Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Várhatóan nem bővül újabb kikötőkkel a ukrajnai gabonamegállapodás

Várhatóan nem bővül újabb kikötőkkel a ukrajnai gabonamegállapodás

Agrofórum Online

Martin Griffiths, az ENSZ segélyszervezeti vezetője azt mondta: nem valószínű, hogy a fekete-tengeri gabonával kapcsolatos megállapodást a közeljövőben kiterjesztik több ukrán kikötőre, vagy csökkentik az ellenőrzési időt.

Kijev a Moszkvával kötött megállapodás kibővítését szorgalmazta. Az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött alku lehetővé teszi Ukrajnának, a világ legnagyobb gabonaexportőrének, hogy Oroszország inváziója ellenére élelmiszereket szállítson három fekete-tengeri kikötőjéből.

„Nem látom, hogy ez a kibővítés a következő időszakban megtörténjen”

– mondta az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettese és vészhelyzeti segélyezési koordinátor a Reuters hírügynökségnek adott interjújában az ukrán fővárosban.

„Szerintem nagyon jó lenne, ha bővíthető lenne a megállapodás és minél több gabona kerülne ki a világpiacra. Ez jó lenne a mi szemszögünkből, a világ szemszögéből nézve. De ezt nem tartom azonnal valószínűnek”

– tette hozzá.

Griffith a héten Ukrajnába utazott kollégáival, meglátogatták Mikolajiv déli városait és a közelmúltban felszabadított Herszont, miközben Ukrajna a kritikus infrastruktúrát ért orosz légicsapások miatti téli áramkimaradásokkal küzd.

A tisztviselő korábban közölte, felülvizsgálják a humanitárius segélyprogramot, november 30-án pedig azt hangoztatta, hogy a megállapodás „közel” áll az orosz ammóniaexport Ukrajnán keresztül történő újraindításához.

A műtrágya előállításához használt ammóniát egy meglévő vezetéken keresztül tudják a Fekete-tengerhez szivattyúzni. A vezetéken a szállításokat leállították, amikor Oroszország idén megtámadta azt.

Csütörtökön Griffiths azt mondta, hogy a megállapodáson még dolgoznak, és nem tudja, hogy ez mikor fog megvalósulni.

„Továbbra is az a célunk, hogy létrejöjjön, hiszen a műtrágya világpiacra jutása jelenleg szinte fontosabb, mint a gabona a globális déli országokba irányuló exportja”

– mondta.

Az orosz és az ukrán tárgyaló felek megvitatták annak lehetőségét, hogy összekapcsolják az ammóniaexport újraindításával azt a fogolycserét, amely mindkét oldalon nagyszámú foglyot szabadítana fel.

Rebeca Grynspan, az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának főtitkára optimizmusának adott hangot afelől, hogy áttörés lesz a tárgyalásokon.

Griffiths hangsúlyozta, hogy a nemzetközi humanitárius segélyszervezetek alig 14 millió emberhez jutottak el segítséggel a háború kezdete óta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Az ukrán betakarítás 46,7 millió tonnánál tart

2023. október 7. 16:10

Ukrajna, a világ legnagyobb gabonatermelője eddig 46,7 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarított be a 2023-as évben – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.

Az ukrán gabonaexport létfontosságú dunai útvonalát veszélyeztetik orosz támadások

2023. július 26. 08:10

A Duna nélkül az exporthelyzet kritikussá válik. Csak szárazföldi útvonalakon csak nagyon kis mennyiség szállítható.

Újra önálló mezőgazdasági minisztériuma lesz Ukrajnának

2020. december 17. 06:33

Ukrajna, a mezőgazdasági termékek egyik vezető termelője és exportőre, önálló kormányzati egységként újjáalakítja mezőgazdasági minisztériumát.

Drágult az ukrán málna

2019. július 3. 16:33

Az ukrajnai termelők nem sietnek a megállapodással, mivel legtöbbjük inkább nem szedi le a gyümölcsöt, minthogy áron alul adják el.