Új-Zéland közzétette a mezőgazdasági kibocsátások árazására vonatkozó tervezetét, hogy megbirkózzanak az ország egyik legnagyobb üvegházhatású gázforrásával, a birkákkal és szarvasmarhákkal.
A javaslat értelmében Új-Zéland, a nagy mezőgazdasági exportőr, lenne az első olyan ország, ahol a gazdálkodók fizetnének az állattenyésztésből származó kibocsátásért – közölte a Környezetvédelmi Minisztérium. Új-Zélandon, ahol 5 millió ember él, körülbelül 10 millió szarvasmarha és 26 millió juh van.
Az üvegházhatású gázok teljes kibocsátásának csaknem fele a mezőgazdaságból származik, főként a metán, de a mezőgazdasági kibocsátásokat korábban mentesítették az ország kibocsátáskereskedelmi rendszere alól, ami bírálatot kapott a kormány globális felmelegedés megállítása iránti elkötelezettsége miatt.
A kormány és a mezőgazdasági közösség képviselői által összeállított tervezet szerint a gazdálkodóknak 2025-től fizetniük kell gázkibocsátásukért. A rövid és hosszú élettartamú mezőgazdasági gázt külön árazzák, bár mennyiségük kiszámításához egyetlen intézkedést alkalmaznak.
„Kétségtelen, hogy csökkentenünk kell a légkörbe juttatott metán mennyiségét, és egy hatékony mezőgazdasági kibocsátási árrendszer kulcsfontosságú szerepet játszik majd ennek elérésében” – mondta James Shaw éghajlatváltozási miniszter.
A javaslat ösztönzőket tartalmaz azon gazdálkodók számára, akik spaciális takarmány-adalékanyagokkal csökkentik a kibocsátást, míg a farmon belüli erdőgazdálkodás felhasználható a kibocsátás ellensúlyozására. A programból származó bevételt a gazdálkodóknak nyújtott kutatási, fejlesztési és tanácsadói szolgáltatásokba fektetik be.
„Ajánlásaink lehetővé teszik a fenntartható élelmiszer- és rosttermelést a jövő generációi számára, miközben méltányos szerepet játszanak országunk éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségvállalásainak teljesítésében” – mondta Michael Ahie, a He Waka Eke Noa szervezet elnöke.
Susan Kilsby, az ANZ Bank mezőgazdasági közgazdásza szerint a javaslat valószínűleg a legnagyobb szabályozási zavar a gazdálkodásban a mezőgazdasági támogatások 1980-as évekbeli megszüntetése óta – számolt be a Reuters. A rendszerrel kapcsolatos végső döntés decemberben várható.