Életmód, gasztronómia

Így készül a gyógynövényes füstölő házilag

Agrofórum Online

Mindig is érdekeltek a természetes megoldások és a füstölők terén is azt vettem észre, hogy viszonylag ritkán lehet kapni teljesen tiszta alapanyagból készültet. Nekiálltam hát házilag füstölőt készíteni, méghozzá gyógynövényekből!

A térillatosításra használt füstölők nagy százaléka Távol-Keletről származik és mindenféle káros ragasztóanyagokkal rögzítik a pálcára a sokszor kiismerhetetlen porított anyagokat, melyek füstölőként kaphatók. Ezeknek az egészségre gyakorolt hatásai mindig bizonytalanok, főleg, ha még ellenőrizetlen helyről is vesszük őket.

Így gondoltam egyet, és motivációt gyűjtöttem gyógynövényes oldalakról, hogyan lehetne egészségesebb, vagy kevésbé káros gyógynövényes füstölőket készíteni.

Mi szükséges a füstölő házilag történő elkészítéséhez?

Ah ázi készítésű füstölőhöz valódi gyógy- és aromanövények kellenek hozzá, tehát szedtem egy csomó rozmaringot, zsályát, mentát és más aromanövényeket.

Lassan és sötétben szárítottam a leveleket, hajtásokat, hogy a szín és aroma a lehető legjobban megmaradjon, majd óvatosan a háromnegyedében száraz leveleket összekötöztem, tisztán éghető, ragasztómentes spárgával rögzítettem egymáshoz.

Ugyanígy kipróbáltam sima cérnával is, tökéletesen működött.

Füstölő házilag
A háromnegyedében száraz leveleket összekötözhetjük például tisztán éghető spárgával vagy cérnával (fotó: Pexels)

Hogyan működik füstöléskor?

A házi készítésű füstölőket minden leírás alapján teljesen másképp kell meggyújtani és másképp is kell elfüstölni, mert nincs semmi, ami megtartaná a “lábán” a kompozíciót.

Ehhez egy nagy, lapos tálkát érdemes használni, mert így a leeső, hamuvá vált növényi részek sem az asztallapra esnek. A gyulladásveszélyre ugyanúgy oda kell figyelni, mint a pálcás változatoknál.

Elég csak a teljesen kiszáradt levélköteget meggyújtani, majd elfújni, hogy csak füstölögjön, és meglepően jól működik.

Mivel sokkal erőteljesebb illata lesz, mint a bolti füstölőknek, így egy kis köteg sokkal tovább elegendő és természetesebb illatot ad majd.

Milyen növényekből készülhet?

Az alapot zsályából, rozmaringból, mentából és kakukkfűből készítettem, de kipróbáltam rózsaszirmokkal, mentavirágokkal, de még szárított narancskarikákkal is.

Az illatok messze nem olyan intenzívek, legalábbis nem abban a természetellenes formában, mintha bolti pálcás füstölővel dolgoznánk. Inkább természetes hatást keltő, és mégis illatos a végeredmény.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Matcha-hiány: a kereslet meghaladja a kínálatot

2025. május 22. 08:10

Japánban globális keresletnövekedés okoz matcha-hiányt, miközben a termelés bővítése komoly akadályokba ütközik.

Allergia megelőzése avokádóval – tudományos áttörés?

2025. május 18. 16:10

Egy finn kutatás szerint a terhesség alatti avokádófogyasztás jelentősen csökkentheti a csecsemők ételallergiájának kockázatát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Immunerősítő gyógynövények

2023. március 12. 09:34

Tudja, hogy melyek azok az immunerősítő gyógynövények, amelyek segíthetnek a megfázásos tünetek és az influenzás megbetegedések leküzdésében?

Szívgyógyszer sem lenne nélkülük - a gyógynövények reneszánsza

2020. január 12. 08:21

A hazai fogyasztók továbbra is a kamillavirágot, a bodza- és hársfavirágot, valamint a csipkebogyót, illetve az ezekből készült teákat vásárolják a legnagyobb számban.

A celózia, avagy magyarparéj nevelése

2023. február 10. 09:36

Akár tollas, akár kakastaréjos, a celózia (vagy magyarparéj) sokféle formában és színben pompázik. Valószínűleg ez teszi ezt a figyelemre méltó növényt olyan népszerűvé.

Vadmurok, avagy Anna királyné csipkéje

2023. január 22. 10:35

A Daucus carota, amelynek közismert nevei többek között a vadrépa, a vadmurok, a madárfészek, illetve Észak-Amerikában Anna királyné csipkéje, a Zellerfélék családjába tartozó növény. A termesztett sárgarépa (Daucus carota subsp. sativus) őseként a levele ételízesítőként használható, gyökere pedig bár vékonyabb és rostosabb, mint a hagyományos répáé, ehető. A népgyógyászat sokféle betegség ellen gyógynövényként használja, leginkább tisztító teák formájában.