31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Gépészet
Fizetett tartalom

Betakarítógépek átállása

KITE Zrt.

Az idei év nagyon különleges és váratlan helyzeteket hozott a mezőgazdaság számára. Kelet-Magyarország egyes részein már július elejére befejezték az aratást. Ezt a területet rég nem látott aszály sújtotta, így a betakarítási munkák 2-3 héttel hamarabb elkezdődhettek. Az ország szinte kettészakadt az időjárást tekintve. Más és más terhelésen dolgoztak a dunántúli és az ország keleti részén dolgozó gépek. Egy dolog azonban minden gépben közös, közeledik a napraforgó betakarítása és minden gépet át kell szerelni, fel kell készíteni az őszi betakarításra. Fontos, hogy mindig a betakarítandó növénynek megfelelően legyen átszerelve a kombájn.

Ha befejeztük a nyári betakarítást, az első lépés a gépek tisztítása. Először levegővel tisztítsuk meg a kombájnokat, ezt követi a mosás és a zsírzás. A tisztítás után nézzük át a gépet, hogy kell-e valamilyen alkatrészt cserélni vagy valamit javítani.

Ha rendben van a kombájn, elvégeztük a javítási feladatokat és megcsináltuk a karbantartást, jöhet az átszerelés. Mindig a betakarítandó növénynek megfelelően legyen átszerelve a kombájn. Az átszereléshez számos segítséget vehetünk igénybe. Első a kezelési utasítás, amiben minden növényhez részletes leírás található. A modern világban már telefonos alkalmazások is segítik, megkönnyítik az átszerelést. Ilyen a John Deere GoHarvest alkalmazása, ami képekkel illusztrálva megmutatja, hogy a kombájn mely részeit és hogyan kell az adott növényre átszerelni.

Nézzük, mire kell odafigyelni a kombájn átszerelésekor!

A kombájn-átszerelés kiemelt pontjai:

1. Ferdefelhordó: fordulatszám és a pozíció helyes megválasztása

2. Cséplőszerkezet: cséplődob-fordulatszámtartomány helyes megválasztása, cséplésfokozó beállítása, cséplődob-fordulatszámbeállítás, helyes dobkosár kiválasztása és átszerelése, utóverő fordulatszám és hézag beállítása. Ha dobkosarat is kell cserélni a kombájnban, akkor minden esetben újra kell kalibrálni a dobkosár hézagot.

3-4. Tisztítórendszer: rosták, szelelő rendszer beállítása. Előfordulhat, hogy speciális betakarítási körülmények miatt akár a rostabetéteket is cserélni kell. Ládás kombájnok esetében a szalmarázó ládabetétek cseréje is szükséges lehet. Napraforgó betakarításnál a szalmarázó ládákra fel kell szerelni a gumilapokat, amely megelőzi a szalmarázó ládák törését.

5. Magszállító és ürítőrendszer beállítása: helyes ürítőcsiga-fordulatszám megválasztása, mag ráfolyás lemez állítása, speciális esetekben a magfelhordó lapátokra fém lapátokat is fel kell szerelni.

6. Szecskázó és terítőszerkezet beállítása: szecskázó fordulatszám beállítása, állókések beállítása, törőlemezek helyzete, pelyvaterítő fordulatszám, pelyvaterítő lapátok pozíciója.

Nem kevés dologra kell figyelni, de ha pontos és költséghatékony betakarítást szeretnénk, akkor az átszerelés megéri a fáradtságot.

A kombájn átszerelését követően következik a vágóasztal. Mindig nézzük át, készítsük fel a szezonra a vágóasztalt is, mert nem engedhetjük meg, hogy a betakarítási időt javítással töltsük. A vágóasztal csatlakoztatása után mindig be kell állítani a ferdefelhordó billenőkeretét. Csatlakozás után el kell végezni a vágóasztal kalibrációját. Ellenőrizzük a magasság- és dőlésszög-érzékelők megfelelő működését.

Miután beállítottuk a kombájnt és a vágóasztalt, már csak a dokumentáció és az automata kormányzást kell beállítani.

A dokumentáció és az automata kormányzás alapja a helyes gépméretezés és az egységes adatbázis kialakítása a gépekben. Mindig ellenőrizzük a helyes kombájn és vágóasztal méreteit a kijelzőben. Válasszuk ki a megfelelő növényt. Hozamtérkép készítéshez szükség van egyes típusok esetében a hozammérő rendszer kalibrálására. Ha több gép dolgozik egyszerre a táblán, akkor lehetőség van a gépek közötti kommunikációra. Megosztják egymás között a lefedési térképet és a nyomvonalakat. Egymás térképeit használják átfedés szabályozásra és egységes hozamtérképet készítenek.

A betakarítás nem egyszerű feladat és nagy odafigyelést, felkészülést kíván. Fel kell készülnünk és gyorsan le is kell reagálnunk a folyamatosan változó körülményeket. Ezt csak jól felkészített és beállított gépekkel lehet kiváló minőségben végrehajtani. Mindig hagyjunk elég időt a gépeink munkára való felkészítésére, hiszen a tudását és a benne rejlő lehetőséget csak így tudjuk teljesen kihasználni.

 A betakarítógépek üzemeltetéséhez a KITE Zrt. a következő szolgáltatásokat kínálja:

  • Szezon előtti gépkezelői oktatás, gépbeállítás
  • Szezon közbeni kombájnbeállítás és adatelemzés
  • Napi jelentés
  • Dokumentációs oktatás és beállítás
  • Törzsadatbázis-kialakítás
  • Telefonos segítségnyújtás
  • Szezon közbeni kombájnbeállítás

Ha szeretné a betakarítógépben rejlő tudást, teljesítményt kihasználni, akkor keresse a gépüzemeltetést támogató kollégáinkat, és használja a MyJohnDeere és PGR alkalmazásainkat!

További információért látogassa meg az alábbi oldalt, ahol minden egy helyen, egy kattintással elérhető!

Hodos Lajos, gépüzemeltetést támogató vezető

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

30 éves a John Deere 8000-es sorozat

2025. július 4. 16:10

A legendás 8000-es sorozat mind megjelenésében, mind műszaki megoldásaiban egy teljesen új technológiai világot nyitott meg.

Kubota Országos Tavaszi Demó 2025 – Ültetvényekben a Két-KATA gépei!

2025. június 30. 14:10

Májusban országjáró turné keretében öt helyszínen, élőben lehetett megtekinteni a Kubota ültetvénytechnológia legjobbjait.

Lemken munkagépekkel a tarló megmunkálásáért

2025. június 28. 14:10

A tarlóművelés hatékony eszköze lehet a talajkímélő, mulcsos technológia. A LEMKEN intelligens gépláncai segítik ebben a gazdákat.

John Deere: új generációs körbálázók a piacon

2025. június 19. 16:10

A John Deere új körbálázói intelligens vezérléssel és precíziós technológiával forradalmasítják a bálázást.

A CLAAS cég bemutatta „Fit Your Farm” programját

2021. október 16. 04:36

A „Fit Your Farm” (farmodhoz igazítva) program keretében bemutatták az új TRION kombájncsaládot, az új CEMIS 1200 okos terminált, a VARIO vágóasztal-fejlesztéseket, az új TORION kerekes rakodókat és az új QUADRANT EVOLUTION hasábbálázót.

Ikerrotoros „vadállattal” jelentkezett a Case IH is

2024. február 13. 15:10

A testvérmárka New Holland után ikerrotoros kombájnnal jelentkezett a Case IH is a napokban, szakítva a korábbi hagyományokkal. 775 LE-s motor, 20 ezer literes magtartály – kell-e több?

A digitális technika növeli a kombájnvezetők teljesítményét

2018. november 20. 15:37

A közeljövőben már az is elérhető lesz, hogy a vezető munka közben újságot olvas, és időnként feltölti a hajtóanyag tartályt. A vágási, anyagmozgatási, cséplési, tisztítási és ürítési komplex folyamatok lehetővé teszik, hogy a kezelőnek nincs más dolga, mint felügyelni a kombájn képességeinek érvényesülését.

Itt az eszköz, amely nem engedi bemászni az egereket a mezőgazdasági gépekbe

2023. december 28. 10:10

A téli időszakban sokaknak okozhatnak gondot a drága mezőgazdasági gépeikben megbúvó rágcsálók. A károkozásukat segít megelőzni egy ötletes eszköz.