Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ideje védekezeni a varasodás, monília és a tafrinás levélfodrosodás ellen is

Agrofórum Online

Az elmúlt héten tovább folytatódott az átlagosnál kissé hűvösebb, változóan csapadékos időjárás.

A nappali maximum hőmérséklet ritkán haladta meg a 20 C0-ot, de éjszakánként már megszűntek a fagyok, és általában 5 C0-ot lehetett mérni. A talaj felső rétegében 10 fokos hőmérséklet állandósult, így a kapás növények vetése is felgyorsult. A hét végén egy délnyugatról érkező csapadékzóna áztatta a földeket, de az eső nagysága változatosan alakult, néhol zivatarral jégeső is hullott. A nedvesebb időjárás kedvez a kórokozók terjedésének, ezért fokozott növényvédelmi erőfeszítésekre lesz szükség.

Az almafa és körte varasodás aszkospóráinak szóródása a nedvesebb időjárásban folyamatos, ugyanakkor a növények virágzása miatt érzékeny fenológiai fázisban vannak. Közepes mértékű az erwíniás tűzelhalás fertőzés veszélye, de a hőmérsékleti értékek viszonylag alacsonyak, lassú az effektiv hőösszeg felhalmozódása. Ilyenkor nagy jelentősége van a preventív védekezésnek. A levélpirosító almafa levéltetű kártétele nem erősödött, viszont más faj (szürke almafa levéltetű) jelent meg az almafákon. A körtelevélbolha fertőzés fokozatos erősödése figyelhető meg, most a lárvák L1-L3-as fejlettségűek. Fokozatosan éledezik az almafa vértetű is, néhány egyede a viaszbevonat alatt telelt át a sebzéseken, most ismét megkezdte táplálkozását. A fák lombozata még viszonylag kicsi, így a védekezés hatékonysága eredményesebb, mint később, a lombozat záródása után.

Kajszin csonthéjasok moníliája

A jelenlegi időjárás kifejezetten kedvező a csonthéjasok virág -és hajtásfertőző moníliás megbetegedésének. Házikertekben a hiányos növényvédelem következménye már látható, elsősorban kajszin, a hajtásvégek hirtelen hervadásszerű elhalásában. Lehetőség szerint távolítsuk el az ilyen hajtásvégeket a terjedés megakadályozása érdekében. A csonthéjas gyümölcsfákon tovább kell folytatni a védekezést, mert nagyon magas a fertőzés veszélye, akárcsak az őszibarack tafrinás levélfodrosodásnak. A kibomlott levélkéken már szabad szemmel is jól látható a fertőzés mértéke, főként a nektarin és sárgahúsú fajták fáin.

A gyümölcsmolyok közül legnagyobb tömegben a keleti gyümölcsmoly, a szilvamoly és a tarka szőlőmoly repül a feromon csapdákba. Más molyfélék még nem kezdtek el rajzani. Nappal a májusi cserebogár és az aranyos virágbogár repülése figyelhető meg, gyakori még a virágokon a bundásbogár, mely a virágport keresi a növényeken. Rajzásuk még nem túl erős, az extrém állapotokat leszámítva, a védekezés még nem indokolt. Házikerti viszonyok között színes tálakkal jól csapdázható a virágbogár és a bundásbogár.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Készülődhetünk az őszi lemosó permetezésekre – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 18. 13:10

A csonthéjas termésű meggy, cseresznye, kajszi, szilva, mandula lombhullását már az őszies idő is elősegíti.

Az őszi vetésekben garázdálkodnak a mezei pockok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 17. 17:10

Folytassuk a mezeipocok-populáció nyomon követését, mert a kártevő táplálkozási területe folyamatosan növekszik!

Darazsak, hangyák, monília károsítják az érett termést – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 11. 10:10

A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán.

A repcebolhák hamarosan áttelepülnek a kelő növényekre – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 10. 10:10

Azok a gazdák, akik az elmúlt napokban megkezdték a repce vetését, jól kalkuláltak, mert gyors kelésre számíthatnak.

Hatékony növényvédelmi kezelés repce-fénybogarak ellen

2020. május 7. 10:11

Amikor a sárgatálas előrejelzés indokolttá teszi és virágzatonként 1-3 repce-fénybogarat észlelünk, a jól időzített, zöldbimbós állapotban történő permetezés kiemelten fontos.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Növényvédelem, precíziós gazdálkodás és mindez együtt

2020. január 30. 10:05

2020. január 27. és 31-e között került megrendezésre a KITE Zrt. növényvédelmi képzése a jól megszokott helyszínen, Hévízen. Az idén 34 éves rendezvény mellett ismét megszervezték a Precíziós gazdálkodási konferenciát, immáron negyedik alkalommal. Az idei eseményen több, mint 150 résztvevő volt, és 50 témában közel 60 előadó tolmácsolásában hallgathatta az aktuális információkat.