Zöldség

Téli paradicsom- és paprika-palántanevelésekor tapasztalható, tápanyagellátással kapcsolatos gyakoribb hibák II.

Agrofórum Online

A jó minőségű palánta alapvető feltétele a sikeres termesztésnek, különösen korai zöldséghajtatásban, ahol a nagy termesztési érték miatt csak a tökéletes minőségű, egészséges, kiváló kondíciójú növények jöhetnek számításba, amit csak szakszerű tápanyagellátás mellett lehet megnevelni.

A zöldségnövények palántanevelési módja, így a tápanyagellátás is sokat fejlődött az elmúlt évtizedekben, számos új technológiai elem került bevezetésre, nemcsak a nagyüzemekben, de még a kisebb palántanevelőkben is. Ennek ellenére a palántanevelés idején gyakran tapasztalhatók hibák, tévedések, amelyek ismertetését már az előző cikkünkben elkezdtük, most a csírázást követő időszakban tapasztalható hibák felsorolásával folytatjuk.

Szikleveles fejlettségtől a lomblevelek megjelenéséig

Az elvetett mag a csírázás előtt nem érzékeny a közeg kiszáradásra, illetve az oxigénhiányra, szemben a fiatal csíranövénnyel, amelyet egyetlen rövid, átmeneti kiszáradás is rögtön visszavet. Növényvédelmi okok miatt (pl. palántadőlés betegség), és a megnyúlás megakadályozása céljából, ebben a fejlettségi stádiumban kevesebbet kell (szabad) öntözni, valamivel „szárazabban” kell tartani a növényeket, mint csírázáskor. Ilyen vonatkozásban a csíra megjelenésétől a sziklevelek kifejlődéséig terjedő idő nagyon kritikus szakasza a palántanevelésnek, nagy figyelmet kell fordítani a szaporítóföld egyenletes nedvességtartalmára és a mérsékelt, visszafogott öntözésre (1-2. kép)!

1-2. kép: A még fejletlen gyökérzet miatt csak folyamatos, de kisadagú öntözéssel lehet a tápkockaföldet megfelelő nedvességen tartani, ami különösen nagy szaktudást és tapasztalatot igényel a tálcás palántanevelésben

A sziklevelek megjelenésétől már kezdhetjük a növényeket tápoldattal kezelni. Bár a paprika és a paradicsom tápanyagigénye sok vonatkozásba eltér, de általánosságban elmondható, hogy palántakorban mindkettőnek elsősorban nitrogénre és könnyen felvehető formában lévő foszforra van szüksége. Tapasztalatok szerint egyes termesztőknél a foszfor – a többi tápanyaghoz képest – a szükségesnél kisebb mennyiségben, illetve arányban kerül kijuttatásra. Hiánytünete kevésbé feltűnő a növényen, mint a nitrogéné, ebből adódóan szimptómáit (alsó levelek fonáki oldalán előbb haragos zöld, majd később vöröses barna elszíneződés, ami súlyos esetben a levél színén is megmutatkozik) sokszor már későn ismerik fel. A foszfornak a gyökérképződésre, a virágszövetek differenciálódására, de később magára a virágzásra és a terméskötődésre is döntő hatása van. A kiültetett palánta – ha nincs kellő mértékben „feltöltve” – utólag már nehezen kezelhető, mivel a foszfor erősen kötődik a talaj felületéhez, lassan mozog, később adott trágya gyógyító hatása lassan érvényesül.

Lomblevelek megjelenésétől az értékesítésig (kiültetésig)

Szükséges-e lombtrágyázni a palántákat? – a kérdés a bór és a magnézium kapcsán szokott felvetődni. A bór a virágzást, a termések kötődését segíti, a magnézium a zöld részek, a lombozat fejlődésére van elsősorban kedvező hatással. A komplex, tápoldatozó műtrágyák mind a két elemet tartalmazzák, ebből adódóan ilyen műtrágyakészítmények esetén a bór és a magnézium külön lombtrágyázása nem indokolt, hacsak nem valami egyéb (környezeti tényező) miatt a felvételük gátolt (pl. a közeg magas mésztartalma). A bórtrágyázással kapcsolatosan tudni kell, hogy a bór könnyen túladagolható, mérgezést idézhet elő. Néhány növény esetében (ilyen a paprika is) meglehetősen kevés a különbség a még kedvező és a mérgező adag között.

Vannak növényi tápelemek, amelyek megfelelő fényviszonyok mellett nem, de télen, fényhiányos körülmények között toxikus hatásúak lehetnek. Ilyen a klór, ami származhat fertőtlenített vezetékes vízből, de műtrágyából is. A növények számára a klór esszenciális elemnek tekinthető, hiszen ozmotikusan aktív anyagként – főleg nyáron – fontos szerepet játszik az ozmoregulációban és a turgor szabályozásában. Esszenciális volta ellenére, a gyakorlatban inkább káros hatásai miatt esik szó róla, a palánták télen fokozottan érzékenyek rá. Amennyiben a víz klorid tartalma 100 mg/l-nél magasabb, palánták öntözésére ne használjuk. Ugyan ez vonatkozik a klórt is tartalmazó kálium és komplex műtrágyákra.

Öntözéshez használt víz, illetve a tápoldat hőmérséklete megközelítőleg azonos legyen a légtér hőmérsékletével (kb. 20-22 °C). A hideg víz stressz hatást okozhat, nagymértékben visszaveti a növényeket, aminek jól látható tünetei: a levél színe irányába történő levélpödrődés, az érzékenyebb paprikánál a fejlődés és növekedés leállása, a hajszálgyökerek részleges pusztulása. A meleg, 25-260C-os, vagy annál magasabb hőmérsékletű oldatok szintén veszélyt jelenthetnek, ezekből egyes nitrogénvegyületek gáz formában felszabadulnak és perzselhetnek. Ennek veszélye különösen nagy télen, a rosszabb fényviszonyok között fejlődő, lazább szövetű növényre, palántára.

3. kép: Magas koncentrációjú tápoldat perzselése paprikalevélen

A tápoldat magas koncentrációja gyakran okoz perzselést a palánták levelén (3. kép), de veszélyes az ilyen korban különösen érzékeny gyökérzetre is. Lehet jól bevált, saját összeállítású receptek alapján is tápoldatot készíteni, de célszerűbb valamilyen jól oldódó, magas foszfortartalmú komplex műtrágya választani, és annak 0,1-0,2%-os oldatát használni. Télen a megnyúlás ellensúlyozására töményebbet (0,2%), nyáron hígabbat (0,1%) oldatot célszerű adni. A paprika valamivel érzékenyebb a tápoldat töménységére, a tápkocka (cserépföld) sótartalmára, mint a paradicsom!

Amikor a tápoldat töménységéről, azaz az oldatba vitt műtrágya mennyiségéről döntünk, ne feledkezzünk meg a víz minőségéről, mert előfordulhat, hogy magas nátriumtartalma (pl. nátrium-hidrokarbonát) miatt már az EC értéke eleve kritikus (2 EC feletti!). Az ilyen vizet nem szabad palántaneveléshez használni! A tápoldat EC értéke a paprika esetében a 2-2,2 EC-t, a kevésbé érzékeny paradicsomnál a 3-3,5 EC-t ne haladja meg.

A lassított és szabályozott tápanyag-leadású, előre bekevert műtrágyáknál előfordulhat, hogy a tápelemek oldódása nincs összhangban a palánta növekedésével, lassúbb a tápelemek talaj-oldatba kerülése. Ilyen esetben komplex tápoldatozás, vagy a növényvédő szerhez kevert műtrágyával történő lombtrágyázás sokat segíthet.  

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyugodtan a földben lehet hagyni télire ezeket a zöldségeket

2024. november 16. 14:10

Megfelelő takarással ezek a növények a talajban hagyva is frissek maradhatnak, így akár télen is folyamatosan fogyaszthatók.

A cékla helyes tárolása: így marad sokáig friss

2024. november 12. 16:10

Az optimális tároláshoz helyezzük a céklát fából készült ládákba, nedves homokkal vagy fűrészporral, ügyelve arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Egyéves vöröshagyma talaj- és tápanyagigénye, valamint trágyázása

2024. november 6. 09:40

A termesztés visszaesésének okait kutatva első helyen kell megemlíteni az öntözés hiányát, és az alacsony színvonalú tápanyagellátást.

Fejes saláta hajtatásakor nincs idő a tévedések korrigálására

2023. november 24. 13:10

A fejes salátának, mint a többi hidegtűrőnek nevezett zöldségféle (pl.: karalábé, fejes káposzta, kínai kel, hónapos retek, spenót) hajtatása kiszorult a korszerűbb, jól fűthető üvegházakból, fóliás hajtatóházakból és blokkok alól, termesztésük döntő mértékben a hideg vagy enyhén, 6-10 Δt°C hőlépcsővel rendelkező fóliasátrakba történik.

Az ország minden pontjára eljutnak az ÖMKi tájfajta paradicsompalántái

2023. május 4. 10:27

Már elérhetőek a Lidl Magyarország üzlethálózatában az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet magyar tájfajta, öko paradicsompalántái.

Szabadföldi zöldségtermesztés a hétvégi telkünkön talajtakarással

2018. április 25. 14:40

Községeink határában elterülő, családi tulajdonban lévő kisebb telkek sok lehetőséget rejtenek magukban. Többek között megteremhet rajta számos zöldség- és gyümölcsféle is a család szükségletének kielégítésére.

Hajtatott padlizsán palántanevelése

2020. február 18. 04:37

A padlizsán termesztésének egyik akadálya a környezettel szemben támasztott magas igénye. Ilyen tekintetben leginkább a paprikához hasonlít, de még annál is több meleget kíván.