Határszemle

Határszemle a repcetáblákon

Agrofórum Online

Megérkezett a tavasz, lassan kitavaszodik, érdemes összefoglalni, mi történt eddig a repcevetésekkel, hogyan jutottunk el a mostani állapotokhoz. Ahogyan az őszi kalászosok esetében, a repce története is az előző év őszén kezdődik, az akkor történtek hatással lehetnek a tavasszal látottakra.

Kedvező körülmények, jó indulás

Az elmúlt év őszének egésze nem mondható ugyan csapadékosnak, azonban a repcetermesztők számára nem alakultak rosszul az események. Az augusztus végén megérkező csapadékhullám segített a korai – augusztus 20. körüli – vetést alkalmazó gazdálkodókon, de a szeptemberi csapadékos időjárás is jótékony hatású volt, mert kellő talajnedvességet biztosított a későbbi vetések csírázásához. Összességében gyors és egyöntetű keléseket, szép állományokat láthattunk.

Ez az állapot azonban a hosszú és meleg őszi időjárás miatt végül problémát is okozott. A kedvező körülmények miatt a növények intenzíven fejlődtek, így nem volt ritka, hogy akár két regulátorozásra is szükség volt ahhoz, hogy ne túlfejlett állapotú állomány menjen a télbe. A szinte minden területen elvégzett – akár többszöri – kezelés eredménye a gombabetegségek megjelenésén is megmutatkozott. A regulátorozási céllal kijuttatott gombaölő készítmények a leggyakoribb fómás levélfoltosság fertőzését erősen visszafogták, így kevés fertőzött, tünetes levéllel lehetett találkozni.

Kártevők, gyomosodás

Az elmúlt év ősze a megszokotthoz képest eltérő tapasztalatokat hozott a rovarkártevők esetében. Természetesen ezek a területi sajátosságok miatt nagy szórást mutathatnak, azonban nagyon sok repcetáblán volt megfigyelhető, hogy a földibolhák korai, más években komoly veszélyekkel járó kártétele szinte teljesen elmaradt. Ebben biztosan szerepet játszott a környezeti körülmények alakulása, így a csapadékos és összességében hűvösebb szeptemberi időjárás. Hasonlóan mérsékelt kártétellel jelentkezett a repcedarázs is, nagyon kevés lárvával lehetett találkozni a repcetáblákon, így kártételük is csupán mérsékelt maradt. Ugyanezt tapasztalhattunk a kis káposztalégy esetében is, a megszokotthoz képest lényegesen kisebb volt a kártételükkel érintett növények száma. A levéltetvek megjelentek ugyan a növényeken, az őszi időszak második felében érezhető is volt a felszaporodásuk, azonban erős fertőzési szint végül e kártevő esetében sem alakult ki.

1. kép – Bábból frissen előbújó káposztamoly imágó a szövedékben lévő bábbal (2022. október 24.).

Azonban volt egy kártevő, amely a korábbi évekhez képest lényegesen nagyobb egyedszámban volt látható a repcetáblákon, a kezdetektől egészen decemberig, a tél beálltáig. Ez a káposztamoly, ami ugyan minden évben jelen van a repcetáblákon, azonban ilyen tömeges megjelenésére ritkán látunk példát. Kifejlett egyedei (1. kép) tömegesen repültek fel a táblabejárásokkor és lárvái is nagy számban károsították a leveleket (2. kép). A kártétel a levelek fonáki részén hámozgatással kezdődik (3. kép), ami a levél színe felől ezüstös hártyaként mutatkozik meg, mivel hámozgatás felőli alsó levéllemezt a lárvák eleinte nem rágják át. Később azonban, ahogy a lárvák növekednek és fejlődnek, a kártétel a levéllemez teljes átrágásában, lyuggatásában mutatkozik meg. Ez szerencsére növénypusztulással nem jár, és bár nem szép a kilyuggatott lombozatú állomány látványa, ha a növények intenzív fejlődéséhez adottak a körülmények, akkor érdemi károsodás nélkül vészelik át a káposztamoly jelenlétét.

2. kép – Tömegesen károsító káposztamoly-lárvák (2022. október 24.).
3. kép Káposztamoly lárvája a tipikus kártételi tünetekkel (2022. szeptember 23.).

Az őszi gyomosodás a repceállományok állandó problémája, az ősszel és télen kelő, majd áttelelő gyomfajok miatt ebben a kultúrában is egyre inkább szükség van a korai gyomirtásra. Ahogyan az a száraz nyarak után lenni szokott, a gabona-árvakelés még a megszokotthoz képest is nagyobb figyelmet igényelt, ugyanis tömegesen jelent meg a kalászosok után vetett táblákon (4. kép). A sok helyen kényszerérő gabonaállományokat nagyobb szemveszteség mellett kellett betakarítani, ráadásul a nyári csapadék elmaradása sem segítette a tarlóápolási munkákat, a talajra hullott magok „kikeltetését”, majd talajelőkészítés során „vassal” való irtását. Ez a feladat a szelektív egyszikűirtó készítményekkel állományban történő kezelésre, vagy kezelésekre várt, nem volt ritka ugyanis, hogy kétszeri beavatkozással lehetett csak megoldani az árvakelés hatékony irtását.

4. kép – Tömeges gabona-árvakelés (2022. szeptember 30.).

Mi történt a télen?

A repceállomány áttelelése mindig hordoz magában némi kockázatot. Ennek elkerülésére szerencsére vannak eszközei a repcetermesztőknek, kellő odafigyeléssel elérhető, hogy optimális állapotban mehessen állományuk a télbe. Erre az elmúlt tél során nem volt túlságosan nagy szükség, ugyanis az átlagosnál melegebb volt, az ország nagy részén szinte érdemleges hóborítás nélkül múlt el, ennek köszönhetően a repceállományok különösebb károsodás nélkül vészelték át. Természetesen a vadkár, ha különböző mértékben is, de fellelhető a táblákon, de fagyásból eredő levélsérülést, esetleg levélvesztést ritkán találhatunk. A tél során kisebb-nagyobb mértékben, általában foltszerűen, de szinte minden táblán megjelentek a tápanyaghiányra visszavezethető antociános tünetek, a lombozat lilás elszíneződése (5. kép). A súlyosabban érintett táblarészeken ez levélvesztéshez is vezethetett, de ilyen esetekben nem lehet kizárni, hogy valamilyen más technológiai hiba is hozzájárulhatott annak kialakulásához.

5. kép – Antociános, pusztuló lombozat egy repcetáblán (2023. január 16.).

Szokatlan, ha a téli évszak tárgyalásánál rovarkártevők megjelenését kell említeni, különösen, ha ez nem a tél végén, hanem annak kellős közepén történik. Az extrém meleg időjárásnak köszönhetően nagyon korán, már január első napjaiban megjelentek a repceszár-ormányosok a táblák szegélyében (6. kép). Ezért sem kell azon csodálkozni, hogy már január első felében sárga fogólapokat és sárga fogótálakat lehetett látni sok repcetáblán. Ezek a területi adottságoktól függően fogták a kártevőket, helyenként nem is kis számban. A februári erőteljes lehűlés miatt a továbbiakban a kártevők aktivitása erősen lecsökkent, jelen voltak ugyan a táblaszegélyekben (7. kép), de a betelepedésük megakadt, az csak a hőmérséklet emelkedésével indult újra.

7. kép – Korai ébredő, egy repceszár-ormányos január legelején (2023. január 2.).

8. kép – Fiatal levelek között megbújó ormányosok (2023. február 17.).

Tavaszra készülve

A korábbiakban esett már szó a fómás levélfoltosság kórokozójáról. Jelenleg e betegség tünetei megtalálhatók ugyan a lombozaton (8. kép), de a fertőzés mértéke a látottak alapján mérsékeltnek tűnik. Az őszi regulátoros kezelések gombaölő hatásuk révén kordában tartották a fertőzést, azonban a szár megbetegedésének biztos elkerülése érdekében egy korai gombaölő szeres beavatkozásnak lehet helye a jelenleg ígéretes képet mutató repceállományokban.

8. kép – Fómás levélfoltosság tünetei a levélen (2023. március 2.).

A kitavaszodás nagy kérdése a szárat károsító ormányosok, a repceszár-ormányosok és a nagy repceormányosok betelepedésének üteme, egyedszámuk alakulása. A melegebb napokon és gyorsabban melegedő táblarészeken máris nagy számú fogást produkálnak a sárga fogótálak (9. kép) és fogólapok, a napos órákban a lombozaton is nagy számban találhatjuk meg az ott melegedő kártevőket (10. kép). A hullámokban hol felmelegedő, hol visszahűlő időjárás azonban alaposan megnehezíti a kártételük elleni védekezés időzítését. Az máris látható, hogy a körülmények alakulása miatt a táblákra való betelepedés több hullámban történik, ezért – és részben a rendelkezésre álló rovarölő hatóanyagok tulajdonságai miatt – várhatóan több kezelésre lesz szükség az idei évben is a kártétel megelőzése érdekében.

9. kép – Fontos eszközünk, a sárga fogótál, benne repceszár-ormányosokkal (2023. február 27.).
10. kép – Melegedő repceszár-ormányosok a repcelevélen (2023. március 2.).

A repceállományok legnagyobb része jó képet mutat, károsodás nélkül, megfelelő állapotban jönnek ki a télből. Érdemes megadni nekik a kellő gondoskodást, mert bennük van a jó termés ígérete!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Hét hetes csúcsról fordult le a kukorica ára

2023. június 14. 06:36

A búzapiac kilábalt a május végi két és fél éves mélypontról, amihez hozzájárult az európai száraz időjárás és a háború sújtotta Ukrajnából érkező kínálati bizonytalanság.

Megint a nap végére csökkentek az amerikai árak

2021. április 29. 15:54

Párizsban a legközelebbi határidőkre mindhárom fontos agrártermék, a malmi búza, a kukorica és a repce is drágult.

Csökkentek az árak a terménypiacokon

2023. április 5. 06:36

Eladói fölény alakult ki a terménypiacokon a keddi kereskedési nap során. Chicagóban a búza 0,2 százalékkal, a kukorica 0,5 százalékkal, a szójabab pedig 0,1 százalékkal ért kevesebbet, mint előző nap.

Két és fél éves mélypontról drágult a kukorica

2023. július 7. 23:16

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.