Növénytermesztés

Van megoldás a terméshozam növelésével kapcsolatos kihívásokra?

Corteva Agriscience – Sajtóközlemény

A magyar gazdaságok teljesítőképessége és hosszú távú jövedelmezősége jelentősen függ a termések hozamának minőségétől és mennyiségétől. A termésátlagok növeléséhez számos tényező járul hozzá, többek között a megfelelő hibridválasztás, a vetésforgó használata, a tőszám és a sortáv megfelelő kiválasztása, a vetésidő meghatározása, a nitrogénveszteségek csökkentése és a tápanyag-utánpótlás, valamint az öntözés fontossága.

Az elmúlt évek aszályos időjárásai, továbbá a Magyarországon jelentkező 2022-es rendkívül aszályos év okozta terméskiesések után kiemelten fontos, hogy a termelők 2023-ban növelni tudják a kultúrnövényeik terméshozamát és termésstabilitását. A már jól bevált agrotechnikai gyakorlatok és az innovatív technológiák ötvözése választ adhat a magyar gazdálkodók terméshozam növelésével kapcsolatos kihívásaira.

A megfelelő hibridválasztás talán a legfontosabb termelői döntés a hozam elérése érdekében. A hibridek kiválasztásakor érdemes az adott fajta értékmérő tulajdonságait figyelembe venni. Ilyen például a termőképesség, a termésbiztonság, a szárszilárdság, vagy a vízleadó képesség. Nagyon fontos ezeket a tulajdonságokat minden esetben összehangolni a szántóföldi adottságokkal és csökkenteni az időjárás kiszámíthatatlanságából adódó kockázatot.

A csapadék hiánya és a meleg időjárás hatásának mérséklésében ugyancsak nagy szerepe van a vetésforgónak. Az így termesztett kukorica sok esetben például jobban bírja az esetleges stresszhatásokat. A vetésforgó megfelelő kialakításával lehetővé válik a termőföld védelme és a tápanyagok megőrzése.

A tőszám és a sortáv kialakítása is hozzájárul a terméshozam alakulásához, hiszen nem mindegy, hogy milyen tőszámmal kerül elvetésre az adott növénykultúra. Kukorica esetében például ezt nagyban meghatározza a talaj víz- és tápanyag-ellátottsága.

A vetésidő megfelelő eltalálása rendkívül fontos, hiszen a korai vetés meghosszabbítja a tenyészidőszakot. Ezt befolyásolja az adott terület földrajzi adottsága és a talajhőmérséklet alakulása is. A kukorica csírázáshoz például 8-12 °C-os talajhőmérsékletre van szükség, ami Magyarországon jellemzően április közepétől kezdődik. Ezért is meghatározó termelői döntés a hibridválasztás, hiszen a korai vetéshez csak kiváló minőségű, hidegebb talajhőmérséklet mellett is jól csírázó vetőmaggal érdemes hozzáfogni.

A nitrogénpótlás fontosságáról szintén nagyon sokat lehet hallani, hiszen ennek hatékonysága az egyik legfontosabb a tápanyag-utánpótlás folyamatában. Sok múlhat a megfelelő nitrogénmenedzsment eszközök kiválasztásán, hiszen a kijuttatott nitrogén mennyiségnek akár a 40-70 %-a is veszendőbe mehet. A nitrogén mellett érdemes a többi mikroelem pótlására is figyelmet szentelni. A kén, a cink, a magnézium, a bór vagy a mangán megfelelő jelenléte növelheti a termésbiztonságot. A kukorica például cinkigényes növény és ennek a mikroelemnek a hiányakor a növény növekedése lassabbá válik és sok esetben a pollenszórás is elmaradhat.

Hazánkban az utóbbi időszak legnagyobb nehézségét a folyamatosan, hosszú ideig fennálló vízhiány okozta. A jövőben kiemelt figyelmet kell fordítani az öntözéses termesztéstechnológiára, mely alkalmazása esetén még hatékonyabb növényvédelmi megoldásokat, gyomszabályozást kell alkalmazni. Ez azért lesz szükséges, mert várhatóan az elérhető víz mennyiségének növelésével a gyomnövények száma is növekedni fog.

Mindemellett az is nagyon fontos, hogy a gazdálkodók rendelkezésére álljon az az eszköztár és kínálat, amelyből a számukra leginkább személyre szabott megoldást tudják kiválasztani. A Corteva Agriscience globális, mezőgazdasági vállalat kínálatában megtalálhatóak az elmúlt évszázad kiemelkedő munkájának köszönhető Pioneer® vetőmagok. Az Optimum® AQUAmax® hibridekkel az időjárás kiszámíthatatlanságából adódó kockázat csökkenthető, mivel ezek a hibridek aszályos körülmények között is jól teljesítenek a sztenderdekhez viszonyítva. A vállalat számos növényvédelmi megoldása biztosítja, hogy minden gazda megtalálja a gazdálkodás körülményeihez legjobban illő védelmet. A Corteva megújult nitrogénmenedzsment termékei pedig biztosítják a nitrogénveszteségek csökkentését és az üvegházhatású gázok kibocsátásnak mérséklését. A vállalat e három terület komplex megoldásaival ad hatékony eszközöket a gazdálkodók kezébe, hogy 2023-ban terméshozamukat a maximumra emeljék.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Folyamatosan növeli szójatermesztését Szerbia

2020. augusztus 15. 06:37

Több mint 100 ezer hektárral nőtt 15 év alatt a szójatermesztés Szerbiában. A megnövekedett piaci igények miatt további emelkedés várható.

Meglepetést okozott a kukorica Békésben

2023. október 28. 15:10

Hektikusan alakult idén a kukorica helyzete Békésben (is). A betakarítás előtt rekordközeli hozamban bíztak a gazdák, aratás közben viszont csalódás érte őket, míg végül kisebb – kellemes – meglepetés.

Csapnivaló lesz a sörárpatermés, ársokkra készülhetnek a német sörivók

2023. július 7. 09:10

A sör ára a németeknél – némi túlzással – olyan, mint nálunk a kenyéré. Ebből a szempontból pedig most igen rossz hírrel szolgáltak számukra.

Az első lépés lehet az aszály és az erózió ellen - Új, innovatív megoldás az AGRO.bio–tól: AlgaTer

2019. január 28. 10:52

Az AlgaTer® által termelt nagy molekulatömegű anyag (EPS), óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédő szerek és a műtrágyák káros hatásaitól.