Életmód, gasztronómia

Mire jó a banánhéj?

Agrofórum Online

A déligyümölcsök héjával kapcsolatban nincs egyetértés, komposztra való-e vagy sem. Így a banánhéjról is komoly viták szoktak a hobbikertész-csoportokban kialakulni.

De akkor mire jó a banánhéj? Mi legyen vele? Ha nem csak a kertben gondolkodunk, akkor a szépségápolásban is sokféle tippre lehet lelni a banánhéj kapcsán. Hogy ki melyiket próbálja ki, az már csak rajta múlik. Íme a lista a lehetőségekről!

A tippeknél azért inkább a vegyszermentes, biobanánhéjra szorítkoznék, mint a konvencionálisan termesztettre, bár nálam már a fogyasztása is erre irányul kizárólag.

A héj tele értékes mikrotápanyaggal

A héjban nagyon sok mikrotápanyag van és antioxidáns, és antibakteriális tulajdonságokkal bír a kutatások alapján. Így nem véletlen hát, hogy a házi szépségápolási praktikák is elkezdték felkapni.

Azért újfent szeretném megjegyezni, hogy kizárólag bio forrásból kísérletezzünk a bőrünkre kenni bármit, hiszen a héjon sok más egyéb szennyeződés, kezelőanyag lehet, ami talán a biobanánnál a leginkább minimális. A másik tényező, hogy ilyenkor nem a banán külső, sárga héjrészét használjuk, hanem a fehéres belsőt kikapargatva.

Fogfehérítés banánhéjjal?

A banánban olyan anyagok vannak, melyek többek között olyan enyhe savak, amik fehérítő hatással is bírnak. Így sokfelé javasolják fogápolásnál a fogfehérítésre. Hogy ez gyakorlatban mennyire válik be, jó kérdés, illetve az is, hogy vajon ehhez mennyi banánt kell elfogyasztani vagy fogunk felületére dörgölni.

A leírások alapján az enyhe elszíneződéseket képes eltávolítani a banános fogmosás.

Ha lehet ne dobjuk a kukába, mert a banánhéjban nagyon sok lehetőség rejlik!

Bőrpuhító hatású a banán?

A banánban található antioxidánsok, savak és enzimek miatt a banánból készíthető bőrpuhító keverék is a szépségguruk szerint. A héj belsejében maradt fehér réteget kaparjuk le, keverjük el pépesre és kenjük be vele a kiszáradt bőrt – írj a legtöbb tanács.

Az extrém ajánlásokban még arról is beszámolnak, hogy bőrkeményedést lehet vele felpuhítani. Kinek van kedve kipróbálni?

Arcpakolás ötletek banánnal

Vállalkozó kedvűeknek jó recepteket is lehet találni banános arcpakolásra. A banánban található vitaminok miatt lett felkapott házi alapanyag az otthoni kencékben. Hogy mennyire igaz az, hogy felvehetjük a harcot az öregedés ellen, hogy mennyire van ránctalanító hatása a banánhéjas arcpakolásnak, vagy mennyire jó pattanásokra, jó kérdés. Mindenesetre a lehetőség igen széles skálán mozog, ha a banánhéjat a szépségápolásban is kipróbálnánk, mielőtt a komposztba tesszük.

A banán egyébkén rengeteg káliumot tartalmaz, amire az emberi szervezetnek is szüksége van.

Mire jó a banánhéj a kertben?

A lista itt is hosszú, a legextrémebb megoldásoktól az egészen észszerűkig. Kipróbálhatjuk a banánhéjjal kifényesíteni a szobanövényeink leveleit, de levéltetvek ellen is apróra vágva felhasználhatjuk, hogy a virágcserepek földjének tetejére szórjuk. Ez utóbbit azzal magyarázzák, hogy a banánhéj bomlásakor olyan gázok keletkeznek, melyeket a levéltetvek és más kártevők nem tudnak elviselni. Itt is a puding próbája az evés, számoljanak be róla, ha sikeres megoldásnak bizonyult!

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Primulát kaptam, mit kezdjek vele?

2022. április 19. 07:36

Mit érdemes tudni a primula tartásáról? Kiültethető a kertbe?

Meghálálják a növények a konyhai hulladékból nyert tápanyagokat

2024. április 4. 14:40

Kávézaccból vagy használt teafűből nitrogén, kálium és foszfor, tojáshéjból kalcium… A szerves hulladék akár közvetlen tápanyagpótlásra is alkalmas.

Miért fontos a kálium és a magnézium esetében a harmonikus tápanyagellátás?

2018. október 5. 06:01

A harmonikus tápanyagellátás fogalmán azt értjük, hogy a termesztett növény számára olyan mennyiségben és arányban biztosítjuk a létfontosságú tápelemeket.

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.