Gépészet

Krone és Lemken robotok már a szántóföldön

Agrofórum Online

A globális népesedésnövekedés élelmiszerigényeinek kielégítése érdekében a mezőgépipar termelékenységét tovább kell növelni. A rendelkezésre álló élőmunkaerő folyamatosan csökken, egyes régiókban mind nehezebb képzett dolgozókat találni, ugyanakkor a gazdálkodók munkaideje meghaladja a többi szektorban dolgozókét. A mezőgépipar a kihívásokra számos válasszal készül: a gépkezelő munkáját segítő megoldások, gépoptimalizálás, precíziós mezőgazdasági technológiák és végül többféle autonóm gépi megoldás. Ezek közül különösen fontos a robottraktorok fejlesztése, amelyek különböző szintű megvalósításáról naponta érkeznek friss beszámolók.

Az elmúlt években a fejlett mezőgépgyártással rendelkező országok számos változatot bemutattak (USA: CaseIH, John Deere, Monarch; Japán: Kubota, Yanmar; Oroszország: PTZ, MTZ; Kína: YTO/CHIAC stb.), de sorozatgyártásról, széles körű alkalmazásról ma még nem beszélhetünk.

A legfrissebb információk szerint a Krone és Lemken cégek is beszálltak az autonóm traktor versenybe, amelynek első eredményeiről a Combined Powers év eleji sajtótájékoztatójából értesülhettünk.

A robottraktorból és különféle munkagépekből összeállított munkagépcsoportokat („Verfahrenstechnischen Einheit“, VTE) tavaly sikeresen tesztelték a szántóföldi kultivátorral végzett talajművelés, a szántás, a vetés, a kaszálás, a rendterítés, valamint a rendképzés területén.

Krone és Lemken VTE robotok szántóföldi bemutatója

A kedvező eredmények alapján a Krone és Lemken cégek vezetése úgy döntött, hogy szántóföldi bemutatót szervez a nemzetközi sajtó számára. A „Combined powers” koncepció lényege olyan autonóm működésű erőgépek (robotok) kifejlesztése, amelyek alkalmasak kultivátorok, ekék, vetőgépek, fűkaszák, rendkezelők üzemeltetésére. A VTE robotok teljesítménye már eléri azt a mértéket, amelyet egy átlagos európai farm feladatai igényelnek, vagyis túlmutat azokon a kisméretű robotokkal végzett fejlesztéseken, amelyeknek szinte dömpingjét mutatják be az egyes start-upok.

A bemutató helyszíne (Hopsten) a cégek központjától nem messze volt, ahol a robot egy 4 méteres KRONE EasyCut F 400 fűkaszával dolgozott. A fűkasza után gyors gépcserét hajtottak végre és a levágott anyagot egy Vendro 820 rendkezelővel 8,2 m szélességben terítették. Egy másik robot a szomszédos területen dolgozott egy 8 soros Azurit 10 K 8 precíziós vetőgéppel és egy módosított Karat 10 kultivátorral (3 m munkaszélesség).

Mindkét robot kiváló munkát végzett, nagy teljesítménnyel és talajkímélő módon. Az üzemeltetett munkagéppel együtt a 2,70 m széles és 2,60 m magas gépcsoport 7,5-8 t tömegű volt. A négy, 650/65 R38 méretű Trelleborg IF abronccsal szerelt elektromos hajtású robotok 170 kW (230 LE) teljesítménye elegendő volt a tervezett műveletek (szántás, kultivátorozás, vetés, kaszálás, rendkezelés) végrehajtására. Ezek alapján állítható, hogy a robotok alkalmasak egy teljes termelési ciklus feladatainak megvalósítására.

A fejlesztés előélete

A robotokat az említett műveletek energiaigénye alapján tervezték. A négyhengeres MTU dízelmotor maximum 170 kW (230 LE) teljesítményű energiája elektromos átalakítással jut a kerekekhez és a TLT-hez. (A gyártók jelezték, hogy a dízelmotort a jövőben akkumulátorcsomagra vagy hidrogénmotorra lehet cserélni.) A munkagépek kapcsolása szabványos hárompont függesztő berendezéssel történik. A robot kiterjedt szenzorrendszere figyelemmel követi a környezeti és munkagép jellemzőket, a biztonságos és optimális üzemeltetés érdekében.

A kezelő tablettel vagy mobiltelefonnal követi és szabályozza a gépcsoport működését, utasításokat küld és adatokat fogad egy kommunikációs modulon keresztül, a létrehozott agrirouter adatcsere platformon keresztül.

A robot gépcsoport különlegessége, hogy a működés szabályozása a munkagépről történik, aminek eredménye az optimális teljesítmény. Ez azt jelenti, hogy a robot és a felkapcsolt munkagép okos és homogén gépcsoportot képez. A Krone és Lemken cégek sokéves ISOBUS és TIM (Tractor Implement Management) gyakorlatából következik, hogy a robot és a munkagép kommunikációja megfelelően működik és adatai hozzáférhetők.    

A Combined Powers koncepció további előnye, hogy fenntartható megoldást ajánl a képzett munkaerő helyettesítésére. A farmereknek a jövőben nem kell egész nap a szántóföldön dolgozni, elegendő felügyelni az autonóm gépcsoport munkájának minőségét.

A Lemken és a Krone az idei szezonban is intenzíven teszteli a VTE rendszert különféle üzemi körülmények között, és keresi a párbeszéd lehetőségét a gazdákkal és a vállalkozókkal.

Jelenleg hat különböző munkagépcsoporttal (talajművelő, szálastakarmány betakarító gépek) folynak kísérletek, amelyek során a nagy területteljesítmény elérését biztosító max. 20 km/h munkasebesség is elérhető. A gyártó szerint a közúti szállítás egyelőre alacsony rakodógéppel történik.

Ezek azonban még koncepciómodellek. A gyártók arra számítanak, hogy 2023-ra öt modell készül el, és 2025-ben már ténylegesen piacra léphetnek. 

Forrás:

https://landmaschinen.krone.de/english/news/krone-and-lemken-autonomous-system-on-field-demo/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Évszaktól, időjárástól függetlenül a KITE Jet-tel Ön nyer!

2025. április 7. 16:10

A mai változó piaci körülmények között az inputköltségek kezelése kritikus fontosságú. A nitrogén az egyik legdrágább inputanyag.

Kezd magára találni a hazai mezőgazdasági pótkocsipiac

2025. április 7. 08:10

Összesen 172 új mezőgazdasági pótkocsit helyeztek forgalomba 2025 első negyedévében Magyarországon.

Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy kamranyomás, villámgyors bálaürítés

2025. március 26. 16:10

A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdasághoz igazodva ideális bálázót tudjon kínálni.

Gabonahűtés vagy -szárítás? Most pályázati forrásból fejleszthet!

2025. március 13. 16:10

A „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésére” kiírt pályázatokba bekerült a gabonahűtés technológiája is.

A NEXAT platform nyerte az Agritechnica 2022 aranyérmét

2021. december 16. 04:36

A NEXAT-Systemtraktor tulajdonképpen egy nagy fesztávolságú önjáró eszközhordozó platform, amelyben az egyes munkagépek cseréjével a teljes növénytermesztési feladatsor megvalósítható.

50 éve alakult a CPS ipari szervezettségű kukoricatermelési rendszer

2021. szeptember 23. 07:38

A 34. Bábolnai Gazdanapok különleges eseménye volt a CPS termelési rendszer megalakulásának 50. évfordulója alkalmából tartott emlékülés, ahol történelmi áttekintések hangzottak el és díjak, valamint elismerések átadására került sor.

Tarlóhántáshoz Lemken munkagépet

2022. szeptember 29. 07:34

A Lemken több mint 25 éve gyárt szántóföldi kultivátorokat, melyek a szakmai elvárásoknak megfellelően mindig új funkciókkal kiegészítve jelentek meg a piacon.

Munkavédelem: Milyen veszélyek leselkednek az állattenyésztésben dolgozókra?

2019. január 17. 11:05

Az állattenyésztésben dolgozó munkavállalókat ki kell oktatni minden rájuk leselkedő kockázatról, illetve az azok elleni védekezési módokról, az egyéni védőeszközök rendeltetésszerű alkalmazásáról, a munkaeszközök, gépek, kéziszerszámok helyes használatáról a kötelezően előírt munkavédelmi oktatások keretében.