P. Róbertné kérdése: Mogyoró bokrokon már kevés levél van, érdekes képződményeket vettem észre a vesszőkön: a rügyek helyén gömb formájú képletek láthatók. Mik ezek, és lehet-e ellenük tenni valamit?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Valóban ezek a gubacsok elsősorban a lomb nélküli fákon – ősztől tavaszig – észlelhetők egyéb időszakban a levelek eltakarják azokat. A rügy többszörösére megnövő „gömbök” kialakulását a mogyorórügy gubacsatka (Eriophyes avellanae, Phytoptus avellanae) okozza. Európában, hazánkban is általánosan előfordul. Megfertőzi a gyümölcs-faiskolai szaporítású házi mogyorót, azok díszcserje, színes levelű változatait is. Díszfaként vagy sorfaként ültetett törökmogyorón is gyakori kártétele. A károsított, torzult rügyből sem termés, sem hajtás nem fejlődik.
A gubacsatkák teste eltér a mindenki által ismert takácsatkákétól, testük hosszúkás, megnyúlt, átlagosan 0,2 mm méretűek, színük fehéres, 2 pár lábuk van, és életük nagy részét a rügyekben töltik. Kis méretük miatt szabad szemmel nem észlelhetők. Gubacsatkák a megnövekedett, deformálódott rügyekben telelnek, a tél folyamán abban táplálkoznak és szaporodnak.
Tavaszra a fertőzött rügyek mérete megnő, lényegesen nagyobbak, mint ősszel. Méretük az 1 cm-es átmérőt is meghaladhatják. Tavasszal, amikor az egészséges rügyek kipattannak, és a levelek fejlődése megindul, a rügygubacsok torzult pikkelylevelei szétnyílnak, és az atkák szétvándorolnak a vesszőkön, új rügyeket keresnek, amikbe behúzódnak. Megfigyelés szerint július, augusztusban is van egy erős vándorlási hullámuk, ennek során számos rügy fertőződik meg.
A facsemeték faiskolai fertőződése ismert, nem ritka a 30%-ot meghaladó kártétele. Utcai sorfáknál is megfigyelték, hogy csak egyes törökmogyoró fák fertőzöttek, mentes és tünetes fák egymás mellett előfordulhatnak.
Védekezés alapja a faiskolákban nevelt mogyoró növények rügy gubacsatka mentesen tartása rendszeres védekezéssel. Facsemete vásárlásnál a rügygubacsokat, ültetés előtt le kell metszeni, megsemmisíteni. Fertőzött gubacsok levágása termő bokroknál, fáknál is javasolható, bár annak technikai kivitelezése utóbbiaknál nem egyszerű. Fertőzött fák, bokrok esetén rügypattanás után, amikor az atkák elhagyják a fertőzött rügyeket, és újakat keresnek, migrálnak, olajos permetezéssel gyéríthetők. Elemi kéntartalmú permetezéssel is hasonló eredmény érhető el a tömeges atkavonulás idején.