Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Konstruktív tárgyalások a gabonaexportról

Konstruktív tárgyalások a gabonaexportról

Agrofórum Online

Egy magas rangú ENSZ-tisztviselő "konstruktív megbeszéléseket" folytatott Moszkvában Andrej Belousov orosz miniszterelnök-helyettessel az orosz gabona- és műtrágyaexport globális piacokra történő megkönnyítéséről - közölte Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője.

Az ENSZ-tisztviselő, Rebecca Grynspan ezt követően Washingtonban tárgyalt ugyanerről a témáról, „a fő cél, hogy az egyezség kezelje a növekvő globális élelmiszer-ellátási bizonytalanságot” – mondta Dujarric. Linda Thomas-Greenfield, ENSZ-nagykövete elmondta, hogy az Egyesült Államok kész fellépni a hajózási és biztosítótársaságoknál, hogy elősegítse az orosz gabona- és műtrágyaexportot. Megjegyezte, hogy az orosz gabonát és műtrágyát az Egyesült Államok közvetlenül nem szankcionálta, de „a cégek kissé idegesek, készek vagyunk bátorítani őket”.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár, aki a múlt hónapban Moszkvában és Kijevben járt, egy általa „csomagszerződésnek” nevezett megállapodást próbál közvetíteni az ukrán élelmiszerexport és az orosz élelmiszer- és műtrágyaexport újraindítása érdekében. Oroszország ukrajnai háborúja globális élelmiszerválságot szított, a gabona, az étolaj, az üzemanyag és a műtrágya árai szárnyalnak. Oroszország és Ukrajna adja a világ búzaellátásának közel egyharmadát, miközben Oroszország jelentős műtrágya-exportőr, Ukrajna pedig a kukorica- és napraforgóolaj fő exportőre.

Oroszország február 24-i megszállása óta az ukrán gabonaszállítmányok a fekete-tengeri kikötőkből leálltak, és több mint 20 millió tonna gabona rekedt a silókban. Moszkva szerint a háború miatt Oroszországgal szemben bevezetett nyugati szankciók dermesztő hatása megzavarta a műtrágyapiacot.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter katonai delegációval érkezik Törökországba június 8-án, hogy megvitassa egy lehetséges tengeri folyosó létrehozását az ukrán mezőgazdasági export számára – közölte Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter. Vlagyimir Putyin elnök hétfőn a török Tayyip Erdogannal folytatott telefonhívásában kijelentette, hogy Oroszország készen áll az ukrán kikötőkből származó gabona akadálytalan exportjának elősegítésére Törökországgal együttműködve.

Az állami tulajdonú Anadolu hírügynökségnek nyilatkozva Cavusoglu elmondta, hogy az ENSZ-szel még folyamatban van a munka a Fekete-tenger felőli folyosó létrehozásáról szóló megállapodás elérése érdekében, de Moszkva és Kijev között továbbra is fennállnak a problémák. Elmondta, hogy az ENSZ közös megfigyelési mechanizmus létrehozását javasolta a hajózási útvonal kapcsán, és Törökország nyitott.

Elmondta, hogy Oroszország azt szeretné, ha a biztosítási szektort célzó nyugati szankciókat feloldanák, mivel az érintené a potenciális hajózási hálózatban részt vevő hajókat, míg Ukrajna nem akarja, hogy orosz hadihajók közeledjenek az odesszai dokkokhoz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Meddig nő a "Medve"?

2021. július 6. 06:38

A felmelegedés hatására kiolvadó talaj több millió hektár felhasználható földet fog eredményezni Oroszországban, amely hozzájárul az ország gazdasági felemelkedéséhez.

Egymillió tonna gabonát takarítottak be eddig Ukrajnában

2022. július 10. 10:07

Ukrajnában eddig 417 300 hektárról 1,1 millió tonna gabonát takarítottak be a gazdálkodók, 2,63 tonna hektáronkénti termésátlaggal.

Az oroszok magukra haragíthatták Kínát az odesszai kikötő támadásával

2023. július 22. 12:10

A tavaly február óta tartó orosz-ukrán háborúnak számtalan kellemetlen következménye van a mezőgazdaságra nézve is. Mindezt eddig talán Európa sínylette meg a legjobban, de most Kína is kisebb gondban lehet miatta.

A háború ellenére több orosz búzát vásárol Egyiptom

2022. április 23. 11:17

Az importőrök még mindig "próbálnak kitalálni egy biztonságos csatornát" a már leszállított orosz rakományok kifizetésére.