Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az eső növelte a varasodás fertőzés esélyét

Agrofórum Online

Az augusztus második dekádjában érkezett csapadékzóna hatására kisebb-nagyobb mennyiségű esőt kapott az ország. A kapott égi áldás életmentő hatása elsősorban az ország középső és keleti részén érződött, a nyugati, kevésbé aszályos tájegységekben pedig emelte a talajok nedvességtartalmát. A nappali maximum hőmérsékletek kissé visszaestek, általában 30-35 C0 körüli értékre, éjszakánként pedig 20 foknál nem volt magasabb a levegő hőmérséklete. A lehullott nedvesség hatására emelkedett a relatív páratartalom és a nedvességborítás időtartama.

Az almamoly második nemzedékének rajzása a keleti országrész almásaiban megállt, de a fertőzött gyümölcsök aránya így is magas, helyenként eléri a 20 %-os értéket is. Levéltetűvel fertőzött hajtásvégeket mintegy 30 %-os nagyságban észlelhetünk. Más, almában károsító rovarkártevő rajzása jelenleg szünetel. Az eső növelte a varasodás fertőzés esélyét, most a betegebb gyümölcsösökben 15 % a fertőzött termés aránya. A lisztharmatos hajtásvégek aránya helyenként a 40 %-ot is eléri. A gyümölcsök elérték a 90 %-os termésméretet, a kalcium pótlást még célszerű folytatni, valamint gondoskodni kell a tárolási betegségek elleni megelőző védelemről. Gyümölcsfa takácsatkákat a leveleket 5 %-án figyelhetünk meg, hamarosan megkezdődik az áttelelő tojások lerakásának az ideje.

A csonthéjas növények lombozatát elsősorban a blumeriellás levélfoltosság károsítja, de az esők hatására ismét erősödik a sztigminás levéllikasztó betegség fertőzés. Mindkét betegség hatására, együttesen az aszállyal tovább tart az erőteljes lombhullás, így a jövő évi termésdifferenciálódást negatív irányban befolyásolhatják. Az érés felgyorsulása és a rágókártevők, gyümölcsmolyok miatt sok a sebzett termés, a szürkepenészes termésrothadás és a monília pedig azonnal megfertőzi a gyümölcsöt.

Takácsatka gyümölcsfán

A nyugati dióburok fúrólégy ingadozó mértékben, de folyamatosan rajzik, de még kevés a terméseken a szemmel is látható fertőzés. A lehullott csapadék nyomán a rajzás erősödése várható.

A szőlő ültetvények érése a korábban megszokottnál előbbre tolódott, így már több fajta szürete is megkezdődött. Az esők miatt megnőtt a szürkepenészes rothadás fertőzés veszélye, az elvékonyodott bogyókon. A hónaljhajtásokon kezdeti peronoszpóra tünetek jelentek meg, de még enyhe mértékben.

A foltosszárnyú muslica most elsősorban a szedret és az érő bodza termésén figyelhető meg.

A zöld vándorpoloska lárvák erőteljes szaporodása figyelhető meg a zöldség-és gyümölcs kultúrákban, sok a károsodott paradicsom, paprika, padlizsán és uborka.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Új dimenziót nyit a Hardi MEGA: innováció és hatékonyság a gazdálkodók számára

2024. március 7. 05:40

A rohanó gazdálkodási világban a MEGA nem csupán egy függesztett permetezőgép, hanem egy hatékonysági és precizitási forradalom. A tervezésnél mind az esztétikai, mind a funkcionalitási szempontok kiemelt figyelmet kaptak, így lehetővé téve a gyorsabb permetezést és nagyobb kapacitást.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 19. 06:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni

Szélesatka – Polyphagotarsonemus latus

2019. január 19. 07:36

Egy 2014-ben tapasztalt méhpusztulás után az elhullott rovarok testéből acetamiprid és tebukonazol hatóanyag-maradék volt kimutatható. Ennek alapján merült fel a gyanú, hogy e két, méhekre nem veszélyes hatóanyag együttes kijuttatása okozhatta a pusztulást. A cikk szerzője arra volt kiváncsi, hogy a rovarölő acetamiprid és a gombaölő tebukonazol együttes kijuttatása okoz-e mortalitást, és ha igen, akkor annak mértéke mekkora a házi méhen.