Két évtized után újra hazánkban ülésezett a CLIMMAR, az Európai Mezőgép Forgalmazók Szövetsége. A budapesti rendezvényre 15 országból 43 szakember regisztrálta magát.
A rendezvényen mutatták be a szervezet új arculatát, ami egyben az új célok megfogalmazásával is járt. Erre azért volt szükség, mert a COVID alaposan átrendezte a mezőgéppiacot, és az energiaválság várható hatásainak is elébe szeretnének menni.
A tagországok rövid beszámolóiból is kitűnt, hogy mindenkire hatással vannak az energiaárak, a klímaváltozás, a pandémia, az infláció, az orosz-ukrán háború okozta problémák. A belgák, a dánok és a luxemburgiak egyaránt az állattartás nehéz helyzetére, a kormányok szigorú nitrogénpolitikájára hívták fel a figyelmet, ami ellen a helyi gazdák megmozdulásokkal tiltakoznak.
A magas árak a szállítási nehézségek mindenhol jelentkeznek, ennek ellenére, az értékesített gépek számának emelkedéséről, összességében sikeres idei évről beszéltek a résztvevők.
A találkozón részt vett és felszólalt Feldman Zsolt az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.
Hangsúlyozta, hogy „Magyarország Kormánya elkötelezett abban, hogy a hazai agráriumot a 21. századi technológiai és fenntarthatósági kihívásokhoz igazítsa”.
Kiemelte, hogy a szervező MEGFOSZ (Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége) és a kormány között szoros szakmai partnerség működik, hiszen az európai és a hazai agrárium akkor tud erősebbé válni, ha a kormányzat, a gazdálkodók és a mezőgazdaság ipari-szolgáltatási háttere képes közösen gondolkodni és együttműködni.
A MEGFOSZ hazánkban az edukáció kérdéskörében is példamutató tevékenységet folytat, hiszen a fiatalok számára a „Legyél Te is agrárgépész!” programon keresztül népszerűsíti az agrárgépész szakmát, és növeli a nem egyszerű munkaerőpiaci körülmények között a hivatás presztízsét.
Feldman Zsolt hozzátette, hogy az agrárium eredményességéhez szakmai oldalról nagy szükség van a mezőgazdasághoz kapcsolódó gépi szolgáltatások, illetve gépforgalmazás magas színvonalára is. Az Agrárminisztérium a 2023-ban induló új agrártámogatási ciklusban is erős hangsúlyt fektet a technológiai megújulásra és a digitalizációra – folytatva a 2021-ben indult nagyszabású mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházási programot, amelynek köszönhetőn az elmúlt években a hazai mezőgazdasági géppiac folyamatos és dinamikus fejlődésen ment keresztül. Az európai és a hazai agráriumot érintő minden nehézség ellenére 2021-ben 800 millió euró értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket a magyarországi gazdálkodók. Ez a trend idén sem csökkent, hiszen 2022 első felében 400 millió eurót meghaladó értékesítés volt tapasztalható.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a precíziós gazdálkodás átállásának ösztönzése érdekében elindított program környezeti és gazdasági szempontból is komoly mérföldkő a hazai agrárium életében.
Kiemelte: a versenyképesség fenntartása, az élelmezés biztonsága és a környezeti fenntarthatóság érdekében a digitalizáció, a megfelelő gépesítés, a legkorszerűbb erő- és munkagépek, illetve a precíziós gazdálkodásra alkalmas eszközök használata alapkövetelménynek tekinthetők.
Az államtitkár rendkívüli fontosságúnak jelölte meg az európai élelmiszer-ellátási biztonságot és élelmiszer-szuverenitás kérdéskörét. A cél az, hogy az európai gazdaságot sújtó energiaválság és az elmúlt időszakban megszakadt ellátási, értékesítési láncok, valamint az ebből fakadó bizonytalanság mihamarabb eloszoljon a mezőgazdasági termelők számára is.
Győrffy Balázs a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke hozzászólásában a szakma népszerűsítésében a MEGFOSZ-szal közösen végzett munka fontosságát emelte ki. Ennek érdekében az elmúlt évben 23 – idén már 26 – helyszínen kampányolt a két szervezet. Egyre fontosabb az információk pontos és gyors eljuttatása a gazdákhoz, és ebben – jegyezte meg a NAK elnöke – a Mezőfalván több, mint 40 hektáron megrendezett NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-nak kiemelt szerepe van.
Harsányi Zsolt a MEGFOSZ elnöke szerint „Míg 25 éve a mechanikus gépek, napjainkban az elektronika viszi a prímet, a villáskulcsot használó szerelők lassan eltűnnek”. Hangsúlyozta, nem csupán a gépértékesítés a feladatuk, az csak a kezdet, majd belép a folyamatba az aftersale. Minden gép annyit ér, amekkora szervizháttér van mögötte. A MEGFOSZ elnöke megfogalmazta tapasztalatait, a mezőgazdasági gépek vizsgáztatása, forgalomba helyezése sokszor jár plusz költséggel, többlet idővel. Ezen változtatni kellene.
A MEGFOSZ több, mint 20 éve kapcsolódott be a CLIMMAR munkájába, aminek Harsányi Zsolt egymás után háromszor 3 évig volt alelnöke.
Forrás: Agrárminisztérium