18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: helyezzük ki a fogólapokat, ügyeljünk a mezei pockokra!

Agrofórum Online

Az augusztus második dekádjában érkezett országos esőzések a kukorica és napraforgó vetések jó részén már nem sokat segített. Az Alföldön és a Mezőföldön a kukorica jelentős területeit lesilózták, illetve van, amit learattak. Az előbbi területeken megkezdődött a napraforgó betakarítása is, deszikkálás nélkül is arathatók a területek. A talaj beázása lehetővé teszi az őszi káposztarepce vetőágy előkészítését, de van gazdálkodó, aki már az esők előtt földbe tette a vetőmagot. A Dunántúlon kizöldültek a tarlók, így szükséges a tarlók ápolása.

A szemesnek meghagyott területeken nem rajzik a kukoricamoly, a növények szárfertőzöttsége 5-30 % között mozog. Az amerikai kukoricabogarak diapauzába (nyugalmi állapotba) vonultak, megszűnt a csövek rágása. A gyapottok bagolylepke továbbra is rajzik, nem nőtt ugyan a fogott lepkék száma, de az eddig okozott csőkárosítás így is jelentős, 10-30 % közötti. A rajzás folyamatossága miatt további csőkárosítások várhatók, illetve az eddigi csőfuzáriózis tünetek is erősödni fognak, mert a napokban lehullott csapadék kedvez a fertőzés terjedésének.

Dominál a az alternáriás fertőzöttség

A napraforgó területek aratása mellett, a jobb vízgazdálkodású táblákon is közvetlenül érés előtt állnak a növények. Alacsony a kórokozó fertőzöttség a dunántúli, üdébb területeken elsősorban az alternáriás fertőzöttség dominál, addig a kimondottan aszályos régiókban nagy táblafoltokban a makrofominás fertőzés tünetei figyelhetők meg. Az elkövetkező időszakban már nem fog alapvetően változni a növényegészségügyi helyzet, hacsak nem változik tartósan csapadékosabbra az időjárás, akkor a környezeti feltételek elősegíthetik a szürkepenészes tányérrothadás felszaporodását.

Augusztus második dekádjában több termelő elvetette az őszi káposztarepcét. A vetés csontszáraz talajba történt, ami jelentős kockázattal járt, azonban a megérkezett csapadék elegendő lesz a magvak kikeléséhez. A növények további fejlődéséhez azonban további nedvesség szükséges, máskülönben megakad a növekedés. A nedvesség csökkentette a földi-és keresztesvirágú bolhák nyáron tapasztalt invázióját, de kiemelten figyelni kell a kártevő megjelenését, mert a szikleveles repce fokozottan érzékeny a kártevő támadására. Már a keléssel egyidőben helyezzük ki a sárgatálakat és a ragacsos fogólapokat a táblaszegélyekbe, mert a bolhák jelenleg a füves táblaszéleken tartózkodnak, keléskor innen vonulnak be a vetések szegélyeibe. Egyúttal ellenőrizzük a környező ruderális területeket és az árokpartokat, hogy mekkora a mezei pocok populáció, mert innen várható elsősorban a kártevő betelepedése a repcébe.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Szüret utáni lombvédelem

2024. július 16. 15:10

A nyári forróság visszafogta a levélnedvességet és a mérsékeltebb hőmérsékletet igénylő gombák terjedését, pl. a varasodásét. Úgy tűnik, hogy a lisztharmat kevésbé sínylette meg a kánikulát, hasonlóan a molyokhoz és főleg a „mindent kibíró” poloskákhoz.

Miyen permetszereket használjunk a házikertben?

2020. május 7. 08:57

Abban kérek segítséget, hogy a cseresznye, barack, szilva, alma, birsalma fákhoz és a szőlőhöz milyen permetszer ajánlott kukacosság, gomba, kártevők ellen? Előre is köszönöm!

Burgonyabogár-gyűjtő gép

2021. augusztus 23. 11:37

A bogárgyűjtő eszköz a traktor homlokfüggesztő berendezésén helyezkedik el és négy bakhát szélességben dolgozik 3-5 km/h sebességgel haladva.

Mikrobiológiával a talajgombák ellen

2023. május 17. 08:34

A gondosan dédelgetett növényeinket számos környezeti veszély fenyegeti. A talajainkban felszaporodott kórokozók egyre nagyobb gondot jelentenek a növénytermesztésben, mert az állományok gyors leromlásához, akár a teljes pusztulásukhoz is vezethetnek.