Agrárközélet

Hatékonyabban készülhet biogáz a sertéstrágyából

Agrofórum Online

A gazdálkodók több mint 20 éve használnak hígtrágyát és egyéb maradványokat biogázüzemekben energia előállítására. Egy új kutatási projekt célja a hatékonyság növelése és a metánkibocsátás minimalizálása a sertéstrágya tárolása során.

Minél gyorsabban kerül a sertéstrágya a biogázüzembe, annál kevesebb metán távozik a tárolás során, és annál több gáz nyerhető ki belőle. Szakértők szerint érdemes lehet a sertéstrágyát szétválasztani a farmokon. Csak a szilárd anyagokat szállítva a biogáz üzembe energetikai szempontból kedvezőbb a folyamat.

A maradékokat, például a hígtrágyát biogázüzemekben fermentálják, hogy energiát állítsanak elő belőlük. Probléma, hogy a kis- és középvállalatoknál nincs elég szermaradvány a saját üzemek működtetéséhez. Ezért a biomassza nagy része energiaként felhasználatlan marad, és a tárolás során üvegházhatású gázok, például metán szabadul fel, amelyeket egyébként fel lehetne használni.

A Münsteri Alkalmazott Tudományok Egyetem kutatócsoportjában a projekt vezetője, Dr. Elmar Brügging elindított egy kutatási projektet: „MOVE – a sertéstrágya anaerob fermentációjának gazdasági és műszaki optimalizálása” néven.

„Azt vizsgáljuk, hogy a kisebb gazdaságok hogyan alkothatnak klasztereket és üzemeltethetnek közösségi biogázerőműveket hatékonyan. Mindezt a lehető legalacsonyabb logisztikai ráfordítással és szállítási költségekkel, valamint optimalizált műszaki folyamatokkal kell elérni” – magyarázza Brügging. Az ochtrupi ASW Argarservice Wessendorf és az oeldei GEA Westfalia Separator Group GmbH gyakorlati partnerek a projektben.

A tápanyagciklusok fenntartható és logisztikai optimalizálása kiemelten fontos. Ha hígtrágyát tárolnak a gazdaságokban, akkor metán keletkezik. – És minél régebbi a hígtrágya, annál kevesebb gáz vonható ki belőle. Ezért a lehető leggyorsabban be kell helyezni a biogázüzemekbe” – magyarázza Jurek Häner projektmérnök. „A hígtrágya erjesztése után műtrágyaként kiszórható a földekre.” Fenntartható ciklus, de egyben logisztikai erőfeszítést is igényel, amelyet a kutatócsoport optimalizálni szeretne – írta a német agrarheute mezőgazdasági híroldal.

Brügging szerint alkalmazás-orientált kutatást szeretnének végezni. Ennek érdekében az ASW Argarservice Wessendorf GPS-adatokat rögzít a tényleges hígtrágya szállítási útvonalakhoz. „Saját biogáz-üzemeivel és maradékanyag-szállításával a cég a mezőgazdaságból rengeteg tapasztalatot és tudást visz be a projektbe” – tette hozzá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

Töltött dagadó

2018. február 9. 12:36

A mi családunkban ez A töltött hús, így, ebben a formában, ezzel a töltelékkel.

8,6 milliárd forint támogatás jut tenyészkocákra

2019. május 14. 06:16

A sertéstartó telepek korszerűsítésére eddig 29 milliárd forint támogatást ítéltek meg a Vidékfejlesztési Programban mintegy 200 sertéstartó gazdaság fejlesztésére.

Uniós támogatással sertés vágó-, és feldolgozó üzem épül Sárrétudvarin

2018. március 22. 07:49

A Vidékfejlesztési Program keretében elnyert mintegy 1,5 milliárd forint támogatás felhasználásával, összesen több mint 3 milliárd forint ráfordítással az üzem vágókapacitása évi 140 ezer darabra növekszik.

A Sano megvásárolja a Solum Mezőgazdasági Zrt.-t

2020. augusztus 15. 04:36

A fejlesztések során a Solum szarvasmarhatelepén a tejelő tehenek számát 900-ról 2000-re növelik, a Sano saját sertéstelepén pedig 500 kocáról 1200-ra emelik az állományt.