Növényvédelem

Hamarosan megjelennek a virágbimbók a parlagfüvön – Védekezzünk ellene!

Agrofórum Online

Az elmúlt hetekben a Dunántúlon szinte heti rendszereséggel érkezett a csapadék, ezalatt az ország keleti megyéiben alig esett, erős aszály alakult ki.

Az szélsőséges időjárás nagyban befolyásolta a parlagfű fejlődését is. A csapadékosabb területeken a természetes vegetáció is jobban kordában tudta tartani a parlagfüvet, ugyanakkor a művelt területeken a parlagfű kelés folyamatos volt. Az Alföld észak-keleti részén a természetes vegetáció és kultúrnövények az erős aszálytól szenvednek, gyomelnyomó képességük csökkent, ezért a parlagfű fejlődését már nem gátolják.

A ruderális területek fertőzöttsége változó, jellemzően az utak szegélye a legfertőzöttebb. Június első dekádjában a ruderális, nem bolygatott területeken jellemzően 30-50 cm magas parlagfű, a hajtásvégeken már a legtöbb növénynél megtalálható a bimbókezdemény, Debrecen környékén már szórványosan megjelentek a virágbimbós növények is. A szántóföldeken a parlagfű előfordul a táblaszegélyeken, illetve azokon a táblákon, ahol a száraz időjárás miatt a gyomirtó szerek gyengébb hatást biztosítottak. A művelt területeken még jellemzően nem fordulnak elő virágbimbós növények, de a hajtásvégeken ott is megjelentek a bimbó kezdemények.

Sikertelen gyomirtás Borsod-Abaúj-Zemplén megyében

Az utak mentén folyamatosan kaszálnak, glifozát-hatóanyaggal végzett gyomirtással viszont alig találkozunk, vélhetőn a készítmények jelentős drágulása miatt. Az elmúlt napok csapadékos időjárásának a következtében a kaszált növények gyorsabban regenerálódnak, az oldalhatások pár nap alatt megjelennek, ami miatt a kaszálások közötti időt csökkenteni kell.

Az utak szegélyén (ahol lehetséges), továbbra is a kaszálást és glifozát-hatóanyagú gyomirtó szerekkel végzett gyomirtást együtt célszerű alkalmazni, mivel hatékony megoldást biztosít a parlagfű ellen. A közterületeken végzett kaszálások esetén továbbra is a vágási magasság és a kaszálási forduló határozza meg a védekezés sikerét.

Az időjárási feltételek kedveznek a parlagfű számára, rövidesen tömegesen megjelennek a virágbimbók a növényeken, ezért a további védekezésre nagy hangsúlyt kell fektetni.

A parlagfű irtását a virágbimbók kialakuláság el kell végezni, ezt az élemiszerlácról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI törvény 17. § (4) pontja előírja, amennyiben ez nem történik meg a földhasználó bírságra számíthat.

A parlagfű elleni védekezés össztársadalmi érdek, ezért az irtásban mindenkinek a lehetőségeihez mérten részt kell vennie.

Nagy László

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Gabonáink egészségére!

2019. március 25. 09:49

Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.

Melyek a birsalma károsítói?

2018. október 1. 07:10

H. Helga kérdése: Ebben az évben gyakorlatilag nem tudtam „egészséges” birsalmát szüretelni. Mit kell tennem ahhoz, hogy a következő évben meg tudjam védeni a termést?

A napraforgó-betegségek állománykezeléséről

2018. december 27. 06:33

A legfontosabb napraforgó betegségek (szárfoltosság és tányérbetegségeket okozó gombák) elleni kémiai védelem lehetőségeivel – különösen azok időpontjának megválasztását és a védekezés hatását illetően – kapcsolatos aktuális információkkal ismerkedhetnek meg Olvasóink.

A szója gyomirtása

2018. december 28. 03:36

A hosszú tenyészidő miatt szükség van a preemergens kezelés után állománykezelés alkalmazására is, különösen akkor indokolt, ha a preemergens kezelések „gyengeségeit”, ki kell egészíteni.