Az elmúlt időszak időjárását változatlanul a szárazság és a nyári meleg jellemezte. A nappali maximumok általában 25-35 C0között alakultak, éjszaka pedig 18-20 fokra csökkent a hőmérséklet. Csapadék csak szórványosan hullott, országos esőzés nem volt. A talajok víztartalma nem pótlódott, kertészeti növénykultúrákban is általános jelenség a levelek sodródása és a termés-, illetve a levélhullás. A betegséget okozó károsítók életfeltételei minimálisak, így újabb fertőzések nem alakultak ki, a rovarkártevők szaporodása viszont akadálytalan. A feltételeket elsősorban a gyümölcsmolyok használják ki.
Az almásokban az almamoly rajzása továbbra is folyamatos, a fák alatt sok a molyrágta termés. A lehullott gyümölcsökön a napégés okozta perzselés általános. A csapdák hetente 20-40 db lepkét fognak, viszont az almalevél aknázómoly rajzása kissé csökkenő tendenciát mutat. A varasodás és lisztharmat fertőzés alig változott, nincsenek meg hozzá az életfeltételek.
A cseresznyén és a meggyen kissé erősödött a blumeriellás levélfertőzöttség, ennek következtében a lombveszteség egy részét a szárazság mellett ez a kórokozó idézi elő. A betegség erősödése esetén védekezzünk, mert az idő előtti lombveszteség károsan befolyásolja a jövő évi rügydifferenciálódást.
A szilvamoly rajzása alig változott, a csapdák 3 naponta 30-34 darabot fognak, a keleti gyümölcsmoly rajzása kissé csökkent, a csapdákban a fogás 3 naponta 27-41 db.
A nyugati dióburok fúrólégy változatlanul rajzik, a fogás 3 naponta 6-15 db/csapda. A folyamatos, de nem tömeges rajzás további védekezéseket tesz indokolttá.
A korai érésű fajták zsendülnek, a Csabagyöngye szürete megkezdődött. A szőlő ültetvényekben a vírusvektor amerikai szőlőkabóca továbbra is erőteljesen rajzik, további védekezés szükséges a kártevő visszaszorítására. Ahol hullott csapadék a vitorla leveleken friss peronoszpóra fertőzés tüneteit figyelhetjük meg, a lisztharmatra fogékony fajtákon a fertőzés szintén erősödött, a kazmotéciumok képződése folyamatos.
A selyemfényű puszpángmoly 2. nemzedékének a rajzása továbbra is tart, a hernyók kelését rendszeresen ellenőrizzék a hatékony védekezés érdekében.
A zöldségféléken károsító bagolylepke fajok közül most a felkiáltójeles, a vetési és a gyapottok bagolylepke rajzik nagyobb számban. A zöldségféléket ellenőrizzék folyamatosan.
A gyökérzöldségeken a gyökértetű fertőzés erősödése figyelhető meg. Felszívódó rovarölő készítményekkel védekezhetünk a kártevő ellen.