Terményárak

Európában nem lesz túltermelés vöröshagymából – Zöldség- és gyümölcspiaci jelentés

Agrofórum Online

A fejes salátát (159 forint/db) és a Lollo típusú salátákat (167 forint/db) magasabb ár, míg a jégsalátát (200 forint/db) változatlan ár jellemezte - olvasható az AKI jelentésében.

A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi görögdinnyét 100–115 forint/kg közötti termelői áron, a sárgadinnyét 213–250 forint közötti áron értékesítették kilogrammonként a 38. héten.

A fejes salátát (159 forint/db) és a Lollo típusú salátákat (167 forint/db) magasabb ár, míg a jégsalátát (200 forint/db) változatlan ár jellemezte 2015 38. hetében, mint az elmúlt esztendő ugyanazon hetében.

A Budapesti Nagybani Piacon a 2015. évi tárolási időszakban (1–18. hét) a barna héjú vöröshagyma termelői ára 35 százalékkal alacsonyabb volt (73 forint/kg) az egy évvel korábbinál. Az idén betakarított barna héjú vöröshagyma termelői ára 2015 23–38. hetében 20 százalékkal meghaladta (125 forint/kg) a 2014. év ugyanezen időszakának átlagárát.

Zöldség- és gyümölcspiaci jelentés

Budapesti Nagybani Piaci körkép

A belföldi görög- és sárgadinnye szezonja hamarosan véget ér, egyre kisebb a felhozataluk a Budapesti Nagybani Piacon. A görögdinnyét 100–115 forint/kg közötti termelői áron kínálták a 38. héten, ami lényegesen magasabb az egy évvel ezelőtt mértnél. A sárgadinnyét 213–250 forint közötti áron értékesítették kilogrammonként a 38. héten, ami átlagosan 10 százalékkal elmaradt az egy évvel ezelőtti termelői ártól. A kisebb kínálat hatására 110 forint/kg áron megjelent a Görögországból származó görögdinnye.

A fehér fejes káposzta termelői ára 100 forint/kg, a vöröskáposztáé 210 forint/kg volt a 38. héten. Ezek az árak 43, valamint 110 százalékkal voltak magasabbak, mint 2014 azonos hetében. A megfigyelt héten került piacra a Hollandiából származó vöröskáposzta, 220 forint/kg áron. A kelkáposzta 300 forint/kg ára 161 százalékkal emelkedett a tavalyi év azonos hetéhez viszonyítva.

Megjelent a felhozatalban az olaszországi kelkáposzta, 420 forint/kg áron. A fejes salátát (159 forint/db) és a Lollo típusú salátákat (167 forint/db) magasabb ár, míg a jégsalátát (200 forint/db) változatlan ár jellemezte 2015 38. hetében, mint az elmúlt esztendő ugyanazon hetében. A bécsi nagybani piacon a hollandiai, a lengyelországi és az ausztriai mellett, Magyarországról származó jégsalátát is kínáltak, 0,79 euró/db áron a vizsgált héten.

A belpiaci bogyósgyümölcsűek közül a szamóca (1600 forint/kg), a málna (1800 forint/kg) és a szeder (1500 forint/kg) egyaránt szerepelt a választékban a 38. héten. Az elmúlt év ugyanezen hetében szamóca nem volt jelen a kínálatban, a másik két faj jelenlegi ára magasabb volt az egy évvel korábbinál.

A hazai szilva leggyakoribb termelői ára 160 és 270 forint között változott kilogrammonként a 38. héten. Emellett Spanyolországból beszállított japán típusú szilvát is értékesítettek 400 forint/kg körüli áron a reprezentatív
nagybani piacon.

A vöröshagyma piaca

Európai Unió

Az EU vöröshagyma-termelése 5,5 és 6,5 millió tonna között ingadozott az elmúlt években. Az Eurostat adatai szerint Hollandia vezette a sort 2014-ben 1,4 millió tonnával, majd Spanyolország volt a második 1,36 millió tonna vöröshagymával. A két piacvezetőt Lengyelország (651 ezer tonna) és Németország (590 ezer tonna) követte. Szakértők szerint Európában nem lesz túltermelés vöröshagymából az idén.

Hollandiában a kedvezőtlen időjárás miatt nem számítottak kimagasló termésre. Az idei év első felében a kivitel rekordszintet ért el – az oroszországi embargó ellenére – köszönhetően annak, hogy újabb exportpiacok, elsősorban Indonézia és Panama felé sikerült nyitni.

Ugyanakkor a hollandiai vöröshagyma legfontosabb exportpiaca továbbra is Brazília maradt. Lengyelországban 12 százalékkal csökkent a vetésterület az idén az elmúlt évihez képest. Szakértők kevesebb mennyiséget, gyengébb minőséget vártak. Ez összhangban van azzal, hogy az Európai Bizottság adatai szerint a vöröshagyma nettó termelői ára több mint a kétszerese volt (23,7 euró/100 kg) szeptember elején az egy évvel korábbinak.

Németországban a termőterület nem változott szá- mottevően. Az öntözés nélküli területeken a fejek kisebbek lettek. A németországi nagybani piacokon vöröshagyma termelői ára 2015 37-38. hetében magasabb (0,4 euró/kg) volt, mint az előző év azonos időszakának átlagára.

Franciaországban a vöröshagyma-fogyasztás népszerűsítése érdekében az idén ismét országos kampányt szerveznek: „Les Semaines Aux P’tits Oignons” címmel (október 12. és november 15. között). Ennek keretében hangsúlyozzák, hogy a vöröshagyma olcsó, a konyha ideális összetevője, változatos fajtaszortimenttel (sárga, piros, a rózsaszín Roscoff hagyma, a sült gesztenyéhez hasonlító édes Cévennes hagyma), gazdag aromával (édes, lédús, ropogós, fűszeres), illetve magas tápértékkel rendelkezik (alacsony kalóriatartalom, ásványi anyagok, antioxidánsok).

Az EU belső piacán a legnagyobb vöröshagyma-exportőr Hollandia volt, majd Spanyolország következett a sorban 2014-ben. A legnagyobb vöröshagyma-importőrök az Egyesült Királyság és Németország voltak. Az EU vöröshagyma-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt 2014-ben: 725,8 ezer tonna export szemben a 270 ezer tonna importtal.

Az EU vöröshagyma-behozatala az idei év első félévében 17 százalékkal, 19,3 ezer tonnára csökkent 2014 azonos időszakához képest. A közösség vöröshagymaexportja a harmadik országok felé 33 százalékkal, 350 ezer tonnára nőtt az idei év első hat hónapjában az előző év hasonló időszakához viszonyítva.

Az oroszországi zöldség- és gyümölcsembargó továbbra is kihat az EU vöröshagymapiacára. Oroszország az import vöröshagyma 25 százalékát szerezte be Hollandiából az embargót megelőző években. Oroszország további jelentős beszállítói Kína, Egyiptom és Törökország, amelyek részesedése a teljes importon belül várhatóan növekedni fog 2015-ben. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy Törökországban 62 ezer hektáron termelnek az idén vöröshagymát, és az előzetes jelentések a kedvező időjárásnak köszönhetően az előző évinél nagyobb termést valószínűsítenek az idei évre.

Magyarország

Az ezredforduló utáni évtizedben a vöröshagyma termőterülete közel a felére zsugorodott. Az AKI Statisztikai Osztálya által vizsgált gazdaságok adatai szerint Magyarországon nőtt a vöröshagyma termőterülete 2015-ben az egy évvel korábbihoz képest. A vöröshagyma termésének 55 százalékát takarították be 2014. augusztus közepére, szemben az előző évi 49 százalékkal.

A termésátlag 6 százalékkal, 21,5 tonna/hektárra javult augusztus közepéig. Magyarországon a vöröshagyma termésátlaga elmarad a közösség vezető vöröshagymatermelőinek hozamától (vö.: Hollandia 50-55 tonna/hektár).

A „Makói vöröshagyma” egyike azon kevés friss zöldségfélének, amely szerepel az Európai Uniónak „a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelölésének oltalmáról” szóló nyilvántartásában. Magyarországon a friss vagy hűtött vöröshagyma külkereskedelmi egyenlege évek óta negatív. A belföldi termés mellett jelentős mennyiségű importra szorult az ország az elmúlt években, amely a hazai termés közel 16-35 százalékát tette ki. Magyarország 2015. I. félévében 15 százalékkal több, 8,02 ezer tonna vöröshagymát importált, mint egy évvel korábban. A legtöbb vöröshagymát Németország szállította, ahonnan 2 százalékkal, 3,12 ezer tonnára mérséklődött a behozatal, ugyanakkor Hollandiából 15 százalékkal kevesebb, azaz 1,9 ezer tonna vöröshagymát vásároltunk. Az export 66 százalékkal, 453 tonnára esett ugyanebben az időszakban, amelynek 74 százaléka Romániába került.

A Budapesti Nagybani Piacon a 2015. évi tárolási időszakban (1–18. hét) a barna héjú vöröshagyma termelői ára 35 százalékkal alacsonyabb volt (73 forint/kg) az egy évvel korábbinál. Ekkor a belföldi áruval párhuzamosan a külpiaci (ausztriai, hollandiai) terméket is folyamatosan értékesítették.

Az idén betakarított barna héjú vöröshagyma termelői ára 2015 23–38. hetében 20 százalékkal meghaladta (125 forint/kg) a 2014. év ugyanezen időszakának átlagárát.

Az AKI teljes jelentésének letöltése >>>

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Felhúzhatja az európai búza árát az orosz kvóta

2024. december 4. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Trump vámfenyegetései máris éreztetik hatásukat

2024. december 3. 07:40

Európában a malmi búza és a repce drágult, de a kukorica és a takarmánybúza kurzusa mínuszban zárt.

Az etanolpiaci kereslet hatására drágult a kukorica

2024. november 30. 07:10

Donald Trump tervezett extra vámjai és az etanol iránti kereslet fellendülése is hatással van a tőzsdei árakra.

Jobbára estek a terményárak Európában

2024. november 29. 07:10

Inkább csökkentek az árak, de mindenhol nagyon kicsi forgalom jellemezte a tőzsdéket. Az amerikaiak hálaadást ünnepeltek.

A káposzta növényvédelmének nehézségei

2018. július 31. 08:34

Mintegy 22 hektár különböző káposztaféle (fejes-, vörös-, kel-) növényvédelmi szakirányítójaként szeretném megosztani gyakorlati tapasztalataimat a káposztafélék növényvédelmének legfőbb nehézségeiről.

Ha péntek, akkor halas recept: Sült ponty káposztával

2019. április 19. 06:03

A MA-HAL a Nagyböjtben minden pénteken megoszt egy különleges, de könnyen elkészíthető halas receptet, ami kizárólag hazai halat használ alapanyagként.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

A keresztesvirágúak földibolhái

2019. március 29. 10:37

A káposztaféléket már az ókori rómaiak is ismerték és nagyra értékelték, orvosságként tisztelték és a szegények orvosának titulálták. Jelentőségét nem véletlenül ismerték el, a hazánkban is évszázadok óta termesztett káposztafélék élettani szempontból számos előnyös tulajdonságokat hordoznak, magas a vitamin- (B1, B2, K1 és C), az ásványianyag- és a rosttartalmuk, így kedvelt élelmiszernövények.