21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Szakcikkek

Napraforgó-peronoszpóra. Miért most?

Agrofórum Online

A fenti cím első részét olvasva sokaknak juthat az eszébe a kérdés, miért éppen most, a vegetációs időszak végén beszéljünk egy gombabetegségről? Praktikus okok állnak a háttérben.

A napraforgó-peronoszpóra jól ismert betegsége a napraforgónak. Már egészen korán, a néhány leveles állományokban találkozhatunk szembeötlő, mással össze nem keverhető tüneteivel. A növény torzult növekedése (1. kép), az egészséges növényekétől elmaradó magassága, a leveleken mutatkozó, az erek mentén futó kivilágosodó levélrészek (2. kép) az elsődleges fertőzésre utalnak, amely a csírázástól kezdve a négy leveles állapotig történhet meg. Később a levelek fonáki részén fehér bevonat (3. kép) jelenik meg, amelyet a kórokozó terjedését segítő szaporítóképletek alkotnak. A vegetáció későbbi részében másodlagos fertőzés is történhet, azonban annak jelentősége elmarad az elsődleges fertőzéshez képest.

1. kép – Primer fertőzés tüneteit mutató napraforgó (2022. május 30.).
2. kép – Jellegzetes peronoszpórás tünetek a levélen (2022. május 30.).

A kórokozó gazdasági jelentőségét az adja, hogy a fertőzött növényeken képződő tányérok többnyire sterilek, kaszatot nem nevelnek, így már néhány százalékos fertőzés mellett is mérhető terméskiesést okoz.

A napraforgó-peronoszpóra elleni védekezés nem a szántóföldi növényvédelem dolga, az állomány -általánosságban alkalmazott- gombaölő készítményekkel történő kezelése nem rendelkezik kellő hatékonysággal. Bár a megfelelő vetésváltás, a gyommentes körülmények biztosítása jelent némi segítséget, azonban védelmet kizárólag a fajtanemesítés során kialakított rezisztencia nyújt, együttesen a vetőmag – a kórokozóval szemben hatékony hatóanyaggal történő – csávázásával.

3. kép – Peronoszpórafertőzésre utaló tünet a levélfonákon (2022. május 30.).

A rövid összefoglaló után nézzük, mit tehetünk azért, hogy ne legyünk elszenvedői a napraforgó-peronoszpóra károkozásának? Ismerjük fel a beteg növényeket! Ez viszonylag egyszerű, azt akár a tenyészidőszak egészében is nagy biztonsággal tehetjük meg. Biztos támpont az alacsony növénymagasság, valamint a levelek jellegzetesen sűrű állása (4. kép). Hasonlóan jellegzetes tünet a felső, „szemafor” állású tányér (5. kép). A megbetegített növények nem minden esetben képeznek tányért, de ha mégis, az ezt a jellegzetes tünetet fogja mutatni. A mostani évjáratban egyes hibrideknél tapasztalhatunk hasonló, felső állású, kevéssé bókoló tányérállást (6. kép), amely inkább a környezeti körülmények miatt alakult ki, mintsem peronoszpórafertőzés miatt. Ezért az előbbiekben leírt tünetek összességét keressük.

4. kép – Fertőzött, növekedésében elmaradt tő (2022. augusztus 19.).
5. kép – A felső állású tányér a peronoszpórafertőzés jellegzetes tünete (2022. augusztus 19.).

Az elmúlt két évjárat gyökeresen eltérő tavaszi körülményeket hozott, míg az idei évet az ország jelentős részén már kora tavasztól szélsőséges vízhiány jellemezte, addig az előző év májusa hűvös és csapadékos volt. Mindezek ellenére mindkét évre jellemző volt a napraforgó-peronoszpóra korai fertőzése, amely egyes területeken akár jelentős mértéket is elérhetett. Ha az okokat keressük, az első kérdés, hogy vajon a termesztésben lévő hibridek mindegyike rendelkezik-e rezisztenciával a kórokozó hazánkban jelen lévő összes változatával (rasszal) szemben? De, ugyanígy kérdés lehet, hogy az alkalmazott csávázó hatóanyag vajon kellően hatékony-e még a kórokozóval szemben? Mindezeken túl sajnos nem zárhatók ki a vetőmag előállítása során elkövetett esetleges hibák sem. Ezért a legegyszerűbb „védekezés” részünkről, ha figyeljük az elvetett hibrideket és igyekszünk felmérni azokban a peronoszpórás növények arányát. Amennyiben több évben is magasabb fertőzést tapasztalunk egy adott hibridnél, akkor óvatosságból jobb, ha eltekintünk annak termesztésétől.

6. kép – Egyes hibridek idei évre jellemző rendellenes tányérállása (2022. augusztus 15.).

Most érkeztünk el oda, hogy megválaszoljam a „miért most” kérdését. A napraforgóállományokban az év során történtek felmérése egyáltalán nem egyszerű feladat, a napraforgótáblákat átjárni a nagy és erős növényállomány miatt többnyire igencsak nehéz. Azonban az azokban végzett gépi munkák mégis lehetőséget teremtenek arra, hogy kialakulhasson bennünk egy kép az állományunk fertőzésének mértékéről. A közelgő betakarításkor, a kombájn fülkéjéből erre jó alkalmunk adódik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A sárga szilvák királynője: a mirabelle varázsa

2025. július 10. 14:10

Apró, aranysárga gyümölcs nagy értékkel – a mirabelle szilva nemcsak finom, de piaci szempontból is figyelemre méltó fajta.

Paradicsom a tányéron: ízek színek szerint

2025. július 10. 13:10

A paradicsom nem csak piros lehet! A különböző színű fajták nemcsak látványban térnek el, hanem ízben, beltartalomban és felhasználásban is.

Intelligens technológia, elsőosztályú precizitással – John Deere R900-as permetezőcsalád

2025. július 10. 11:10

A John Deere vontatott permetezőinek palettáján a „legek” megtestesítői a 900-as család R-es felszereltségű modelljei.

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

2025. július 9. 16:10

A talaj nem igényel állandó műtrágyázást. Okos tápanyag-utánpótlással egyszerre lehet kertje szép és a környezet is hálás érte.

Vihar utáni károk enyhítése a veteményben

2021. július 14. 05:48

Minden kerttulajdonosnak nagy nehézség, amikor egy viharos idő után kármentenie kell a kiskertben. Hogy mit lehet tenni és mivel segíthetjük növényeink regenerálódását, erről kérdeztük Varga Szabolcs agrármérnököt, növényvédelmi szakmérnököt, akinek bevett gyakorlata van már saját gazdaságában, szabadföldön a problémák megoldására.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

AMAZONE - AGRITECHNICA Innovations 2022 - II. rész

2021. október 24. 05:36

Az Amazone Group közelmúltban tartott igen gazdag virtuális bemutatójának második fejezetében folytatjuk az újdonságok ismertetését.

Jelentősen felerősödött a bagolylepke fajok aktivitása

2019. szeptember 3. 08:32

A bagolylepke fajok aktivitása nemcsak szántóföldön, de a szabadföldi zöldségkultúrákban is gondot okozhat. A csapdák napi 10-20-as egyedszámban fogják a káposzta, a C-betűs, a gamma, a felkiáltójeles, a vetési és a gyapottok bagolylepkéket.