A vakond védett állat (eszmei értéke: 25.000 Ft). A közönséges vakond (Talpa europaea) a cickányalakúak (Soricomorpha) rendjébe tartozó, 12-16 cm hosszú, hengeres testű, erős mellső ásólábakkal rendelkező, 3 cm farokhosszúságú állat. Szemei aprók, fülkagylójuk nincs, fülnyílásai (szemeihez hasonlóan) bőrredővel lezárhatók. Orra megnyúlt, ormányszerű, színe vörös. Testét fedő bársonyos, tömött szőre egyöntetűen koromfekete.
A mocsaras, köves, szikes területek és az intenzíven művelt szántóktól eltekintve szinte minden élőhelyen megtalálható, Magyarország egész területén.
Fő tápláléka a földigiliszta és a földben élő rovarok, azok bábja, pajorjai. Ha van a kertben komposztáló, akkor a komposztáló által odavonzott földigiliszták kiváló „svédasztalt” biztosítanak a vakondoknak. A földigiliszták szeretik továbbá a nedves környezetet, az „agyonlocsolt” füvet. Ezt a vakond is tudja, több száz méterről megérzi a nedves talaj jelenlétét. A vakondok szeretik a laza talajt. Adott idő alatt a puha, felásott talajban sokkal nagyobb távolságot tud megtenni kisseb fáradsággal. A vakondok akkor jelennek meg a kertben, amikor bőségesen akad számukra táplálék.
A vakond megjelenése kiváló indikátora a közelgő bajnak. Valószínűleg a kertben felszaporodtak a talajlakó kártevők, mint a drótféreg, pajor, mocskos pajor stb. Elsősorban ezektől célszerű megszabadulni. Biológiai módszerként megemlíthető a szudáni fű. Ez egy intenzíven növekedő növény, melynek kártevőűző hatása van. Érdemes lenne az egész területet bevetni vele és egy évet pihentetni.
Védekezési lehetőségek (egyszerű alternatívák):
A vakondtúrásokat a következő módon javasoljuk megszüntetni: az ásó nyelével alaposan betömködjük a földet a járatba. Gereblyével húzza a földet a lyukba kívülről befelé, tapossa a lyukba a földet, a maradékot pedig gereblyézze szét, hogy minél vékonyabb réteg föld legyen a gyepen! Slaggal locsolva porlasszuk szét a maradék rögöket.
Ügyeljünk arra is, hogy ugyanolyan fűmagkeveréket használjunk az újratelepítéshez, mint a körülötte lévő egészséges gyep. Hajlamosak vagyunk újratelepítésnél az elegendő mennyiségű fűmag többszörösét szórni a betemetett túrás környékére. Itt nagy csomókba nőhet ki az új fű. Elüt a környezetétől. Legyünk türelmesek. Az is lehet, hogy kell fél év is mire teljesen eltűnik a vakondtúrás helye.
A nagy sárfű, avagy vakondűző fű (Euphorbia lathyris) gyökere riasztó hatású anyagot választ ki. A kertben, elszórtan ültetett növény nem engedi a vakondok megtelepedését. Viszont a növény erősen mérgező, ezért ne használjuk ott, ahol kisgyermekek hozzáférhetnek! Hatásos lehet még a kutyatejfélék családjába tartozó ricinus, nárcisz vagy tűzliliom. Ezekkel a kert nemcsak vakondtúrásmentes lesz, hanem csodálatosan szép is.
Vannak, akik az otthon is fellelhető, filléres megoldásokra esküsznek. Ilyenek például a kávézacc, a fokhagyma vagy egyéb erős illatű fűszerek. Mindegyikben közös, hogy a járatokba kell tenni őket és az illatuk elriasztja a vakondot. Ráadásul még környezetkímélők is.
Forrás: