfelelő vízellátás mellett.

A lestyán ápolása lényegében a körülötte található gyomok irtásából áll, valamint növényvédelmi kezelések elvégzéséből. Aszályos időszakban öntözéssel, valamint tavasszal trágyázással is elősegíthetjük fejlődését. Sajnos a növényeken gyakori vendégeknek számítanak a levéltetvek, valamint számos gombás betegség is fertőzheti leveleit, mint pl. a fuzikládiumos varasodás, a ramuláriás levélfoltosság, valamint az idősebb állományokban a tőrothadás egyaránt problémát okozhat. Jelentős mértékű károsításuk esetében érdemes növényvédő szeres kezelést alkalmazni, leveleit pedig az élelmezés egészségügyi várakozási idő letelte után begyűjteni.    

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: erős a gyomosodás, fuzáriózis tünetek az árpán

2022. június 14. 09:26

A több táblán tapasztalható erős gyomosodás megszüntetése gondot okoz több termelőnek.

Gyümölcsfák védelme nem termő évben

2021. június 17. 05:15

Sajnos vannak évek, amikor az időjárás nem kegyes a gyümölcsöseinkhez és már tavasszal megtizedelődik a termésünk. Idén kora tavasszal sem volt ez másképpen, az április eleji fagykárok a legtöbb gyümölcs fajnál nagymértékű terméskiesést okoztak. A fagykárbejelentéseket természetesen meg kell tenni, és ott, ahol semmi nem maradt, várni a jövő évet.