Növénytermesztés

Merre tart a ,,genetikailag módosított” Európában?

Agrofórum Online

A genetikailag módosított (GM) szervezetek, hála a szigorú európai uniós szabályozásnak, eddig kis mértékben kerültek be a közösségi takarmányozási folyamatokba, azonban ez hamarosan változni fog, mint az az allaboutfeed.com portálon olvasható. A jelenség mögött egyrészt az ukrán-orosz háború állhat. De mi is az eddigi ,,egyenleg”?

2022. március 31-én az Európai Bizottság engedélyezte három, különböző növénykultúra genetikailag módosított változatának (szója, olajrepce, valamint gyapot) importját, és ezek élelmezési valamint takarmányozási célú hasznosítását. A Bizottság emellett további tíz évre meghosszabbította egy másik GM gyapotfajta engedélyezését az EU-ban. Az ilyen termékek szigorú jelölési és követhetőségi követelményeknek kell, hogy megfeleljenek.

Május 25-től két újabb, GM minősítésű kukorica- illetve szójahibrid lépheti át az európai uniós határokat. Már 2021 augusztusában hét, ugyanilyen minősítésű különböző növényfaj, illetve annak változatai léphettek be a közösségbe (három hibridkukorica, egy olajrepce, két szójafajta, gyapot), valamint három további kultúrnövényfaj engedélye kapott hosszabbítást.

Az allaboutfeed kérdésére az EB azt nyilatkozta, hogy jelenleg 283 olyan GMO szervezet engedélyezett az EU területén, amelyeket az európai takarmányozási illetve élelmiszeripari termékekben összetevőként használhatunk, ugyanakkor termesztésre csupán egy GM kukoricafajta kapott engedélyt, amely 2008 óta van jelen Európában.

Egy, az EB által megnevezett 2016-os kereskedelmi dokumentáció alapján kiderült, hogy az importált 36 millió tonna szója mintegy 85%-a (30 millió t) GM minősítésű volt. A GM gyapotmag behozatalának mértéke hosszú ideje változatlan: megközelítőleg 6000 t, illetve 3000 t magőrleményt importálunk, és a márciusi engedélyhosszabbítás nem gyakorol különösebb hatást az eddigi import mértékére.

2022 februárjában a Crop Life Europe állásfoglalása szerint a GM növények behozatala, illetve termesztése hozzájárulhat a eus fenntarthatósági törekvések megvalósításához, valamint a hozzáférhető és biztonságos élelmiszer-teremeléshez. Ugyanakkor továbbra is nagy igény mutatkozik a nem GM termékek iránt is, így különösen nagy odafigyelést igényel az ilyen termékek termékláncának felügyelete a termeléstől egészen a végfelhasználóig.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Két és fél éves mélypontról drágult a kukorica

2023. július 7. 23:16

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Csak a búza állta a sarat a nagy esések napján

2020. március 11. 04:37

Az agrártermékek piacán is az okozott rossz hangulatot, hogy a befektetők gazdasági visszaesésre számítanak azt követően, hogy gyakorlatilag összeomlott a kőolaj ára és fontos részvénypiacokon is drámaian megnőtt az eladói nyomás.

A kedvezőtlen időjárás miatt drágulnak a gabonák

2019. július 4. 07:58

A búza 2,4, a szója 1,1, a kukorica pedig 4,1 százalékkal drágult, ennek oka főként a kedvezőtlen időjárás.

Az Edamame nem olyan szója – de akkor milyen?

2024. március 14. 07:10

Folyamatosan emelkedik a növényi alapanyagokból készült élelmiszerek fogyasztása a jóléti társadalmakban. A hagyományos, jól ismert alapanyagok mellé sorra érkeznek az egzotikus gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék, hüvelyesek is, mint például az Edamame.