Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: már károsít a káposztalégy, rajzik a repcedarázs

Agrofórum Online

A szeptember első felére kialakult időjárás kedvez a most aktuális mezőgazdasági munkáknak. Azok a gazdálkodók, akik már az előző hónapban elvetették az őszi káposztarepcét, szerencséjük volt, mert a megérkezett csapadék elősegítette a vetések kelését. A többség inkább az esők után, nyirkosabb magágyba vetett, de a keléshez így is van elegendő nedvesség a talajban.

A nyár folyamán kialakult, hihetetlen nagyságú földi- és keresztesvirágú bolha inváziója napjainkra engedett szorításából, így most kisebbnek tűnik a bolhaveszély. Ha ismét szárazabbra fordulna az időjárás, akkor a károsítás veszélye újból megnövekszik. A fiatal növényeket a bolhák mellett már látogatják a gyökérzetet károsító káposztalégy-fajok, illetve a repcedarázs-imágók rajzása is megkezdődött.

Repcedarázs-imágó

Az említett fajok eddig elsősorban az árvakeléseken vészelték át a számukra is kritikus időszakot, de a tarlók csökkenésével a friss vetéseket veszik célba. Ugyanakkor még néhány bagolylepkefaj (gyapottok, gamma, vetési) is rajzik, így a peterakáshoz ideális környezet a kelő repce. A sok potenciális kártevő miatt indokolt a vetések gyakori szemléje, mert ebben a korban még fokozottan érzékenyek a növények bármiféle károsításra.

Az intenzíven zöldellő kalászos gabonatarlókon most gyors szaporodás figyelhető meg a gabona- és más fűféléken szívogató levéltetvek és kabócák körében. Ezek a fajok szinte mindegyike vírusvektor, ezért az őszi kalászos gabonavetések kikelése előtt fontos a vírusvektor kártevők gyérítése. Az utóbbi években elterjedt gyakorlattá vált a korábbi kalászos gabonavetés, így a vírusvektorok betelepülése fokozott veszélyt jelent a növények számára.

Az évelő pillangós területeken és a ruderális helyeken, árokpartokon megkezdődött a mezei pocok kolóniák enyhe szaporodása. Az őszi vetésekbe történő bevándorlás kezdete előtt fontos az említett területek ellenőrzése, a későbbi károk megelőzése érdekében.

Mezei pocok járata búzatarlón

A napraforgó betakarítása folyamatosan halad, vele párhuzamosan végzik a szárzúzózást. A nagyon szerény termést az idén csupán az extrém időjárás veszélyeztette, a kórokozók és kártevők nem okoztak említhető nagyságú károkat.

Szintén folyik a kukorica aratása is. Az amerikai kukoricabogár már elvonult a területekről, a kukoricamoly rajzása is megállt, és a gyapottok-bagolylepke sem repül. A hernyók károsítását már inkább a zöldségféléken (zöldbab, paradicsom, paprika) figyelhetjük meg, a kártételük ezeken a növényfajokon jelenleg is igen intenzív.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

A mezei pocok egyedsűrűsége gyümölcsösökben is elérheti a kritikus szintet

2019. október 23. 09:35

A mezei pocok egyedsűrűsége néhány térségben nemcsak szántóföldön, hanem gyümölcsösökben is elérte a kritikus szintet, főként, ahol a sorközök füvesítve vannak.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Varasodás, tűzelhalás ellen kell védeni az almát, a körtét

2021. április 28. 12:14

Április utolsó napjai meghozták a tavaszi időt. A nagyon várt változást a több hullámban a mediterrán térségből érkező, meleg légtömegek idézték elő. Az elvirágzott gyümölcsösökben folyik a fagykárok okozta terméskiesés felmérése. Most még a kajsziról és az őszibarackról mondható el, hogy országszerte jelentős a kár.

Tetemes a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. szeptember 24. 09:03

A tartós szárazság felgyorsította a kukorica érési folyamatait, így a korai érésű hibridek aratása is megkezdődhet.